O‘zbekiston milliy ko‘rgazmasi tojikistonliklarda katta qiziqish uyg‘otdi
Avval xabar qilinganidek, Tojikistonda O‘zbekiston Respublikasi sanoat korxonalari mahsulotlarining milliy ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Ko‘rgazma mamlakatimizning iqtisodiy va eksport salohiyati, investitsiya siyosati bilan Tojikiston ishbilarmon doira vakillarini tanishtirish, xalqimizning boy madaniy-tarixiy merosi va turizm sohasini targ‘ib qilish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston va Tojikistonning vazirlik va idoralari xodimlari, tadbirkorlar, jurnalistlar, Afg‘oniston, Ozarbayjon, Belarus, Eron, Qatar, Qozog‘iston, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Turkmaniston, Fransiya, Yaponiya kabi davlatlar vakillari, BMT, YeXHT, Yevropa ittifoqi, xalqaro moliya institutlari vakillari ishtirok etdi.
Ko‘rgazmada mamlakatimizning 160 dan ziyod kompaniyasi 1 ming 500 turdagi mahsulotlarni namoyish etdi.
Dushanbe shahridagi "Poytaxt – 90" savdo markazida elektrotexnika, kabel, kimyo va neft-kimyo, farmatsevtika, santexnika, to‘qimachilik, oziq-ovqat, charm mahsulotlari, qurilish materiallari va boshqa tovarlar namoyish etildi.
Ochiq ko‘rgazma maydonida qishloq xo‘jaligi va transport texnikasi, xususan, yengil, yuk tashuvchi va maxsus avtomobillar, avtobuslar, velosiped va mototsikllar, traktorlar, paxta terish mashinalari va turli uskunalar taqdim etildi.
Ko‘rgazmaga kelganlar O‘zbekiston mustaqillik yillarida milliy sanoatni rivojlantirishda ulkan yutuqlarga erishganini ta’kidladi.
Tadbir doirasida o‘tkazilgan biznes-forumda ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 500 ga yaqin vakili qatnashdi. Forumda so‘zga chiqqan Tojikiston Respublikasi Investitsiyalar va davlat mulkini boshqarish davlat qo‘mitasi raisi F.Sattor va boshqalar mamlakatlarimiz poytaxtlari o‘rtasida aviaqatnovlarning yo‘lga qo‘yilgani muhim ahamiyatga ega ekanini, ushbu ko‘rgazma va biznes-forum o‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini alohida ta’kidladi.
Biznes-forumda Tojikiston vakillari qo‘shma korxonalar tashkil qilish, savdo bozorlarini kengaytirish, qishloq xo‘jaligi, gidroenergetika, tog‘-kon, oziq-ovqat, to‘qimachilik va farmatsevtika sanoati, transport, logistika, kommunikatsiyalar, mashinasozlik, qurilish, turizm va boshqa sohalardagi aloqalarni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
"O‘zagrotexsanoatxolding" aksiyadorlik jamiyati tomonidan ishlab chiqarilayotgan qishloq xo‘jaligi texnika vositalari namoyishi "Tojikagrolizing" kompaniyasi, fermer va dehqon xo‘jaliklari vakillarida qiziqish uyg‘otdi. Buning natijasida qiymati 3 million AQSh dollariga teng bitim va shartnomalar imzolandi.
Ko‘rgazma va biznes-forum yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston va Tojikiston tadbirkorlari o‘rtasida kimyo va neft-kimyo, elektrotexnika, oziq-ovqat, farmatsevtika, to‘qimachilik, charm-poyabzal mahsulotlari, avtomobilsozlik va mashinasozlik mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha 50 million dollardan ortiq qiymatdagi memorandum, shartnoma va bitimlarga erishildi.
O‘zbekiston Respublikasi sanoat korxonalari mahsulotlarining milliy ko‘rgazmasi va uning doirasidagi tadbirlar Tojikiston ommaviy axborot vositalarida keng yoritib borildi.

Национальная выставка Узбекистана вызвала большой интерес у таджикистанцев
Как ранее сообщалось, в Таджикистане состоялась Национальная выставка продукции промышленных предприятий Республики Узбекистан.
Выставка была организована в целях широкого ознакомления деловых кругов Таджикистана с экономическим и экспортным потенциалом, а также инвестиционной политикой нашей страны, информирования о ее богатейшем культурно-историческом наследии и развитии туристической отрасли.
В церемонии открытия выставки приняли участие работники министерств и ведомств, предприниматели, журналисты Узбекистана и Таджикистана, представители ряда зарубежных государств, таких, как Афганистан, Азербайджан, Беларусь, Иран, Катар, Казахстан, Россия, Саудовская Аравия, Туркменистан, Франция, Япония, сотрудники офисов ООН, ОБСЕ, ЕС, международных финансовых институтов.
В выставке участвовало более 160 компаний нашей страны, которые представили 1500 видов продукции.
В Торговом центре «Пойтахт-90» в Душанбе экспонировалась продукция таких отраслей, как электротехническая, кабельно-проводниковая, химическая и нефтехимическая, фармацевтическая, сантехнические изделия, товары текстильной, пищевой, кожевенной промышленности, строительные материалы и многое другое.
На открытой демонстрационной площадке была представлена сельскохозяйственная и транспортная техника, в частности, легковые, грузовые и специализированные автомобили, пассажирские автобусы, велосипеды, мотоциклы, различные трактора, навесное оборудование и хлопкоуборочные комбайны.
Посетители выставки отмечали, что Узбекистан за 25 лет независимости достиг огромных результатов в развитии национальной промышленности.
В рамках выставки прошел бизнес-форум, в работе которого приняли участие около 500 представителей деловых кругов двух стран. Выступивший на бизнес-форуме председатель Государственного комитета по инвестициям и управлению государственным имуществом Республики Таджикистан Ф.Саттор и другие особо подчеркнули важность открытия прямого авиасообщения между столицами наших стран, а также значение выставки и бизнес-форума для дальнейшего укрепления торгово-экономического сотрудничества, реализации проектов регионального значения и плодотворного сотрудничества сторон в различных приоритетных направлениях.
В рамках бизнес-форума таджикской стороной было предложено активизировать взаимовыгодное экономическое сотрудничество путем создания совместных предприятий, расширения рынков сбыта и производственной кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, гидроэнергетика, горнодобывающая, пищевая, текстильная и фармацевтическая промышленность, транспорт, логистика и коммуникации, машиностроение, строительство и туризм.
Кроме того, на полях одного из фермерских хозяйств с участием представителей «Таджикагролизинг», фермерских и дехканских хозяйств была продемонстрирована вся линейка сельскохозяйственной техники АО «Узагротехсаноатхолдинг». По итогам этой демонстрации были подписаны соглашения и контракты на 3 миллиона долларов США.
По итогам проведенных национальной выставки и бизнес-форума в Душанбе подписаны меморандумы, соглашения и контракты между узбекскими и таджикскими предпринимателями на поставку химической и нефтехимической, электротехнической, пищевой, фармацевтической, текстильной и кожевенно-обувной продукции, строительных материалов, а также продукции автомобилестроения и машиностроения на общую сумму более 50 миллионов долларов.
Работа выставки, бизнес-форума и проведенные семинары активно освещались теле- и радиоканалами, в печатных СМИ Таджикистана.