Mehnat vazirligida kengaytirilgan hay'at majlisi o'tkazildi
Joriy yil 21 aprel kuni O'zbekiston Respubliikasi Mehnat vazirligi faoliyatining 2017 yil I chorak yakunlari va 2017 yil aholi bandligi dasturi ijrosini ta'minlashga bag'ishlangan kengaytirilgan Hay'at majlisi o'tkazildi.
Hay'at majlisini Mehnat vaziri A.Abduxakimov ochdi va olib bordi. Vazir majlisda Mehnat vazirligi faoliyatining I chorak yakunlari hamda 2017 yil aholi bandligi dasturi prognoz ko'rsatkichlarini bajarilishini ta'minlash choralari va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 11 apreldagi PQ-2881-sonli qarori talablarini so'zsiz bajarilishiga asosiy e'tiborni qaratdi.
Shuningdek, majlisda “2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Xarakatlar strategiyasini “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”da amalga oshirishga oid” dasturi talablari har tomonlama ko'rib chiqildi.
Kun tartibiga ko'ra I chorakda band bo'lmagan aholini ishga joylashtirish, kasbga o'qitish masalalari bo'yicha olib borilgan ishlar xususida hisobot tinglandi. Jumladan, 2017 yil yanvar-mart oylarida hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning maqsadli dasturlariga muvofiq 39,8 mingta ish o'rinlari yaratildi. Aholini shaxsiy yordamchi va dehqon xo'jaligida o'z-o'zini band qilish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish hisobiga esa 55,8 ming kishining bandligi ta'minlandi.
Mehnat bozorida ehtiyoj bo'lgan kasblarga jami 2,0 ming nafar ishsiz qayta o'qitilib, 208 nafar ishsizga “Usta-shogird” usulida milliy hunarmandchilik kasb turlari o'rgatildi va 1,2 ming nafar fuqaro haq to'lanadigan jamoat ishlariga jalb etildi.
Hisobot davrida ish qidirayotgan fuqarolar uchun maqbul keladigan ishni qidirish muddatini qisqartirish maqsadida 247 ta bo'sh ish o'rinlari yarmarkasida ishtirok etgan 11,9 mingta ish beruvchilar tomonidan taklif etilgan bo'sh ish o'rinlarga 11,4 ming nafar ish qidirayotgan shaxsga yo'llanma berildi, qariyb 30 ming nafariga mehnat, bandlik va huquqiy masalalar bo'yicha maslahatlar berildi.
Mehnat bozorida aholining ijtimoiy muhofazaga muhtoj toifalari bandligini ta'minlashga e'tibor qaratilib, zahira qilingan (kvotalangan) ish o'rinlariga 13,8 ming fuqaro joylashtirildi.
Majlisda aholi bandligi dasturi ijrosini ta'minlashda yo'l qo'ygan kamchiliklari uchun mehnat organlarining mansabdor va rahbar xodimlari, mas'ul shaxslari faoliyati ko'rib chiqilib, ularning 34 nafariga turli intizomiy jazo qo'llanildi hamda 8 nafari egallab turgan lavozimidan ozod qilindi.
Mehnat vaziri A.Abduhakimov kun tartibidagi masalalarni muhokama qilib, 2017 yilda aholi bandligini ta'minlash dasturi parametrlari, jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash sohasidagi vazifalarni kuchaytirish yuzasidan aniq vazifalarni qo'ydi va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining, Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari samarali va natijali ijro etilishi, shuningdek, ijro intizomi mustahkamlanishi uchun rahbarlar va mansabdor shaxslarning shaxsiy javobgarligini oshirish zarurligini qayd etdi.

В Министерстве Труда прошло расширенное коллегиальное засидание
21 апреля 2017 года состоялось расширенное коллегиальное заседание Министерства труда, посвященное итогам деятельности за I квартал 2017 года и безусловное обеспечение Программы занятости населения на 2017 год.
Заседание открыл и вел Министр труда Узбекистана А.Абдухакимов. Он особо обратил внимание на итоги проделанной работы за I квартал по обеспечению реализации прогнозных показателей программы занятости населения за 2017 год, а также безусловное исполнение требований постановления Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2017 года за № ПП-2881.
Также, всесторонне были рассмотрены осуществленные работы требований Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах в «Год диалога с народом и интересов человека».
На заседании участники выслушали отчет о проделанной работе по трудоустройству не занятых граждан, профессиональной подготовке за I квартал т.г.
В частности, с января по март 2017 года созданы 39,8 тыс. рабочих мест за счет реализации целевых программ социально-экономического развития регионов. Кроме того, обеспечена занятость 55,8 тыс. граждан путем развития личного подсобных, дехканских хозяйств и семейного предпринимательства.
2 тыс. безработных граждан прошли профобучения по востребованным на рынке труда профессиям, 1,2 тыс. граждан были привлечены к оплачиваемым общественным работам.
В целях создания дополнительных условий для эффективного поиска подходящей работы организованы 247 ярмарок вакансий, в результате 11,4 тыс. ищущим работу гражданам были даны направления на трудоустройства, и около 30 тыс. участников получили консультации по труду и занятости. Квотированными рабочими местами были обеспечены 13,8 тыс. социально уязвимых слоев населения.
На заседании за допущенные недостатки в обеспечении исполнения программы занятости граждан по отношению 34 руководителей и должностных лиц, ответственных сотрудников органов по труду применены дисциплинарные взыскания, а также с 8 сотрудниками был прекращен трудовой договор.
Министр труда обсудив вопросы повестки дня, поставил конкретные меры по обеспечению параметров программы занятости населения за 2017 год, поручил всем ответственным сотрудникам усилить работы с обращениями физических и юридических лиц, обеспечить практическую реализацию требований постановления Президента страны от 11 апреля текущего года по повышению персональной ответственности руководителей и должностных лиц за эффективное и результативное исполнение актов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также за укрепление исполнительской дисциплины.
По итогам расширенного коллегиального заседания принята соответствующая решения, в которых определены конкретные задачи и их решения.