Mevlut Chavusho‘g‘lu: hamkorlikning yangi sahifalari
O‘zbek va turk xalqlari ko‘p asrlik tarix, mushtarak qadriyatlar va o‘xshash urf-odatlarga ega. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 26-aprel kuni Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘luni qabul qildi. Samimiy o‘tgan uchrashuv tafsilotlari, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarining istiqbollari haqida Mevlut Chavusho‘g‘lu O‘zA muxbiriga quyidagilarni gapirib berdi:
– Avvalo, samimiy qabul uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildiraman. Turkiya O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi muhim va uzoq muddatli hamkori sifatida biladi, o‘rtadagi do‘stlik rishtalarini mustahkamlash, hamkorlikni o‘zaro ishonch tamoyillari asosida rivojlantirish tarafdori.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Rejep Erdo‘g‘onning 2016-yil noyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvida bugungi hamkorlik munosabatlari O‘zbekiston va Turkiyaning imkoniyat va salohiyatiga mos emasligi ta’kidlanib, davlatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro ishonch muhitini mustahkamlash masalasi muhokama qilingan, tashqi siyosat mahkamalarining muntazam maslahatlashuvlarini tashkil qilish, xalqaro tashkilotlar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlash, hamkorlikning yangi sahifalarini ochish borasida samarali kelishuvlarga erishilgan edi.
Mamlakatlarimiz hamkorligini rivojlantirishda yangi loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Ushbu rejalarni hayotga tatbiq etishda Samarqand viloyatida barpo etilayotgan “Urgut” erkin iqtisodiy zonasi muhim qadam bo‘ldi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarda madaniy-gumanitar hamkorlik alohida o‘rin tutadi. Bu boradagi sheriklikni rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Turkiyaning yetakchi turistik kompaniyalarini jalb etgan holda O‘zbekistonda sayyohlik infratuzilmasini yanada rivojlantirish, Samarqand, Buxoro, Xorazm va Toshkent viloyatlarida xalqaro talablarga mos zamonaviy sayyohlik majmualari barpo etish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzuridagi qabulda muhokama qilingan masalalar, davlatlarimiz rahbarlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlar munosabatlarimizni yangi bosqichga ko‘tarib, o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi sahifalarini ochishga xizmat qilishiga ishonamiz.

Мевлют Чавушоглу: "Открываются новые горизонты сотрудничества"
Узбекский и турецкий народы имеют многовековую историю, общие ценности, схожие обычаи и традиции. Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 26 апреля 2017 года принял министра иностранных дел Турецкой Республики Мевлюта Чавушоглу. В беседе с корреспондентом УзА, посвященной этой встрече, перспективам дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами, Мевлют Чавушоглу сказал:
– Прежде всего, глубоко признателен Президенту Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Турция рассматривает Узбекистан как важного и долгосрочного партнера в Центральной Азии, является сторонником укрепления дружеских уз, развития двусторонних отношений на основе принципов взаимного доверия.
В ходе встречи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Турции Реджепа Эрдогана в ноябре 2016 года в Самарканде отмечалось, что нынешний уровень сотрудничества не соответствует возможностям и потенциалу Узбекистана и Турции, обсуждался вопрос укрепления атмосферы взаимного доверия между нашими государствами, были достигнуты договоренности по вопросам организации регулярных консультаций внешнеполитических ведомств, взаимной поддержки друг друг в рамках международных организаций, открытия новых горизонтов сотрудничества.
Разработаны новые проекты по развитию сотрудничества наших стран в различных областях. Важным шагом на пути их претворения в жизнь стала создаваемая в Самаркандской области свободная экономическая зона “Ургут”.
В отношениях между нашими странами особое место занимает культурно-гуманитарное сотрудничество, развитию которого также уделяется особое внимание.
Рассматриваются возможности дальнейшего развития туристической инфраструктуры в Узбекистане с привлечением ведущих туристических компаний Турции, строительства современных туркомплексов на уровне международных стандартов в Самаркандской, Бухарской, Хорезмской и Ташкентской областях.
Уверен, что обсужденные в ходе приема с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым вопросы, договоренности, достигнутые между главами двух государств, выведут на новый уровень наши взаимоотношения, послужат открытию новых горизонтов взаимовыгодного сотрудничества.