«Adolat» SDP ishchi guruhlari mahallalardagi ahvolni o‘rganmoqda
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston «Adolat» sotsial-demokratik partiyasi Toshkent shahar kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi hamda xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputatlari, partiya faollari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston «Adolat» sotsial-demokratik partiyasi Toshkent shahar kengashi raisi vazifasini bajaruvchi O.Omonov va boshqalar Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan Harakatlar strategiyasi islohotlar samaradorligini yanada oshirish, barcha sohalarni erkinlashtirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda 2017-2021-yillarda mamlakatimizni yanada rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi ijrosini ta’minlashda O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi Toshkent shahar kengashi va deputatlik guruhi oldida turgan dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
“Adolat – qonun ustuvorligida!” loyihasi doirasida Toshkent shahar kengashida tuzilgan ishchi guruhlari haftaning har chorshanba kunlari joylarda jismoniy va yuridik shaxslar bilan bevosita muloqotlar o‘tkazmoqda. Har hafta hududdagi bittadan mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan xonadonlar, xo‘jalik yurituvchi subyektlar, ijtimoiy obyektlarning holati, ulardagi mavjud muammolar, qonunlar ijrosini tizimli o‘rganish, aholi muammolarini hal etish ustuvor vazifa sifatida belgilangan.
– Partiyamizning ishchi guruhlari joriy yilning fevral-mart oylarida 44 mahalla fuqarolar yig‘inidagi xonadon, xo‘jalik yurituvchi subyektlar va ijtimoiy obyektlar holatini atroflicha o‘rgandi, – deydi xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputati Toshpo‘lat Matibayev. – O‘rganishlar mobaynida ishchi guruhiga 763 murojaat kelib tushdi. Ularda keltirilgan masalalarni ijobiy hal etishga ko‘maklashish maqsadida tegishli tashkilotlarga 39 deputatlik so‘rovi yuborildi. Harakatlar strategiyasining ijtimoiy sohani rivojlantirishga qaratilgan to‘rtinchi yo‘nalishi ijrosini ta’minlash maqsadida “Farzandlari sog‘lom yurt qudratli bo‘lur” loyihasi ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, 9 tumandagi 90 dan ortiq maktab va 40 dan ortiq maktabgacha ta’lim muassasalarining sanitariya holati, o‘quvchilarning davomati, tibbiyot xonalarining zarur vositalar bilan jihozlanishi, oshxonalardagi oziq-ovqat mahsulotlari sifati o‘rganildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 18-apreldagi «Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish tizimini boshqarishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni partiyaning 2017-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlarini belgilab olishda dasturilamal bo‘lmoqda. Unga ko‘ra, uy-joy kommunal tizimini rivojlantirish vazifalarini amalga oshirish borasida yangi takliflar tayyorlashga kelishib olindi.
Yig‘ilishda tibbiy yordam sifatini oshirish, maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida tibbiy xizmatlar bilan ta’minlash tizimini mustahkamlash, uy-joy kommunal xo‘jaligi faoliyatini yanada yaxshilash, sohaga yo‘naltiriladigan mablag‘larning samarali va oqilona sarflanishi borasida deputatlik va jamoatchilik nazoratini kuchaytirish kabi vazifalar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.

Определены приоритетные задачи
В Национальном пресс-центре состоялось заседание Ташкентского городского совета Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат». В нем участвовали депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, активисты партии, представители средств массовой информации.
Исполняющий обязанности председателя Ташкентского городского совета Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» О.Омонов и другие отметили, что определенная Президентом нашей страны Стратегия действий способствует дальнейшему повышению эффективности реформ, либерализации всех сфер жизни общества.
На заседании были обсуждены стоящие перед Ташкентским городским советом и депутатской группой партии актуальные задачи по обеспечению реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017-2021 годах.
Рабочие группы, созданные в рамках проекта “Справедливость – в верховенстве закона!” в Ташкентском городском совете, каждую среду проводят на местах диалог с физическими и юридическими лицами. В качестве приоритетной задачи предусмотрено еженедельное системное изучение деятельности хозяйствующих субъектов, социальных объектов, проблем, с которыми они сталкиваются, состояния исполнения, решение проблем населения.
– С февраля по март нынешнего года рабочими группами нашей партии подробно изучено положение семей в 44 сходах граждан махалли, деятельность хозяйствующих субъектов и социальных объектов, - говорит депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Тошпулат Матибаев. – В ходе изучения поступило 763 обращения. В целях содействия позитивному решению изложенных в них вопросов в соответствующие организации направлено 39 депутатских запросов. Для обеспечения реализации четвертого направления Стратегии действий по развитию социальной сферы разработан проект “Сильна страна, в которой дети здоровы”. В его рамках изучены санитарное состояние свыше 90 школ и более 40 дошкольных образовательных учреждений столицы, посещаемость, оснащенность медицинских кабинетов необходимыми средствами, качество питания в столовых.
Соответствующие задачи определены и в свете Указа Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему совершенствованию управления системой жилищно-коммунального обслуживания" от 18 апреля текущего года. В настоящее время готовятся новые предложения по развитию жилищно-коммунальной сферы.
В ходе заседания особое внимание уделялось проводимой работе по повышению качества медицинской помощи, укреплению системы обеспечения медицинскими услугами в школах и дошкольных образовательных учреждениях, дальнейшему улучшению деятельности жилищно-коммунального хозяйства, усилению депутатского и общественного контроля за эффективным и рациональным использованием выделяемых средств.