2017-04-21 | Texnologiyalar
Toshkent shahridagi Inha universitetining fizika fani o‘qituvchisi Husniddin Olimov Xalqaro Fanlar akademiyasi (The World Academy of Science, TWAS)ning rivojlanayotgan mamlakatlardagi 45 yoshgacha bo‘lgan yosh olimlari uchun mukofotini qo‘lga kiritdi.
16 mamlakatdan yosh olimlar ishtirok etgan tanlovning “Fizika va matematika sohasidagi eng yaxshi ilmiy maqolalar” yo‘nalishiga tadqiqotchilar so‘nggi besh yil mobaynida fizika fani bo‘yicha xalqaro nufuzli jurnallarda chop etgan maqolalari bilan ishtirok etganlar. IUT professori 2016 yil uchun mazkur nufuzli mukofotni qo‘lga kiritgan o‘zbekistonlik yagona laureat bo‘ldi.
Toshkent shahridagi Inha universiteti rektori Sarvar Babaxodjayevning qayd etishicha, yaqinda universitet mahalliy professorlarni tayyorlash dasturini ishga tushirgan. Mazkur dastur doirasida yosh o‘qituvchilar hamda akademik yo‘nalish bo‘yicha xodimlar O‘zbekistondan tashqarida, jumladan, Janubiy Koreyadagi nufuzli universitetlarda ta’lim olish, ilmiy darajalarini oshirib qaytishlari mumkin. Bu esa muassasadagi ta’lim sifatini oshirish barobarida, O‘zbekistonda fan-ta’lim rivojiga ham o‘z hissasini qo‘shadi.

Профессор Университета Инха в г. Ташкенте получил награду Международной Академии наук
Профессор по физике Университета Инха в г. Ташкенте (IUT) Хусниддин Олимов стал одним из 22 молодых ученых (до 45 лет) из развивающихся стран, которые получили награду Международной Академии наук (The World Academy of Science, TWAS).
Хусниддин Олимов получил награду TWAS за 2016 год за свои публикации в престижных международных журналах по физике за последние пять лет.
Конкурс был проведен совместно Академией наук Узбекистана и Международной Академией наук по двум номинациям: «Лучшие научные публикации» в области физики и математики и «Лучшие научные публикации» в области химии и биологии.
Профессор IUT стал единственным лауреатом данной престижной награды из Узбекистана в 2016 году. Отметим, что по итогам 2016 года награды TWAS получили 22 молодых ученых из 16 стран мира.
Президент Академии наук Узбекистана, академик Бехзод Юлдашев вручил наградной сертификат Хусниддину Олимову.