Tasviriy san’at haftaligi doirasida ustoz va shogirdlar ko‘rgazmasi ochildi
Rassom mahorati borliqni bor tarovati va maftunkorligicha aks ettirib, tomoshabinni hayratlantira olishdadir. Bunga "Moviyga parvoz – II. Ona zamin va inson obrazi" nomli ko‘rgazmada yana bir karra ishonch hosil qilish mumkin.
Badiiy akademiya tomonidan o‘tkazilayotgan Tasviriy va amaliy san’at festivali doirasida O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida tashkil etilgan ushbu ko‘rgazma yoshlar, xorijlik mehmonlar, san’at muxlislari bilan gavjum.
Ko‘rgazmada O‘zbekiston xalq rassomi, Badiiy akademiya akademigi, professor Akmal Ikromjonov va uning shogirdlari asarlari qo‘yilgan. Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida talabalarga saboq berayotgan mo‘yqalam sohibi iste’dodli shogirdlarning kamol topishiga munosib hissa qo‘shmoqda.
– Zamonaviylikni aks ettirish eng murakkab jarayon, – deydi Milliy rassomlik va dizayn institutining magistranti Avazbek Nasriddinov. – Bunda ijodkor ranglar texnikasi, tasvirlarning, g‘oyaning yillar sinovidan muvaffaqiyatli o‘tishini oldindan ko‘ra olishi kerak. Ko‘rgazma qatnashchilari ustozlar ijodidan ruhlanib, o‘z uslubi, ijod yo‘lini topa olgani yaqqol sezilib turibdi.
Ko‘rgazmaga kelganlar A.Ikromjonov asarlari bilan birga uning shogirdlari Ilhom Otaboyev, Erkin Bozorov, Xurshid Ibrohimov, Sardor Allaberganov, Farrux Ahmadaliyev, Saidbek Sobirboyev va boshqalarning asarlaridan bahramand bo‘lishi mumkin.

Exhibition by masters and apprentices opens as part of week of visual art
Artists’ mastery is their ability to depict the landscape in all its splendour and to make viewers marvel at it. This is confirmed again at an exhibition entitled “Flight to skies - II. A portrayal of the native land and people”.
As part of the festival of visual and applied arts being conducted by the Art Academy, this exhibition was arranged in the Uzbekistan visual art gallery. There are so many young people, foreign guests and art enthusiasts looking at pictures there.
At the exhibition, works of art by Professor Akmal Ikromjonov, people’s artist of Uzbekistan and academician of the Art Academy, and works by his trainees are displayed. This artist teaches students at the national institute of art and design named after Kamoliddin Behzod, and he is making a good contribution to the development of young talents.
“The depiction of modernity is the most complex process. In this process, artists should be able to foresee that their pictures will stand the test of time. Participants in the exhibition were inspired by the mastery of their teachers,” says Avazbek Nasriddinov, a masters degree student of the national institute of art and design.
Those who come to the exhibition may view works by A.Ikromjonov and his trainees, Ilhom Otaboyev, Erkin Bozorov, Hurshid Ibrohimov, Sardor Allaberganov, Farruh Ahmadaliyev and Saidbek Sobirboyev.