Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi uchrashuvida Toshkent shahrini kelgusi besh yilda yanada rivojlantirish bo‘yicha o‘z dasturini bayon qilib, poytaxtimizni rivojlangan megapolisga aylantirish bo‘yicha aniq takliflar bildirgan edi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrining qator tumanlariga borib, hududlarni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar bilan tanishdi. Mahallalarda bo‘lib, xalq bilan muloqot qildi.
Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni Yashnobod tumaniga tashrif buyurib, poytaxtimiz va butun mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirishga, aholi farovonligini oshirishga qaratilgan yirik loyihalar taqdimotlarida ishtirok etmoqda.
Navbatdagi manzil tumandagi “Artel” zavodi bo‘ldi.
O‘zbekistonda xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarish jadal sur’atda rivojlanayotir. Bu borada, ayniqsa, elektr texnika sanoati yuqori natijalarga erishmoqda. Tarmoqqa katta hajmdagi investitsiyalar jalb etilgan holda yangi-yangi korxonalar tashkil qilinmoqda. Zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan bu korxonalarda eksportbop iste’mol mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Bugungi kunda “Artel” brendi ostida muzlatgich, televizor, kir yuvish mashinasi, gaz plitasi, konditsioner, mikroto‘lqinli pech, chang yutgich, qo‘l telefoni kabi eng so‘nggi rusumdagi maishiy texnika vositalari ishlab chiqarilmoqda.
Prezidentimiz zavoddagi ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi. Mahsulotlar turi, sifati va ishchi o‘rinlari bilan qiziqdi.
Elektrotexnika sanoatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan e’tibor mamlakatimizda yuqori texnologiyalarga asoslangan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirib, iqtisodiyotimizni dunyo sanoatining istiqbolli tarmoqlaridan birida munosib o‘rin egallashiga xizmat qilmoqda. Hayotga izchillik bilan tatbiq etilayotgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi ijrosi samarasida xalqimiz turmushi farovonlashib, daromadi ortib borayotir.
Shu yerda “Artel” brendi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Prezidentimiz ko‘rgazma bilan tanishib, mahsulotlar turini ko‘paytirish bo‘yicha taklif va tavsiyalarini bildirdi.

Shavkat Mirziyoyev visited the «Artel» plant
In his pre-election meetings, President of our country Shavkat Mirziyoyev had laid out the program on further developing Tashkent city in the next five years, put forward concrete proposals on turning the capital into a developed modern megapolis.
The Head of our state reviewed projects on developing the territories, went to mahallas and conducted a dialogue with people during his visits to several districts Tashkent.
On 6 May Shavkat Mirziyoyev paid a visit to Yashnabod district and took part in the presentation of large projects, aimed at developing the economy of the capital and the whole country, increasing the welfare of the population.
The President went to the «Artel» plant, functioning in the district.
Manufacturing of consumer goods has been developing dynamically in Uzbekistan. In particular, consumer electronics industry has achieved high results. New enterprises, equipped with modern technologies and manufacturing export-oriented products, are established through attracting large investments into the sphere.
At present, household appliances, such as refrigerators, washing machines, gas stoves, air conditioners, microwave ovens, vacuum cleaners, mobile phones are produced under the “Artel” brand.
The President of our country inspected the manufacturing process in the plant, took an interest in the types and quality of products, created new jobs.
The attention, attached to supporting the electro-technical industry, stimulates manufacturing of finished goods in our country based on the high technologies, serves to acquire a deserved place for Uzbek manufacturers in one of the most prospective spheres of the world industry. As a result of steady implementation of the Actions Strategy on five priority areas of developing the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, the level and quality of life of our people have been increasing, their incomes have been raising.
The exhibition of products, manufactured under the “Artel” brand, was also organized here.
The President of Uzbekistan got acquainted with the exhibition and shared his proposals and recommendations on increasing the product portfolio.