El-yurtga sadoqat bilan xizmat qilish – asosiy burchimizdir
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 6-may kuni Yashnobod tumanida bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashuvda poytaxtimizni kelgusi besh yilda rivojlantirish bo‘yicha o‘z dasturini taqdim qilgan va bu borada aniq takliflar ilgari surgan edi.
Dunyo bozorida raqobatbardosh sanoat mahsulotlarining yangi turlarini ishlab chiqarish, zamonaviy xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish, yangi ish o‘rinlari yaratish, ko‘p xonadonli arzon uy-joylar qurish, tadbirkorlarga qo‘shimcha imtiyozlar berish, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini muvofiqlashtirish, ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash va ular hududini obodonlashtirish, shahar aholisini toza ichimlik suvi va oqova suv xizmatlari bilan ta’minlash, ekologiya va sanitariya muhitini yaxshilash, metro, avtomobil yo‘llari va ko‘priklar qurilishini davom ettirish, profilaktika inspektorlari institutini mustahkamlash, aholining kitobxonlik madaniyatini oshirish, dori-darmonlarga narx belgilashni tartibga solish. Bu masalalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashuvda aytilgan reja va tadbirlarning bir qismi.
O‘tgan vaqt mobaynida yuqorida sanab o‘tilgan masalalarning barchasi bo‘yicha farmon, qaror va boshqa tegishli hujjatlar qabul qilinib, ijrosi izchil ta’minlanmoqda.
Davlatimiz rahbari dastlab Oybek ko‘chasidagi ko‘p qavatli uylarda ishga tushirilgan zamonaviy, energiyatejamkor texnologiyalarni borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda aholi farovonligini yuksaltirish, xonadonlar va ijtimoiy soha obyektlarini issiqlik energiyasi va issiq suv bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbarining shu yil 20-apreldagi “2018-2022-yillarda issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim omil bo‘lmoqda.
Ushbu qarorga muvofiq, Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tizimini yangilash va modernizatsiya qilish, energiya samaradorligi yuqori bo‘lgan mahalliy qozonxonalar qurish, ko‘p qavatli uy-joy fondi va ijtimoiy soha obyektlarida lokal issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli vazifalar belgilangan.
Poytaxtimizdagi markazlashgan issiqlik ta’minoti tizimi uskunalari va tarmoqlar texnik va ma’naviy eskirgani, markaziy qozonxonalar iste’molchilardan uzoq joylashgani sababli issiqlik yetkazib berishda ayrim muammolar yuzaga kelmoqda.
Prezidentimiz qaroriga asosan poytaxtimiz tumanlarida zamonaviy qozonxonalar qurish, quyosh energiyasi bilan suvni isitadigan gelioqurilmalar negizida uy-joylar va ijtimoiy obyektlarni issiqlik bilan ta’minlash bo‘yicha dastur ishlab chiqilmoqda. Dasturga ko‘ra, joriy yilda poytaxtimizda 211, jumladan, ko‘p qavatli uylar tom qismida 134, mavzelar hududida 77 qozonxona quriladi. Ushbu maqsadlar uchun sarflanadigan 170 milliard so‘m mablag‘ tijorat banklari kreditlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Oybek ko‘chasidagi 40- va 42-uylarda ishga tushirilgan qozonxonalar gelio suv isitgichlari bilan jihozlangan. Bu qozonxona an’anaviy markazlashgan isitish tizimiga qaraganda birmuncha afzalliklarga ega. Qozonxonada zamonaviy texnologiya asosida quyosh nuridan issiqlik energiyasi ishlab chiqarilib, suv xonadonlarga taqsimlanadi. Bu tabiiy gazni tejash, iste’molchilarga issiqlik energiyasi yetkazib berishda yo‘qotishlar va avariya holatlarining oldini olish, ortiqcha sarf-xarajatlarni kamaytirish imkonini beradi.
Qozonxonada soatiga 416 kilovatt issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Loyiha qiymati 460 million so‘m bo‘lib, xarajatlar “Toshissiqquvvati” ishlab chiqarish birlashmasi unitar korxonasi hisobidan qoplangan. Uy yuqorisidagi texnik qavatda qozonxona, tomda quyosh kollektorlari o‘rnatilgan.
Quyosh suv isitgichlari ekologik tozaligi, ko‘p xizmat talab etmasligi va uzoq muddat foydalanish mumkinligi bilan ajralib turadi. Bunday texnologiyalar nafaqat quyoshli, balki bulutli kunlarda ham energiya ishlab chiqara oladi.
Bu ishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad ko‘p qavatli uylarda yashovchi aholi uchun qulay shart-sharoit yaratishdir, dedi Prezidentimiz. Kommunal sohani yanada takomillashtirish va ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish uchun quyosh energiyasi asosida ishlaydigan issiqlik energiyasi tizimiga o‘tishni hayotning o‘zi taqozo etmoqda. Toshkent shahrida kelgusi uch yilga mo‘ljallangan alohida tizim ishlab chiqiladi. Bu tizim quyosh energiyasi yordamida uy-joylar va ijtimoiy obyektlarni issiq suv va energiya bilan uzluksiz ta’minlash, energiya resurslarini tejash va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari gelioqurilmalar ishlab chiqaruvchi korxonalar mahsulotlari bilan tanishdi.
Qozonxonalar qurish va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, malakali mutaxassislarni jalb etish borasida zarur ko‘rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev «Toshkent qog‘ozi» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga tashrif buyurdi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq hududlar iqtisodiyotini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, xalqimizning turmush darajasi va daromadlarini oshirish uchun har bir hududning tabiiy, mineral-xomashyo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, turistik va mehnat salohiyatidan samarali foydalanishga qaratilgan izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
«Toshkent qog‘ozi» mas’uliyati cheklangan jamiyatining umumiy yer maydoni 12 gektardan ziyod, bino va inshootlar maydoni 4,5 gektar. Bu yerda ishlab chiqarishni tashkil etish uchun zarur infratuzilma, tayyor imkoniyat mavjud. Bu salohiyatdan foydalanish maqsadida jamiyat hududida kichik sanoat zonasi tashkil etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz bu yerdagi imkoniyatlardan samarali foydalanish, zavod binolarini ishbilarmon va tadbirkorlarga imtiyozli asosda berish, ularda eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerning o‘zida Yashnobod tumanida amalga oshiriladigan ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Tumanda sanoat va xizmatlar sohasini rivojlantirish, aholini tadbirkorlikka jalb etish, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish bo‘yicha aniq reja ishlab chiqilgan.
Yashnobodda qaysi yo‘nalishlarga ehtiyoj ko‘pligidan kelib chiqib alohida tizim yaratish kerak. Biznes-inkubatorlar tashkil etish orqali odamlarning ishonchini oshirish, dunyoqarashini o‘zgartirish, tadbirkorlikka jalb etish lozim. Bozorni o‘rganib, talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarish, zamonaviy fikrlaydigan yoshlarga keng imkoniyat berish zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tijorat banklari ko‘magida tumanda dori va tibbiyot vositalari, maxsus kiyimlar, qog‘oz, laminat panellar, yog‘ va yem mahsulotlari, travertin va marmar plitalar, sim o‘ramlari ishlab chiqarish, ko‘ngilochar maskanlar, zamonaviy bozor va xususiy klinika tashkil etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu loyihalarning tashabbuskori bo‘lgan tadbirkor va investorlar bilan suhbatlashdi. Rejalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, ishbilarmonlarga qo‘shimcha imtiyozlar yaratish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz kutilmaganda 32-oilaviy poliklinikaga kirdi.
Davlatimiz rahbari poliklinikaning ish tartibi bilan qiziqdi. Tibbiyot muassasasining samaradorligini oshirish, uylarga chiqib, aholiga patronaj xizmati ko‘rsatishni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidladi. Mavjud muammolarni qisqa muddatda bartaraf etish, poliklinikani ta’mirlash va aholi uchun qulayliklarni oshirish, tibbiy yordam qamrovini kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
2017-yilning Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinganida ham katta ma’no mujassam. Zero, inson manfaatlari deganda insonning salomatligi, zamonaviy tibbiy xizmatdan to‘laqonli foydalanishi ham nazarda tutiladi.
Prezidentimiz sog‘liqni saqlash sohasi vakillari bilan bir necha marotaba uchrashib, birlamchi tibbiyot muassasalari, oilaviy poliklinikalar, patronaj xizmati, tez tibbiy yordam tizimining faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Soha rivojiga qaratilgan bir nechta farmon va qarorlar qabul qilindi, ularning ijrosi izchillik bilan ta’minlanmoqda.
32-oilaviy poliklinika 27 ming 300 ga yaqin aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatmoqda. Bolalar va tug‘ish yoshidagi ayollar, keksalar chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan poytaxtimizdagi har bir poliklinikaga tez tibbiy yordam mashinalari ajratildi. 32-oilaviy poliklinikada ham tez tibbiy yordam punkti faoliyati yo‘lga qo‘yilmoqda.
Prezidentimiz shu yerda mahalla aholisi bilan muloqotda bo‘ldi.
O‘zbekistonda xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarish jadal sur’atda rivojlanayotir. Bu borada, ayniqsa, elektr texnika sanoati yuqori natijalarga erishmoqda. Tarmoqqa katta hajmdagi investitsiyalar jalb etilgan holda yangi-yangi korxonalar tashkil qilinmoqda. Zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan bu korxonalarda eksportbop iste’mol mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Bugungi kunda “Artel” brendi ostida muzlatgich, televizor, kir yuvish mashinasi, gaz plitasi, konditsioner, mikroto‘lqinli pech, changyutgich, qo‘l telefoni kabi eng so‘nggi rusumdagi maishiy texnika vositalari ishlab chiqarilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev zavoddagi ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi. Mahsulotlar turi, sifati va ishchi o‘rinlari bilan qiziqdi.
“Artel” brendi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi namoyish etildi. Prezidentimiz ko‘rgazma bilan tanishib, mahsulotlar turini ko‘paytirish bo‘yicha taklif va tavsiyalarini bildirdi.
Shu yerda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahri va tumanlar hokimlari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, poytaxt jamoatchiligi vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasi, joylardagi Xalq qabulxonalari xalq bilan muloqotning muhim tizimiga aylangani, turli masalalarga o‘z vaqtida yechim topilib, odamlarni rozi qilayotgani ta’kidlandi. 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilishi qayd etildi. Aholiga barcha zarur sharoitlar yaratish, kommunikatsiya tizimlarini yangilash, hududlarni obodonlashtirish, tadbirkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Преданно служить во имя страны и народа – наш основной долг
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, социально-экономическими проектами в Ташкенте, диалога с народом 6 мая посетил Яшнабадский район.
Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями города Ташкента выдвинул свою программу по развитию нашей столицы в ближайшие пять лет, изложил конкретные предложения по этим вопросам.
Производство новых видов конкурентоспособной на мировом рынке промышленной продукции, организация оказания современных услуг, создание новых рабочих мест, строительство многоквартирного доступного жилья, предоставление дополнительных льгот предпринимателям, координация деятельности товариществ частных собственников жилья, ремонт многоэтажных домов и благоустройство прилегающих территорий, обеспечение горожан питьевой водой и улучшение системы канализации, службы экологии и санитарии, продолжение строительства метро, автомобильных дорог и мостов, укрепление института инспекторов профилактики, повышение культуры чтения, регулирование ценообразования на лекарственные средства – все эти вопросы являются частью планов и мер, упомянутых в ходе встречи Президента нашей страны Шавката Мирзиёева с избирателями Ташкента.
За прошедший период по всем вышеизложенным вопросам приняты указы, постановления и другие соответствующие документы и последовательно обеспечивается их исполнение.
Глава нашего государства ознакомился с современными энергосберегающими технологиями, задействованными в многоэтажных домах по улице Айбека.
В нашей стране осуществляются последовательные меры по повышению благосостояния населения, бесперебойному обеспечению жилых зданий и объектов социальной сферы теплоэнергией и горячей водой. Постановление главы нашего государства "О Программе развития системы теплоснабжения на период 2018-2022 годы" от 20 апреля 2017 года служит важным руководством к действию в подъеме этой работы на новый уровень.
Согласно этому постановлению намечены масштабные задачи по обновлению и модернизации системы теплоснабжения в Ташкенте, строительству энергосберегающих локальных котельных, развитию системы локального теплоснабжения многоэтажного жилищного фонда и объектов социальной сферы.
Из-за технически и морально устаревших котельных и сетей системы централизованного теплоснабжения Ташкента, удаленности центральных котельных от потребителей возникают некоторые проблемы в обеспечении их теплоэнергией и горячей водой.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны разрабатывается программа строительства современных котельных в ряде районов нашей столицы, создания системы обеспечения горячей водой и теплом жилых и социальных объектов на базе гелиоустановок. По программе в текущем году в столице будут возведены 211 котельных. В частности, 134 из них будут расположены на крышах многоэтажных домов, 77 – на территории массивов. На эти цели будет выделено 170 миллиардов сумов за счет кредитов коммерческих банков.
Котельные, задействованные в тестовом режиме в домах №40 и №42 по улице Айбека, оснащены современными гелиоводонагревателями. Эти экологически чистые котельные имеют ряд преимуществ по сравнению с традиционной централизованной системой отопления. Вода на основе современной технологии будет нагреваться от солнечной энергии и распределяться по квартирам. Это позволит экономить природный газ, предотвратить потери при поставке теплоэнергии потребителям и возникновение аварийных ситуаций, снизить расходы.
В котельной будет вырабатываться 416 киловатт теплоэнергии в час. Проект стоимостью 460 миллионов сумов профинансирован унитарным предприятием ПО "Тошиссиккуввати". Котельная смонтирована на верхнем техническом этаже, на крыше дома установлены солнечные коллекторы.
Солнечные водонагреватели отличаются экологической чистотой, простотой в эксплуатации и длительным сроком пользования. Такая технология способна вырабатывать энергию не только в солнечные, но и облачные дни.
Основной целью этой работы является создание благоприятных условий для жителей многоэтажных домов, сказал Президент нашей страны. Для дальнейшего совершенствования коммунальной сферы, повышения качества оказываемых услуг сегодня сама жизнь требует перехода к выработке теплоэнергии на основе солнечной энергии. Для Ташкента будет разработана отдельная система, рассчитанная на три года. Она послужит бесперебойному обеспечению с помощью солнечной энергии горячей водой и теплоэнергией жилых домов и социальных объектов, экономии энергоресурсов и росту благосостояния населения.
Глава нашего государства ознакомился с продукцией предприятий по производству гелиоустановок.
Были даны поручения по применению современных технологий и привлечению высококвалифицированных специалистов к строительству и эксплуатации котельных.
Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью "Тошкент когози".
В соответствии с задачами, намеченными в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, проводится последовательная работа по модернизации и диверсификации экономики территорий, эффективному использованию природных, минерально-сырьевых, промышленных, сельскохозяйственных, туристических и трудовых ресурсов каждого региона для повышения уровня жизни и доходов населения.
Общая площадь ООО «Тошкент когози» составляет более 12 гектаров, здания и сооружения занимают 4,5 гектара. Здесь имеются необходимая инфраструктура и возможности для организации производственных мощностей. В целях эффективного использования этого потенциала намечается создание на территории общества малой промышленной зоны.
Президент нашей страны отметил необходимость эффективного использования имеющихся здесь возможностей, предоставления зданий предпринимателям с дальнейшей организацией выпуска экспортоориентированной продукции.
Здесь же состоялась презентация социально-экономических проектов, которые будут реализованы в Яшнабадском районе.
Разработаны конкретные планы по развитию в районе промышленности и услуг, привлечению населения к предпринимательству, трудоустройству выпускников профессиональных колледжей.
Исходя из того, в каком направлении в Яшнабадском районе имеется большая потребность, необходимо создать отдельную систему. Путем организации бизнес-инкубаторов необходимо повысить доверие людей, изменить их мировоззрение, привлечь к предпринимательству. Следует изучить рынок, производить востребованную продукцию, создать широкие возможности для молодежи с креативным мышлением, сказал Шавкат Мирзиёев.
При содействии коммерческих банков намечено организовать производство лекарственных средств и изделий медицинского назначения, спецодежды, бумаги, ламинат-панелей, масложировой продукции, кормов, травертина и мраморных плит, металлической проволоки, построить современные объекты досуга, рынок и частную клинику.
Глава нашего государства побеседовал с предпринимателями и инвесторами, инициировавшими эти проекты. Были даны соответствующие поручения по своевременной реализации планов, созданию дополнительных льгот для бизнесменов.
Президент нашей страны незапланированно зашел в семейную поликлинику №32.
Глава нашего государства поинтересовался графиком работы поликлиники, отметил необходимость повышения эффективности деятельности медицинского учреждения, дальнейшего усиления оказания населению патронажной службы с посещением на дому. Были даны указания по устранению в кратчайшие сроки имеющихся проблем, расширению охвата медицинской помощью, ремонту поликлиники и созданию еще больших удобств для посетителей.
2017 год в нашей стране объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. Интересы человека подразумевают и здоровье, возможность полноценного доступа к современным медицинским услугам.
Президент нашей страны на встрече с представителями сферы здравоохранения дал поручения по совершенствованию деятельности первичных медицинских учреждений, семейных поликлиник, патронажной службы, системы скорой медицинской помощи. В целях развития сферы принят ряд указов и постановлений, которые последовательно обеспечивают их исполнение.
В семейной поликлинике №32 оказываются услуги 27 285 жителям. Проводится углубленный медицинский осмотр детей, женщин фертильного возраста, пожилых людей.
По инициативе главы нашего государства каждой поликлинике столицы выделены машины скорой медицинской помощи. В семейной поликлинике №32 также организуется деятельность службы скорой медицинской помощи.
Президент нашей страны провел здесь диалог с людьми.
В Узбекистане динамичными темпами развивается производство товаров народного потребления. В частности, достигает высоких результатов электротехническая промышленность. С привлечением в отрасль крупных инвестиций создаются новые предприятия, оснащенные современным оборудованием, где налаживается выпуск экспортоориентированной продукции.
В настоящее время под брендом “Artel” производятся такие средства бытовой техники новейших моделей, как холодильники, телевизоры, стиральные машины, газовые плиты, кондиционеры, микроволновые печи, пылесосы, мобильные телефоны.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с процессом производства на заводе, поинтересовался видами и качеством продукции, рабочими местами.
Была представлена выставка продукции, производимой под брендом “Artel”. Президент нашей страны ознакомился с выставкой, высказал предложения и рекомендации по увеличению видов продукции.
Здесь же состоялось совещание под председательством Президента Шавката Мирзиёева. В нем приняли участие хокимы города Ташкента и районов, руководители соответствующих министерств и ведомств, представители широкой общественности.
На заседании отмечалось, что Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Народные приемные на местах стали важной системой диалога с народом, где своевременно решаются различные вопросы. Подчеркивалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах служит повышению на новый уровень развития нашей страны. На совещании особое внимание было уделено вопросам создания всех необходимых условий для населения, обновления коммуникационных систем, благоустройства территорий, дальнейшего развития предпринимательства.