Toshkent shahridagi xalqaro aeroportga O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomini berish to‘g‘risida
2017-05-04 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 25 yanvardagi PQ-2744-sonli "O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida"gi qarorining bajarilishini ta’minlash hamda aeroport infratuzilmasi faoliyati samaradorligini yanada oshirish, shuningdek, Toshkent xalqaro aeroportida zamonaviy talablarga muvofiq yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash maqsadida:
1. "Toshkent" xalqaro aeroporti" davlat unitar korxonasiga Islom Karimov nomi berilsin.
2. Toshkent xalqaro aeroporti infratuzilmasi faoliyati samaradorligini yanada oshirish hamda yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilashga doir kompleks chora-tadbirlar dasturining har tomonlama tayyorlanishini va asoslanishini ta’minlash maqsadida ilovaga muvofiq tarkibda Maxsus komissiya tashkil etilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov "O‘zbekiston havo yo‘llari" milliy aviakompaniyasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Milliy xavfsizlik xizmatining Davlat chegaralarini himoya qiluvchi qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va Toshkent shahri hokimligi bilan birgalikda quyidagi ustuvor vazifalarning amalga oshirilishini ta’minlaydigan Kompleks chora-tadbirlar dasturini bir oy muddatda ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun taqdim etsin:
rejim-qo‘riqlash chora-tadbirlari tizimlarini takomillashtirish, shuningdek, aeroportda zamonaviy, shu jumladan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish hisobiga yo‘lovchilarning bojxona, chegara va immigratsiya tartibotlaridan o‘tish vaqtini qisqartirish;
mavjud tarkibni tanqidiy tahlil qilish hamda bojxona, chegara va immigratsiya xizmatlari, ichki ishlar organlari va aeroportda xizmat ko‘rsatish infratuzilmasi xodimlari barcha toifalarini tanlashga nisbatan talabchanlikni oshirish, ular tomonidan xizmat vakolatlarining har qanday tarzda suiiste’mol qilinishining oldini olish va ularga barham berish;
poytaxtga va respublikaga keladigan yo‘lovchilar, mehmonlar va xorijiy delegatsiyalarga xizmat ko‘rsatishning yuqori darajasini ta’minlash, O‘zbekistonning bosh havo bandargohida o‘zbek xalqiga qadimdan xos bo‘lgan samimiy iltifot va mehmondo‘stlik muhitini yaratish;
zarur qulay shart-sharoitlarni yaratishni nazarda tutgan holda aeroportning tegishli infratuzilma xizmatlari faoliyati samaradorligini ta’minlash, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish va ularning bagaji bilan ishlashning texnologik jarayonini optimallashtirish;
kuzatib qoluvchilar va kutib oluvchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, maxsus ajratilgan hududda avtotransportlar to‘xtash joylarini tashkil etish, obodonlashtirish masalalarini kompleks hal etish;
aeroportning barcha xizmatlari faoliyati samaradorligi va sifatini oshirish, shuningdek, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishning yanada qulay shart-sharoitlarini yaratish uchun ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish va joriy etish.
4. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017 yil 4 may
2017 yil 4 maydagi
PQ-2950-son qaroriga ilova
Toshkent xalqaro aeroporti infratuzilmasi faoliyati samaradorligini yanada oshirish hamda yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini tubdan yaxshilash bo‘yicha Maxsus komissiya tarkibi
Aripov A.N. – O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, Komissiya raisi
Ramatov A.J. – O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, Komissiya raisining o‘rinbosari
Komissiya a’zolari:
Tyan V.N. – “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasining bosh direktori
Azizov A.A. – O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri
Komilov A.X. – O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri
Xo‘jayev B.A. – O‘zbekiston Respublikasi moliya vaziri
G‘aniyev E.M. – O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri
Muratov M.M. – O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri
Eminjanov R.O. – O‘zbekiston Respublikasi Milliy xavfsizlik xizmati raisining o‘rinbosari – chegara qo‘shinlari qo‘mondoni

О присвоении международному аэропорту в городе Ташкенте имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова
2017-05-04 | Документы
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 25 января 2017 года № ПП-2744 «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» и в целях дальнейшего повышения эффективности функционирования инфраструктуры, а также кардинального улучшения качества обслуживания пассажиров в международном аэропорту города Ташкента в соответствии с современными требованиями:
1. Присвоить Государственному унитарному предприятию «Международный аэропорт «Ташкент»» имя Ислама Каримова.
2. В целях обеспечения всесторонней подготовки и обоснования Программы комплексных мер по дальнейшему повышению эффективности функционирования инфраструктуры и кардинальному улучшению качества обслуживания пассажиров в международном аэропорту города Ташкентаобразовать Специальную комиссию в составе согласно приложению.
3. Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. совместно с НАК «Узбекистон хаво йуллари», Государственным таможенным комитетом, Комитетом по охране Государственной границы Службы национальной безопасности Республики Узбекистан, Министерством внутренних дел, Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма и хокимиятом города Ташкента в месячный срок разработать и представить на утверждение Программу комплексных мер, обеспечивающих практическую реализацию следующих приоритетных задач:
совершенствование систем режимно-охранных мер, а также сокращение времени прохождения пассажирами таможенных, пограничных и иммиграционных процедур за счет внедрения современных, в том числе информационно-коммуникационных технологий в аэропорту;
критический анализ действующего состава и повышение требовательности к отбору всех категорий работников таможенной, пограничной и иммиграционных служб, органов внутренних дел и инфраструктуры обслуживания в аэропорту, предупреждение и исключение любых проявлений злоупотребления ими служебными полномочиями;
обеспечение высокого уровня обслуживания пассажиров, гостей и зарубежных делегаций, прибывающих в столицу и республику, создание в главной воздушной гавани Узбекистана атмосферы искреннего радушия и гостеприимства, исконно присущих узбекскому народу;
эффективное функционирование соответствующих инфраструктурных служб аэропорта, оптимизация технологического процесса обслуживания пассажиров и их багажа, имея в виду создание необходимых комфортных условий;
создание необходимых условий для провожающих и встречающих лиц, организация стоянки автотранспорта на специально выделенной территории, комплексное решение вопросов благоустройства;
изучение и внедрение передового зарубежного опыта для повышения эффективности и качества функционирования всех служб аэропорта, а также создания более комфортных условий обслуживания пассажиров.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
Город Ташкент, 4 мая 2017 года
к постановлению Президента
от « 4 » мая 2017 г. № ПП-2950
Состав
Специальной комиссии по дальнейшему повышению эффективности функционирования инфраструктуры и кардинальному улучшению качества обслуживания пассажиров в международном аэропорту города Ташкента
Арипов А.Н. – Премьер-министр Республики Узбекистан, Председатель комиссии
Раматов А.Ж. – Первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, заместитель Председателя комиссии
Члены комиссии:
Тян В.Н. – генеральный директор НАК «Узбекистон хаво йуллари»
Азизов А.А.– министр внутренних дел Республики Узбекистан
Камилов А.Х.– министр иностранных дел Республики Узбекистан
Ходжаев Б.А. – министр финансов Республики Узбекистан
Ганиев Э.М.–министр внешней торговли Республики Узбекистан
Муратов М.М.– министр культуры Республики Узбекистан
Эминжанов Р.О.– заместитель председателя Службы национальной безопасности Республики Узбекистан – командующий пограничными войсками
Тохирий В.М.– председатель Государственного таможенного комитета
Шарапов А.К.– председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма
Усманов Р.Ж.– хоким города Ташкента
Махкамов И.Р. – заведующий ИАД по вопросам коммунальной сферы, транспорта, капитального строительства и стройиндустрии Кабинета Министров Республики Узбекистан, секретарь комиссии.