2017-yilning 17-19-aprel kunlari Ostona shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar Milliy koordonatorlari kengashining (MKK) navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va O‘zbekiston vakillari Davlat rahbarlari kengashi va ShHTning boshqa nizomiy organlarining bo‘lajak majlislari, shuningdek 2017-yilning 20-21-aprel kunlari o‘tkaziladigan tashkilot tashqi ishlar vazirlarining uchrashuviga tayyorgarlikning borishi yuzasidan fikr almashdilar.
Kun tartibi, imzolash uchun kiritiladigan hujjatlar ro‘yxati loyihalari hamda ShHT doirasida hamkorlikni rivojlantirishning qator dolzarb masalalari muhokama qilindi.

17-19 апреля 2017 года в г.Астане прошло очередное заседание Совета национальных координаторов (СНК) государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Представители Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана обменялись мнениями относительно хода подготовки к предстоящим заседаниям Совета глав государств и других уставных органов ШОС, а также предстоящей 20-21 апреля 2017 года встречи министров иностранных дел организации.
Обсуждены проекты повестки дня, перечня предлагаемых к подписанию документов, а также ряд других актуальных вопросов развития сотрудничества в рамках ШОС.