Ochiqlik va oshkoralik asosida
Farg'ona viloyati shahar va tumanlarida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi uchastka saylov komissiyalari a'zolarining huquqiy bilimini yanada oshirish va uchastka saylov komissiyalari ishini samarali tashkil etish masalasiga bag'ishlangan seminar-treninglar bo'lib o'tmoqda.
Qo'qon shahrida o'tkazilgan shunday tadbirda 11-Farg'ona okrug saylov komissiyasi a'zolari, uchastka saylov komissiyalari raislari, viloyat adliya, moliya, xalq ta'limi, sog'liqni saqlash boshqarmalari mas'ul xodimlari, xotin-qizlar qo'mitasi va "Mahalla" xayriya jamoat fondi viloyat bo'limi vakillari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi a'zosi T.Shirinov va boshqalar mamlakatimizda demokratik talablar va umume'tirof etilgan xalqaro standartlarga to'la javob beradigan, fuqarolarning o'z xohish-irodasini erkin ifoda etishini kafolatlaydigan milliy saylov qonunchiligi yaratilganini ta'kidladi.
Farg'ona viloyatida tashkil etilgan 947 saylov uchastkasining barchasi saylov qonunchiligida belgilangan tartib asosida jihozlanib, zarur axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va adabiyotlar bilan ta'minlangan. Okrug saylov komissiyasi a'zolari saylov uchastkalarida to'laqonli faoliyat olib borish uchun zarur sharoitlar yaratilganiga alohida e'tibor qaratmoqda.
– Saylovga tayyorgarlik ko'rish bo'yicha tasdiqlangan seminarlar jadvaliga asosan, shahar va tumanlarda turli tadbirlar tashkil etilmoqda, – deydi O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazuvchi 11-Farg'ona okrug saylov komissiyasi raisi N.Sobirov. – Ayni paytda uchastka saylov komissiyalarining asosiy e'tibori saylovchilar ro'yxatini shakllantirishga qaratilgan. Bunda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari bilan hamkorlikda ish olib borilayotir. Saylovlarning ochiq-oshkora, demokratik tamoyillar asosida o'tishini ta'minlash uchun uchastka saylov komissiyasi a'zolarining huquqiy bilimini oshirishda seminarlar muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Seminarda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o'tkazish bo'yicha saylov komissiyalari faoliyatining huquqiy asoslari, uchastka saylov komissiyalari ish faoliyatini tashkil etish, moliyalashtirish masalalari xususida so'z yuritildi.

На основе открытости и гласности
В городах и районах Ферганской области проходят семинары-тренинги, посвященные вопросам дальнейшего повышения правовых знаний членов участковых избирательных комиссий по проведению выборов Президента Республики Узбекистан и организации эффективной работы комиссий.
В одном из таких мероприятий, прошедшем в городе Коканде, приняли участие члены 11-й Ферганской окружной избирательной комиссии, председатели участковых избирательных комиссий, ответственные сотрудники областных управлений юстиции, народного образования, здравоохранения, представители комитета женщин и областного отделения благотворительного общественного фонда "Махалла".
Член Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Т.Ширинов и другие отметили, что национальное избирательное законодательство полностью отвечает демократическим требованиям и общепризнанным международным стандартам, гарантирует свободное волеизъявление граждан.
Все 947 образованных в Ферганской области избирательных участков оснащены в соответствии с избирательным законодательством и обеспечены необходимыми информационно-коммуникационными технологиями и литературой. Члены окружной избирательной комиссии особое внимание уделяют наличию на избирательных участках необходимых условий для их эффективной деятельности.
– Семинары по подготовке к выборам проводятся в городах и районах согласно утвержденному графику, – говорит председатель 11-й Ферганской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан Н.Собиров. – В настоящее время члены участковых избирательных комиссий большое внимание уделяют формированию списков избирателей. Работа ведется совместно с органами самоуправления граждан. Проводимые семинары играют важную роль в повышении правовых знаний членов избирательных комиссий для организации выборов на основе открытости и гласности, в соответствии с демократическими принципами.
На семинаре говорилось о правовых основах деятельности избирательных комиссий по проведению выборов Президента Республики Узбекистан, организации и финансирования работы участковых избирательных комиссий.