Baliqchilik tarmog‘ini boshqarish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Baliqchilik tarmog‘ini boshqarish tizimini takomillashtirish, baliqchilik va baliq ovlash tashkilotlari faoliyati samaradorligini oshirish, baliq mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, tabiiy va sun’iy suv havzalaridan oqilona foydalanish, shuningdek, baliq yetishtirishning ilmiy asoslangan usullari va intensiv texnologiyalarini joriy etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka bankining “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasini tashkil etish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. Quyidagilar “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining asosiy vazifalari va faoliyati yo‘nalishlari etib belgilansin:
a) baliq chavoqlarini yetishtirishni takomillashtirish bo‘yicha:
tabiiy va sun’iy suv havzalarini baliqlantirish uchun qimmatli baliq turlarini ko‘paytirishni yo‘lga qo‘yishda baliqchilik tarmog‘i tashkilotlariga ko‘maklashish;
lichinka ishlab chiqarish bo‘yicha yangi inkubatsiya sexlarini tashkil etish, baliq chavoqlari yetishtirish hajmlarini ko‘paytirish, baliq chavoqlari yetishtirish bo‘yicha mavjud hovuzlarni modernizatsiya qilish va kengaytirish;
b) tabiiy va sun’iy suv havzalarining resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha:
suv havzalari tashkil etish uchun yer uchastkalari berish masalalarida tegishli mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari bilan o‘zaro samarali hamkorlikni ta’minlash;
baliq yetishtirishning zamonaviy texnologiyalarini, shu jumladan, qafas usulini keng joriy etish hamda tabiiy va sun’iy suv havzalarida mahsuldorlikni ko‘paytirish hisobiga baliq ovlash hajmlarini oshirish;
baliqlar uchun to‘la qiymatli, yuqori oqsilli ozuqalar ishlab chiqarish uchun yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish va mavjudlarini modernizatsiya qilish yo‘li bilan baliqchilik tarmog‘ining ozuqa bazasini mustahkamlash;
v) baliqchilik tarmog‘ini jadal rivojlantirish bo‘yicha:
baliqchilik tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan dasturiy chora-tadbirlar amalga oshirilishini muvofiqlashtirish, yagona ilmiy-texnik, texnologik, investitsion va eksport siyosatini izchil amalga oshirish, shuningdek, ichki va tashqi bozorlarda narxlar monitoringini olib borish;
tabiiy va sun’iy suv havzalaridagi baliq resurslaridan oqilona foydalanishni ta’minlaydigan normativ-huquqiy bazani ishlab chiqishda ishtirok etish, respublikada akvakulturani rivojlantirishni rag‘batlantirish mexanizmlarini joriy etish;
imtiyoz va yengilliklar berish, xalqaro moliya institutlari va donor mamlakatlarning mablag‘larini jalb etish yo‘li bilan baliqchilik tarmog‘i tashkilotlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashga ko‘maklashish;
mahsulot sotish bozorlarini kengaytirish bo‘yicha marketing tadqiqotlari olib borish, baliq mahsulotlari narxlari shakllanishining maqbul mexanizmini belgilash bo‘yicha takliflar va tavsiyalarni ishlab chiqish, baliq mahsulotlarini eksport qilish hajmlarini ko‘paytirish;
xalqaro talablarga muvofiq sifat menejmenti tizimining zamonaviy usullarini, ishlab chiqarilayotgan mahsulotni sertifikatlashtirish va standartlashtirishni, baliq mahsulotlarini sanoat yo‘li bilan qayta ishlash va qadoqlashni joriy etish;
baliq yetishtirish va uni qayta ishlash sohasida ishlab chiqilgan innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish uchun ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish.
3. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining tashkiliy tuzilmasi, uning ijro etuvchi apparati boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni 20 nafar bo‘lgan tuzilmasi va hududiy “Baliqsanoat” MChJlarning namunaviy tuzilmasi 1, 2 va 3-ilovalarga muvofiq ma’qullansin.
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi raisiga zarurat bo‘lganda boshqaruv xodimlarining shtatdagi cheklangan umumiy soni doirasida ijro etuvchi apparat tuzilmasiga o‘zgartishlar kiritish huquqi berilsin.
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining raisi va uning o‘rinbosarlari muassislarning umumiy yig‘ilishi qarorlari bilan saylanadilar va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tasdiqlanadilar;
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi ijro etuvchi apparati faoliyatini joriy ta’minlash va moliyalashtirish Uyushmaning a’zolari bo‘lgan tashkilotlarning badallari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobiga amalga oshiriladi.
5. “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka bankining mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklida investitsiya kompaniyasi tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin va quyidagilar uning asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
hududiy “Baliqsanoat” MChJlarning ustav jamg‘armasini shakllantirish, baliqchilik tarmog‘idagi tashkilotlarning aylanma mablag‘larini to‘ldirish va ko‘paytirishga ko‘maklashish;
baliqchilik tarmog‘idagi loyihalarni moliyalashtirish orqali baliqchilikni rivojlantirish dasturlarining amalga oshirilishida hududiy “Baliqsanoat” MChJlarga ko‘maklashish;
maslahat, axborot-tahlil va marketing xizmatlari ko‘rsatish.
6. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki:
hududiy “Baliqsanoat” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari (keyingi o‘rinlarda hududiy “Baliqsanoat” MChJlar deb ataladi) va baliqchilik tarmog‘ining boshqa tashkilotlari “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining muassislari hisoblanadi;
“Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka banki tomonidan tashkil etilayotgan investitsion kompaniya, ustav jamg‘armasida kamida 51 foiz ulushi bilan hamda baliqchilik tarmog‘ining boshqa tashkilotlari hududiy “Baliqsanoat” MChJlarining muassislari hisoblanadi;
hududiy “Baliqsanoat” MChJlar va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining tashkil etilishi 4-ilovaga muvofiq sxema bo‘yicha amalga oshiriladi.
7. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi ilmiy-ishlab chiqarish markazi bir oy muddatda Chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik ilmiy-tadqiqot institutining Baliqchilikni rivojlantirish ilmiy-tajriba stansiyasini Baliqchilik ilmiy-tadqiqot institutiga belgilangan tartibda aylantirsin va uning filiallarini Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida va respublikaning boshqa hududlarida tashkil etsin.
8. Ilmiy-tadqiqot va seleksiya-naslchilik ishlarini, zamonaviy ozuqalar retsepturasini ishlab chiqish va baliqchilik tarmog‘ida zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga ko‘maklashish bo‘yicha boshqa tadbirlarni amalga oshirishni, baliqlarning kasalliklari profilaktikasi va ularni davolashni, tarmoqni rivojlantirish bo‘yicha investitsiya loyihalari shakllantirilishini moliyalashtirish uchun “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Baliqchilikni rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etilsin.
Belgilansinki, tabiiy suv havzalari ijarasidan tushgan mablag‘lar to‘liq miqdorda “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Baliqchilikni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiriladi.
Vazirlar Mahkamasining “Baliqchilik tarmog‘ida monopoliyadan chiqarish va xususiylashtirishni chuqurlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2003-yil 13-avgustdagi 350-son qaroriga muvofiq Chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik ilmiy-tadqiqot instituti huzurida tashkil etilgan byudjetdan tashqari Baliqchilikni rivojlantirish jamg‘armasi tugatilsin.
9. Hududiy “Baliqsanoat” MChJlarni va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasini tashkil etish bilan bog‘liq tashkiliy tadbirlarni muvofiqlashtirish va ularni amalga oshirishga ko‘maklashish bo‘yicha 5-ilovaga muvofiq tarkibda Ishchi guruhi (keyingi o‘rinlarda Ishchi guruh deb ataladi) tashkil etilsin.
Ishchi guruh O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka banki bilan birgalikda bir oy muddatda:
mazkur qarorning 4-ilovasiga muvofiq hududiy “Baliqsanoat” MChJlari va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi tashkil etilishini;
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi ustavi tasdiqlanishini va uning davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini;
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi ijro etuvchi apparatining tasdiqlangan tuzilmasiga va shtatlar jadvaliga muvofiq yuqori malakali mutaxassislar bilan puxta tanlash asosida to‘ldirilishini ta’minlasin.
10. Ishchi guruh O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi va Davlat soliq qo‘mitasi bilan birgalikda 2017-2021-yillar davrida baliqchilik tarmog‘ini yanada kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi loyihasini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun ikki oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin. Dastur loyihasini ishlab chiqishda quyidagi ustuvor vazifalarga alohida e’tibor qaratsin:
baliqchilik tarmog‘ining normativ-huquqiy bazasini yanada takomillashtirish;
baliqlar uchun yuqori oqsilli ozuqalar ishlab chiqarish bo‘yicha mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish va yangi quvvatlarni barpo etish yo‘li bilan baliqchilik tarmog‘ining ozuqa bazasini mustahkamlash;
baliqlarning yuqori mahsuldor zotlarini joriy etish, baliq yetishtirish hajmlarini bosqichma-bosqich ko‘paytirish, ichki ehtiyojni to‘liq ta’minlash uchun suv havzalarining sifatini yaxshilash va hosildorligini oshirish;
hududiy “Baliqsanoat” MChJlar negizida inkubatsiya sexlarini qurish, baliqlarni parvarish qilish joylarini, baliqni qayta ishlash va omuxta yem ishlab chiqarish bo‘yicha ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish;
Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimidan yanada samarali foydalanish, baliq yetishtirish, ovlash va qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish;
respublika suv omborlaridan samarali foydalanish uchun baliq yetishtirish va ovlash ishlarini tashkil etish;
yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etish yo‘li bilan baliq yetishtirishning qafas usulini tizimli ravishda keng joriy etish;
baliqchilik tarmog‘i tashkilotlariga boshqariladigan narxlar bo‘yicha moddiy-texnika resurslarini yetkazib berish, shuningdek, katerlar, qayiq va boshqa maxsus texnikalarni sotib olish;
baliqchilik mahsulotlari sifati menejmentining zamonaviy usullarini keng joriy etish, shuningdek, uni xalqaro talablarga muvofiq sertifikatlashtirish va standartlashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish;
oliy va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarida kadrlar, shuningdek, baliqchilik tarmog‘i uchun ilmiy tadqiqotchilar, ixtiolog mutaxassislar tayyorlashning o‘quv rejalari hamda dasturlarini takomillashtirish va yangilash, kadrlar malakasini oshirishni tashkil etish.
11. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari:
O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasining hududiy bo‘linmalari bilan birgalikda hududiy “Baliqsanoat” MChJlar buyurtmanomalari bo‘yicha sun’iy ko‘llar, chavoq yetishtirish va inkubatsiya sexlari qurish uchun yer uchastkalari ajratilishini;
baliq ovlash tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida tabiiy suv havzalarini 2018-yildan boshlab belgilangan tartibda doimiy ravishda tanho foydalanish uchun “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasiga berilishini ta’minlasinlar.
12. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi Moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi, manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga:
baliqchilik xo‘jaliklariga tabiiy suv havzalari uchastkalarini ajratish, baliqni sanoat yo‘li bilan ovlash, baliqchilik tashkilotlarining tabiiy suv havzalaridan foydalanganligi uchun ijara to‘lovini hisoblash va undirish tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini;
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining Baliqchilikni rivojlantirish jamg‘armasini shakllantirish va mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini tasdiqlash uchun kiritsin.
13. “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ quyi bo‘linmalari bazasida baliqchilik tarmog‘ining, shu jumladan, Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi ishchilarining vaqtinchalik yashashi uchun maxsus vagonlar va qafas uskunalari ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha bir oy muddatda taklif kiritsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda:
baliqchilik tarmog‘i uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash va ularni qayta tayyorlash maqsadida Toshkent davlat agrar universitetida baliqchilik fakultetini tashkil etsin;
2017-2018 o‘quv yilidan boshlab Arnasoy qishloq xo‘jaligi va transport kasb-hunar kolleji bazasida baliqchilik tarmog‘i uchun kadrlar tayyorlashni hamda mazkur kollej Toshkent davlat agrar universitetiga biriktirilishini ta’minlasin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi “O‘zdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi bilan birgalikda har yili oziq-ovqat bug‘doyi balansini shakllantirishda omuxta yem ishlab chiqarish uchun hududiy “Baliqsanoat” MChJlarga birja savdolari orqali sotish uchun bug‘doy ajratilishini nazarda tutsin.
16. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi, hududiy “Baliqsanoat” MChJlari va “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi tarkibiga kiruvchi yuridik shaxslar 2023-yil 1-yanvargacha bo‘lgan muddatda lichinka, baliq chavoqlari va tovar baliq yetishtirishdan, baliqchilik mahsulotlarini tayyorlash va qayta ishlashdan olingan daromadlari bo‘yicha yagona soliq to‘lashdan ozod etilsin.
17. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasining asoslangan buyurtmalari bo‘yicha premikslar, veterinariya preparatlari, baliq chavoqlari, baliqni qayta ishlash bo‘yicha texnologiyalarni, boshqa zarur materiallar va uskunalarni hamda maxsus texnikalarni sotib olish uchun mablag‘larning yetishmayotgan qismini konvertatsiya qilishni ta’minlasin.
18. “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasiga Uyushmaning a’zolari manfaatlarini ko‘zlab da’volar taqdim etish, davlat organlarining qarorlari, ularning mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan davlat boji to‘lamasdan sudga shikoyat qilish huquqi berilsin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi “O‘zbekbaliqsanot” uyushmasining buyurtmanomalariga binoan baliqchilik tarmog‘ida ishlashga jalb etiladigan xorijiy mutaxassislarga kirish vizalarining konsullik yig‘imlari va boshqa yig‘imlar undirilmasdan rasmiylashtirilishini belgilangan tartibda ta’minlasin.
20. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi “O‘zbekbaliqsanot” uyushmasining buyurtmanomalariga binoan baliqchilik tarmog‘ida ishlashga jalb etiladigan xorijiy mutaxassislarga davlat boji undirilmasdan ko‘p martalik kirish vizalari berilishini va ularning muddati uzaytirilishini, shuningdek, ularning yashash joyida vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazilishini va vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazish muddati uzaytirilishini belgilangan tartibda ta’minlasin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Mehnat vazirligi “O‘zbekbaliqsanot” uyushmasining buyurtmanomalariga binoan baliqchilik tarmog‘ida ishlash uchun yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni (O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari orasida bunday mutaxassislar bo‘lmagan taqdirda) O‘zbekiston Respublikasiga jalb etishga ruxsatnomalar berishni (muddatini uzaytirishni), shuningdek, ko‘rsatib o‘tilgan xorijiy fuqarolarga O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqiga tasdiqnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini) ta’minlasin.
22. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi va Toshkent shahar hokimligi “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasini Toshkent shahri, Chilonzor tumani, Kichik Xalqa yo‘li ko‘chasi, 21 "a"-uy manziliga bepul foydalanish huquqi bilan joylashtirilishini ta’minlasin.
23. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi hamda manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiquvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
24. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Z.T.Mirzayev va O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi raisi B.R.Parpiyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию системы управления рыбной отраслью
В целях совершенствования системы управления рыбной отраслью, повышения эффективности деятельности рыбоводных и рыболовных организаций, расширения производственных мощностей по переработке рыбной продукции, рационального использования естественных и искусственных водоемов, а также внедрения научно обоснованных методов и интенсивных технологий по выращиванию рыбы:
1. Согласиться с предложением Министерства сельского и водного хозяйства, Министерства экономики Республики Узбекистан, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственного налогового комитета, Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и АКИБ «Ипотека-банк» о создании Ассоциации «Узбекбаликсаноат».
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Ассоциации «Узбекбаликсаноат» в части:
а) совершенствования воспроизводства рыбопосадочного материала:
содействие организациям и предприятиям рыбной отрасли в организации воспроизводства ценных видов рыб для дальнейшего зарыбления естественных и искусственных водоемов;
создание новых инкубационных цехов по выпуску личинок, увеличение объемов производства молоди рыб, модернизация и расширение действующих прудов по выращиванию рыбопосадочного материала;
б) рационального использования ресурсов естественных и искусственных водоемов:
обеспечение эффективного взаимодействия с соответствующими органами исполнительной власти на местах в вопросах предоставления земельных участков для создания водоемов;
увеличение объемов улова рыбы за счет широкого внедрения современных интенсивных технологий, в том числе садкового метода выращивания рыбы, и повышения урожайности естественных и искусственных водоемов;
укрепление кормовой базы рыбной отрасли путем создания новых и модернизации существующих производственных мощностей для производства сбалансированных и высокобелковых кормов для рыбы;
в) динамичного развития рыбной отрасли:
координация реализации программных мер по развитию рыбной отрасли, последовательное проведение единой научно-технической, технологической, инвестиционной и экспортной политики, а также мониторинг цен на внутреннем и внешнем рынках;
участие в разработке нормативно-правовой базы, обеспечивающей рациональное использование рыбных ресурсов естественных и искусственных водоемов, внедрение механизмов стимулирования развития аквакультуры
в республике;
содействие в оказании государственной поддержки организациям и предприятиям рыбной отрасли путем предоставления льгот и преференций, привлечения средств международных финансовых институтов и стран-доноров;
проведение маркетинговых исследований по расширению рынков сбыта, разработка предложений и рекомендаций по формированию оптимального механизма ценообразования на рыбную продукцию, увеличение объемов экспорта рыбной продукции;
внедрение современных методов системы менеджмента качества, сертификации и стандартизации производимой продукции, промышленной переработки и упаковки рыбной продукции в соответствии с международными требованиями;
проведение научно-исследовательских работ для дальнейшего внедрения разработанных инновационных технологий в процесс производства и переработки рыбы.
3. Одобрить организационную структуру Ассоциации «Узбекбаликсаноат», структуру ее исполнительного аппарата с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц и типовую структуру территориальных ООО «Баликсаноат» согласно приложениям №№ 1, 2 и 3.
Предоставить право председателю Ассоциации «Узбекбаликсаноат» вносить, при необходимости, изменения в структуру исполнительного аппарата в пределах установленной предельной общей штатной численности управленческого персонала.
председатель Ассоциации «Узбекбаликсаноат» и его заместители избираются решением общего собрания учредителей и утверждаются в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
текущее содержание и финансирование деятельности исполнительного аппарата Ассоциации «Узбекбаликсаноат» осуществляется за счет взносов организаций и предприятий – членов Ассоциации и иных источников, не запрещенных законодательством.
5. Одобрить предложение АКИБ «Ипотека-банк» о создании инвестиционной компании в форме общества с ограниченной ответственностью с определением следующих основных задач и направлений ее деятельности:
участие в формировании уставного фонда территориальных ООО «Баликсаноат» и пополнении оборотных средств организаций рыбной отрасли;
оказание содействия территориальным ООО «Баликсаноат» в реализации программ развития рыбоводства путем софинансирования проектов в рыбной отрасли;
оказание консультативных, информационно-аналитических и маркетинговых услуг.
учредителями Ассоциации «Узбекбаликсаноат» являются территориальные общества c ограниченной ответственностью «Баликсаноат» (далее – территориальные ООО «Баликсаноат») и другие организации рыбной отрасли;
учредителями территориальных ООО «Баликсаноат» являются инвестиционная компания, создаваемая АКИБ «Ипотека-банк», с долей не менее 51 процента в уставном фонде, а также организации рыбной отрасли;
создание территориальных ООО «Баликсаноат» и Ассоциации «Узбекбаликсаноат» реализуется по схеме согласно приложению № 4.
7. Узбекскому научно-производственному центру сельского хозяйства Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить в установленном порядке преобразование научно-опытной станции по развитию рыбоводства Научно-исследовательского института животноводства, птицеводства и рыбоводства в Научно-исследовательский институт рыбоводства и создание его филиалов в Айдар-Арнасайской системе озер и других регионах республики.
8. Образовать Фонд развития рыбоводства Ассоциации «Узбекбаликсаноат» для финансирования научно-исследовательских и селекционно-племенных работ, разработки современных рецептур кормов и реализации мероприятий по содействию внедрения современных технологий в рыбной отрасли, профилактике и лечению болезней рыбы, формированию инвестиционных проектов по развитию отрасли.
Определить, что средства от аренды естественных водоемов в полном размере направляются в Фонд развития рыбоводства Ассоциации «Узбекбаликсаноат».
Упразднить внебюджетный Фонд развития рыбоводства, образованный при Научно-исследовательском институте животноводства, птицеводства и рыбоводства в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 13 августа 2003 года № 350 «О мерах по углублению демонополизации и приватизации в рыбной отрасли».
9. Образовать Рабочую группу по координации и оказанию содействия в осуществлении организационных мероприятий, связанных с созданием территориальных ООО «Баликсаноат» и Ассоциации «Узбекбаликсаноат» (далее – Рабочая группа), в составе согласно приложению № 5.
Рабочей группе совместно с Министерством сельского и водного хозяйства и Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции и АКИБ «Ипотека-банк» в месячный срок обеспечить:
создание территориальных ООО «Баликсаноат» и Ассоциации «Узбекбаликсаноат» в соответствии с приложением № 4 к настоящему постановлению;
утверждение устава Ассоциации «Узбекбаликсаноат» и его государственную регистрацию;
укомплектование исполнительного аппарата Ассоциации «Узбекбаликсаноат» высококвалифицированными специалистами на основе тщательного отбора, в соответствии с утвержденной структурой и штатным расписанием.
10. Рабочей группе совместно с Министерством сельского и водного хозяйства, Министерством экономики, Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект Программы мер по дальнейшему комплексному развитию рыбной отрасли на период 2017-2021 годы. При разработке проекта Программы обратить особое внимание на реализацию следующих приоритетных задач:
дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы рыбной отрасли;
укрепление кормовой базы рыбной отрасли путем модернизации и создания новых мощностей по производству высокобелковых кормов для рыб;
внедрение высокопродуктивных пород рыбы, поэтапное увеличение объемов ее производства, улучшение качества и повышение урожайности водоемов для полного обеспечения внутренней потребности в рыбной продукции;
создание на базе территориальных ООО «Баликсаноат» собственных инкубационных цехов, рыбопитомников, производственных мощностей по переработке рыбы и производству комбинированных кормов;
разработка и реализация комплекса мер по более эффективному использованию Айдар-Арнасайской системы озер для расширения производства, лова и переработки рыбы;
эффективное использование водохранилищ республики для организации выращивания и лова рыбы;
широкое внедрение садкового метода выращивания рыбы на системной основе с привлечением высококвалифицированных иностранных специалистов;
поставка организациям рыбной отрасли материально-технических ресурсов по регулируемым ценам, а также приобретение катеров, лодок и другой специальной техники;
внедрение современных методов менеджмента качества рыбной продукции, а также разработка предложений по ее сертификации и стандартизации в соответствии с международными требованиями;
совершенствование и обновление учебных планов и программ подготовки кадров в высших и средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях, а также научных исследователей и специалистов – ихтиологов для рыбной отрасли, организация повышения квалификации кадров.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей:
совместно с территориальными подразделениями Госкомземгеодезкадастра Республики Узбекистан обеспечить по заявкам территориальных ООО «Баликсаноат» предоставление земельных участков для строительства прудов, рыбопитомников и инкубационных цехов;
в установленном порядке начиная с 2018 года предоставить Ассоциации «Узбекбаликсаноат» естественные водоемы в постоянное обособленное пользование для развития рыболовной отрасли.
12. Министерству сельского и водного хозяйства, Министерству финансов Республики Узбекистан, Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и Ассоциации «Узбекбаликсаноат» совместно с министерствами и ведомствами в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров:
проект Положения о порядке предоставления рыболовным хозяйствам участков естественных водоемов, ведения промыслового лова рыбы, начисления и взимания арендной платы за использование естественных водоемов рыболовными предприятиями;
проект Положения о порядке формирования и использования средств Фонда развития рыбоводства.
13. АО «Узбекистон темир йуллари» в месячный срок внести предложения по организации на базе подведомственных подразделений производства садковых установок и специализированных вагонов для временного проживания работников рыбной отрасли, в том числе в Айдар-Арнасайской системе озер.
14. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан:
создать в Ташкентском государственном аграрном университете факультет рыбоводства с целью подготовки и переподготовки высококвалифицированных кадров для рыбной отрасли;
обеспечить начиная с 2017/2018 учебного года на базе Арнасайского профессионального колледжа сельского хозяйства и транспорта подготовку кадров для рыбной отрасли, а также закрепление за ним Ташкентского государственного аграрного университета.
15. Министерству экономики Республики Узбекистан совместно с АК «Уздонмахсулот» ежегодно при формировании баланса продовольственной пшеницы из государственных ресурсов предусматривать выделение объемов пшеницы через биржевые торги для реализации территориальным ООО «Баликсаноат» для последующего производства комбикормов.
16. Освободить сроком до 1 января 2023 года Ассоциацию «Узбекбаликсаноат», территориальные ООО «Баликсаноат» и юридические лица, входящие в состав Ассоциации «Узбекбаликсаноат», от уплаты единого налогового платежа в части доходов, полученных от производства личинок, молоди и товарной рыбы, заготовки и переработки рыбной продукции.
17. Центральному банку Республики Узбекистан по обоснованным заявкам Ассоциации «Узбекбаликсаноат» обеспечить конвертацию средств в недостающей части для приобретения премиксов, ветеринарных препаратов, рыбопосадочного материала, технологий по переработке рыбы, других необходимых материалов и оборудования, а также специальной техники.
18. Предоставить право Ассоциации «Узбекбаликсаноат» предъявлять иски в интересах членов Ассоциации, обжаловать решения государственных органов, действия (бездействие) их должностных лиц в суде без уплаты государственной пошлины.
19. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации «Узбекбаликсаноат» оформление въездных виз иностранным специалистам, привлекаемым для работы в рыбной отрасли, без взимания консульских и иных сборов.
20. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации «Узбекбаликсаноат» оформление, выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и продление временной прописки по месту временного проживания иностранным специалистам, привлекаемым для работы в рыбной отрасли, без взимания государственной пошлины.
21. Министерству труда Республики Узбекистан обеспечить по заявкам Ассоциации «Узбекбаликсаноат» выдачу (продление) разрешений на привлечение в республику высококвалифицированных иностранных специалистов (не имеющихся из числа граждан Республики Узбекистан) для работы в рыбной отрасли, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
22. Министерству сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан и хокимияту г. Ташкента обеспечить размещение Ассоциации «Узбекбаликсаноат» по адресу: г. Ташкент, Чиланзарский район, улица Кичик Халка йули, 21-а на праве безвозмездного пользования.
23. Министерству сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией «Узбекбаликсаноат», министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
24. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра - министра сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан Мирзаева З.Т. и председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Парпиева Б.Р.