Davlatimiz rahbari iqtisodiy loyihalar bilan tanishdi
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining 3.5 bandida belgilangan vazifalarga muvofiq hududlar iqtisodiyotini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, xalqimizning turmush darajasi va daromadlarini oshirish uchun har bir hududning tabiiy, mineral-xomashyo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, turistik va mehnat salohiyatidan samarali foydalanishga qaratilgan izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari viloyatlar va poytaxtimiz tumanlariga tashrifi chog‘ida bo‘sh yotgan yoki to‘la quvvat bilan ishlamayotgan obyektlarda bo‘lib, ularning negizida yangi sanoat korxonalari, kichik sanoat zonalari tashkil qilish chora-tadbirlarini belgilab bermoqda. Bu mavjud bino va quvvatlardan samarali foydalanish, ishlab chiqarishni kengaytirish, yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qilmoqda.
«Toshkent qog‘ozi» mas’uliyati cheklangan jamiyatining umumiy yer maydoni 12 gektardan ziyod, bino va inshootlar maydoni 4,5 gektar. Bu yerda ishlab chiqarishni tashkil etish uchun zarur infratuzilma, tayyor imkoniyat mavjud.
Prezidentimiz bu yerdagi imkoniyatlardan samarali foydalanish, zavod binolarini ishbilarmon va tadbirkorlarga imtiyozli asosda ijaraga berish, ularda eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerning o‘zida Yashnobod tumanida amalga oshiriladigan ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Tijorat banklari ko‘magida tumanda dori va tibbiyot vositalari, maxsus kiyimlar, yog‘ va yem mahsulotlari, travertin va marmar plitalar, sim o‘ramlari ishlab chiqarish, ko‘ngilochar maskanlar, zamonaviy bozor va ekspomarkaz tashkil etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu loyihalar bilan tanishib, ularning har biri bo‘yicha mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Глава нашего государства ознакомился с экономическими проектами
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью "Тошкент когози" в Яшнабадском районе.
В соответствии с пунктом 3.5 Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах проводится последовательная работа по модернизации и диверсификации экономики, эффективному использованию природных, минерально-сырьевых, промышленных, сельскохозяйственных и трудовых ресурсов каждого региона для повышения уровня жизни и доходов населения.
Глава нашего государства в ходе поездок по областям и столичным районам посещает пустующие и незадействованные на полную мощность объекты, ставит конкретные задачи по созданию на их базе новых производственных предприятий, организации малых промышленных зон. Это способствует эффективному использованию существующих зданий и мощностей, расширению производства, созданию новых рабочих мест.
Общая площадь ООО «Тошкент когози» составляет более 12 гектаров, здания и сооружения занимают 4,5 гектара. Здесь имеются необходимая инфраструктура и возможности для организации производственных мощностей.
Президент нашей страны отметил необходимость эффективного использования имеющихся здесь возможностей, предоставления заводских сооружений в аренду предпринимателям с дальнейшей организацией выпуска экспортоориентированной продукции.
Здесь же состоялась презентация социально-экономических проектов, которые будут реализованы в Яшнабадском районе.
При содействии коммерческих банков намечено организовать производство лекарственных средств и изделий медицинского назначения, спецодежды, масложировой продукции, корма, травертиновых и мраморных плит, металлической изгороди, построить современные объекты досуга, рынок и выставочный центр.
Глава нашего государства, ознакомившись с проектами, дал по каждому из них ответственным лицам соответствующие поручения.