Tadbirkorlar bilan ochiq muloqot
Toshkent shahar bojxona boshqarmasida tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlash, bojxona sohasida ular duch kelayotgan muammolarni har tomonlama o‘rganish va bartaraf etish maqsadida ochiq muloqot tashkil etildi.
Toshkent shahar bojxona boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari T.Rejapov va boshqalar mamlakatimizda samarali bojxona nazoratini yo‘lga qo‘yish, ishbilarmonlarga keng sharoit yaratish, ichki bozorni himoyalash borasida tizimli ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Ochiq muloqotda ishbilarmonlar manfaatlarini ta’minlash, ularning to‘laqonli faoliyat yuritishiga to‘sqinlik qilayotgan omillarni aniqlash va hal etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda tadbirkorlar eksport shartnomalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni elektron raqamli imzodan foydalangan holda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida joriy etilgan «Tashqi savdo operatsiyalari yagona elektron axborot tizimi» orqali kiritmokda. Bojxona qo‘mitasi tomonidan 22 turdagi interaktiv xizmat amaliyotga joriy etilgan.
– Mazkur qulayliklar eksport jarayonini tezlashtirmoqda, hujjatlarni rasmiylashtirish bilan bog‘liq tartiblarni yanada soddalashtirmoqda, – deydi Toshkent shahar bojxona boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Nodir Salimjonov. – Bularning bari tadbirkorning vaqti va xarajatlari qisqarishiga xizmat qiladi. Bu qulayliklardan tadbirkorlarimiz unumli foydalanmoqda. Lekin o‘tkazilgan muloqotda shuni bildikki, tadbirkorlar faoliyatida ba’zi muammolar hali ham bor. Bu muammolarni o‘rganish va bartaraf etish bo‘yicha ishlar amalga oshiriladi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, bojxona rasmiylashtiruvi bo‘yicha mutaxassislarning bojxona qonunchiligini mukammal bilishi, mazkur sohada qabul qilinayotgan yangi normativ-huquqiy hujjatlarni amalda to‘g‘ri qo‘llay olishi tashqi iqtisodiy faoliyat qatnashchilarining ishini yengillashtirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va o‘z navbatida bojxona tizimida xato va kamchiliklarning kamayishiga xizmat qiladi, bojxona to‘lovlarining to‘g‘ri va to‘liq undirilishini ta’minlaydi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat qatnashchilarining qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida 120-76-71 raqamli «ishonch telefoni»ning yo‘lga qo‘yilganligi qayd etildi. Ochiq muloqotda tadbirkorlar faoliyatida uchrayotgan muammolar va takliflarni bayon qilib, ular bo‘yicha mutaxassislardan tegishli javob oldi.

Open dialogue with entrepreneurs
An open dialogue has been arranged at the Tashkent city customs directorate on the provision of support for external economic activity participants, on the detailed study of problems that they are faced with in the customs sphere and on ways of dealing with these problems.
The first deputy chief of the Tashkent city customs directorate, T.Rejepov, and others said that systemic work was being carried out in this country to ensure effective customs control, to create broad conditions for entrepreneurs and to protect the internal market.
During the open dialogue, there was discussion about identifying and solving problems hindering business activities.
Today entrepreneurs enter export agreement information into the single electronic information system for external trade operations with the use of electronic digital signatures. The Customs Committee is providing 22 types of interactive services.
“These conveniences speed up export processes and further simplify the procedures relating to the drawing up of documents. All these save entrepreneurs time and money. Entrepreneurs are making effective use of these conveniences. However, at this open dialogue, we became aware that there are still some problems in entrepreneurial activities. Work will be carried out to study and solve these problems,” says Nodir Salimjonov, chief of a section of the customs directorate for the city of Tashkent.
As was noted at the event, the thorough knowledge of the customs legislation that specialists dealing with customs documentation have and their ability to properly use in practice new norm-setting legislative documents help to facilitate the work of external economic activity participants and also help to reduce shortcomings in the customs system and to ensure the correct and complete levying of customs duties.
It was said that the following trust line number 120-76-71 had been established to protect the rights and legitimate interests of external economic activity participants.
During the open dialogue, entrepreneurs expressed their proposals and also spoke about problems in their activities. Specialists gave answers to their questions.