Ravon yo‘llar – jon rohati
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston Respublikasi Avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasi tomonidan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda qo‘mita raisi o‘rinbosari O.Odilov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida avtomobil yo‘llari tizimini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar mamlakatimiz iqtisodiyotining barqaror o‘sishi hamda aholi farovonligini ta’minlashda muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Mamlakatimizda transport infratuzilmasini mustahkamlashga yo‘naltirilgan kompleks dasturlar, avtomobil yo‘llari sifatini yaxshilash chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, mavjud chorrahalar, yo‘l o‘tkazgichlar, ko‘prik va yo‘llar rekonstruksiya qilinmoqda, yangilari barpo etilmoqda. Bu boradagi ishlar ko‘lamini kengaytirishda davlatimiz rahbarining 2017-yil 14-fevraldagi «Yo‘l xo‘jaligini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Farmonga muvofiq, avtomobil yo‘llari sohasida yagona texnik siyosatni olib borish, avtomobil yo‘llari tarmoqlarini rivojlantirish va takomillashtirish istiqbollarini belgilash, xalqaro tranzit yo‘laklarini shakllantirish, umumiy foydalanishdagi hamda ichki yo‘llarni ta’mirlash kabi vazifalar qo‘mitaning asosiy yo‘nalishlari etib belgilangan. Hududlardagi mintaqaviy yo‘llarni kapital va joriy ta’mirlash ishlari qo‘mita tasarrufidagi tuman yo‘l xo‘jaligi korxonalariga biriktirilgan.
Mamlakatimizning ba’zi hududlaridagi ta’mirtalab yo‘llar aholi va transport harakatiga noqulayliklar tug‘dirmoqda. Bu aholi va foydalanuvchilar e’tiroziga sabab bo‘lmoqda.
Mintaqaviy avtomobil yo‘llarining yo‘l qoplamalari holatini zarur darajaga keltirish, yo‘l-transport infratuzilmasini yanada takomillashtirish, aholining hayot faoliyati uchun, ayniqsa, qishloq joylarida qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini va hududlarini istiqbolli rivojlantirish maqsadida 2017-yilning 14-fevralida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «2017-2018-yillarda mintaqaviy avtomobil yo‘llarini rivojlantirish dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
Mazkur hujjatda 2017-2018-yillarda 5 ming 454 kilometr, jumladan, 2017-yilda – 2 ming 700 kilometr, 2018-yilda – 2 ming 754 kilometr xo‘jaliklararo qishloq avtomobil yo‘llari, shaharlar, qishloq va ovullarning ko‘chalarini kapital va joriy ta’mirlash, ichki yo‘l va ko‘chalarni bosqichma-bosqich xatlovdan o‘tkazish hamda ularni pasportlashtirish, bu boradagi ishlar natijasi bo‘yicha elektron ma’lumotlar bazasini yaratish vazifalari qo‘yilgan.
– Avtomobil yo‘llarini qurish va rekonstruksiya qilish ishlarida yo‘l qoplamalarining sifati va chidamliligini oshiradigan zamonaviy qurilish usullari va texnologiyalaridan foydalaniladi, – deydi Avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasining boshqarma boshlig‘i Nodir Husanov. – Dasturga asosan kapital va joriy ta’mirlash ishlarini bajarish uchun mintaqaviy yo‘llarni ta’mirlashga ixtisoslashtirilgan tashkilotlarni 330 yo‘l texnikasi bilan ta’minlash rejalashtirilgan.

Качественные дороги – веление времени
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция Государственного комитета Республики Узбекистан по автомобильным дорогам.
На мероприятии заместитель председателя комитета О.Одилов и другие отметили, что проводимые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева реформы по совершенствованию системы автомобильных дорог служат важным фактором устойчивого развития экономики страны и обеспечения благосостояния населения.
В нашей стране осуществляются комплексные программы по улучшению транспортной инфраструктуры, повышению качества автомобильных дорог. Реконструируются имеющиеся и строятся новые развязки, путепроводы, мосты и дороги. В расширении масштабов работы в этом направлении важным руководством к действию служит Указ главы нашего государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожным хозяйством» от 14 февраля 2017 года.
В соответствии с указом основными направлениями деятельности комитета являются реализация единой технической политики в сфере автомобильных дорог, определение перспектив развития и совершенствования сетей автомобильных дорог, формирование международных транзитных коридоров, ремонт внутренних дорог. Работа по капитальному и текущему ремонту региональных дорог возложена на районные предприятия дорожного хозяйства.
Дороги в отдельных регионах нашей страны находятся в неудовлетворительном состоянии, что создает неудобства для населения и движения транспорта и вызывает справедливое недовольство.
В целях доведения дорожного покрытия региональных автомобильных дорог до должного уровня, дальнейшего совершенствования дорожно-транспортной инфраструктуры, создания благоприятных условий для населения, особенно в сельской местности, а также перспективного развития отраслей экономики и территорий 14 февраля 2017 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан о мерах по реализации Программы развития региональных автомобильных дорог в 2017-2018 годах.
В документе определены задачи по капитальному и текущему ремонту в 2017-2018 годах 5 454 километров дорог, в том числе в 2017 году – 2 700 километров, в 2018 году – 2 754 километров межхозяйственных сельских автомобильных дорог и дорог в городах, кишлаках и аулах, поэтапной регистрации и паспортизации внутренних дорог и улиц, созданию электронной базы данных по результатам этой работы.
- При строительстве и реконструкции автомобильных дорог будут применяться современные строительные методы и технологии, повышающие качество и прочность покрытия дорог, - говорит начальник управления Государственного комитета по автомобильным дорогам Нодир Хусанов. – В соответствии с программой для выполнения работы по капитальному и текущему ремонту планируется обеспечение организаций, занимающихся ремонтом региональных дорог, 33 единицами дорожной техники.