Qo‘shma korxonada yangi yigiruv tarmog‘i ishga tushdi
Qo‘qon shahridagi “Indorama Qo‘qon tekstil” O‘zbekiston – Singapur qo‘shma korxonasida to‘rtinchi bosqich – umumiy qiymati 51 million dollar miqdoridagi loyiha amalga oshirilib, yangi yigiruv tarmog‘i ish boshladi. Bu mahsulot ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish imkoniyatini kengaytirdi.
Prezidentimiz rahnamoligida paxta tolasini qayta ishlashning barqaror o‘sishini ta’minlash, faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, eksport hajmini oshirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay ishbilarmonlik muhiti yaratish borasida keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Farg‘ona viloyatida ham bu borada amalga oshirilayotgan loyihalar yuksak samaralar bermoqda.
Viloyat hokimligidan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, mavjud sanoat korxonalarining bosqichma-bosqich modernizatsiya qilinayotgani texnologik jarayonlarni yangilash, jahon bozorida raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish ko‘lamini kengaytirish, mahalliy bozorni import o‘rnini bosadigan mahsulotlar bilan to‘ldirishda muhim omil bo‘layotir. O‘tgan yili “Xumo to‘qimachi”, “Buluttekstil”, “Beshariq to‘qimachi” mas’uliyati cheklangan jamiyatlarida modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Bunday ishlar joriy yilda ham davom ettirilib, yangi ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshiriladi.
Keyingi yillarda viloyat iqtisodiyotida yengil sanoat tarmog‘i ham mustahkam o‘rin egallamoqda. Bu hududlarda yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatini berayotir.
“Indorama Qo‘qon tekstil” O‘zbekiston – Singapur qo‘shma korxonasida mahalliy toladan xalqaro standartlarga mos, sifatli kalava ip ishlab chiqarilmoqda. Ayni paytda mahsulot Germaniya, Ispaniya, Belgiya, Fransiya, Argentina, Braziliya, Turkiya, Bangladesh kabi mamlakatlarga eksport qilinayotir.
Mazkur qo‘shma korxonada Shveytsariyaning “Luva”, “Riyeter”, Yaponiyaning “Toyota”, “Muratta” kompaniyalarining yuqori unumli, avtomatlashtirilgan to‘quv dastgohlari yordamida mahsulot tayyorlanmoqda. O‘tgan yili 28 ming 976 tonna kalava ip ishlab chiqarildi.
Korxonaning ilg‘or texnologiyalar asosida qayta ishlanayotgan yuqori sifatli mahsulotlariga xaridor bo‘layotgan mamlakatlar safi yil sayin kengaymoqda. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar 100 foiz eksport qilinmoqda.
– Bugungi kunda korxonamizda 1 ming 200 ishchi mehnat qilmoqda, – deydi qo‘shma korxona ijrochi direktori Ravshan Tojiyev. – Ish uch smenada tashkil etilgan bo‘lib, ishchi-xodimlar uchun barcha sharoit yaratilgan. Jahon standartlari asosida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarimizga xorijda talab katta. Joriy yilning o‘tgan davrida 8 ming tonnadan ziyod mahsulot ishlab chiqardik. Korxonamiz yorlig‘i bilan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar jahon bozorida mustahkam o‘rin egallamoqda.

Повышается объем производства и качество продукции
На узбекско-сингапурском совместном предприятии “Индорама Кукон текстиль” в городе Коканде реализован четвертый этап проекта общей стоимостью 51 миллион долларов - запущена новая прядильная линия. Это расширит возможности для увеличения объема производства.
Под руководством Президента нашей страны реализуются масштабные меры по обеспечению стабильного расширения переработки хлопковолокна, модернизации предприятий, их техническому и технологическому переоснащению, привлечению прямых инвестиций, увеличению объема экспорта, созданию оптимальной деловой среды для развития предпринимательства.
Реализуемая в данном направлении работа в Ферганской области также дает весомые результаты.
По сведениям областного хокимията, поэтапная модернизация имеющихся промышленных предприятий способствует обновлению технологических процессов, расширению производства продукции, конкурентоспособной на мировом рынке, насыщению местного рынка импортозамещающей продукцией. В прошлом году проведена модернизация в обществах с ограниченной ответственностью “Хумо тукимачи”, “Булуттекстиль”, “Бешарик тукимачи”. Такая работа продолжена и в этом году, будут сданы в эксплуатацию новые производственные мощности.
В последние годы в экономике области прочное место занимает легкая промышленность. В этой отрасли реализуются новые проекты.
На узбекско-сингапурском совместном предприятии “Индорама Кукон текстиль” из местного волокна производится соответствующая мировым стандартам качественная пряжа. Продукция экспортируется в такие страны, как Германия, Испания, Бельгия, Франция, Аргентина, Бразилия, Турция, Бангладеш.
На данном совместном предприятии на высокопроизводительных автоматизированных ткацких станках производства известных швейцарских и японских компаний изготавливается качественная продукция. В прошлом году произведено 28 тысяч 976 тонн пряжи.
Из года в год расширяются ряды стран, приобретающих высококачественную продукцию предприятия, которая полностью отправляется на экспорт.
– В настоящее время на нашем предприятии работают 1 тысяча 200 специалистов, – говорит исполнительный директор совместного предприятия Равшан Тожиев. – Работа организована в три смены, для рабочих и служащих созданы все условия. Наша продукция пользуется большим спросом за рубежом. С начала нынешнего года мы произвели 8 тысяч тонн продукции. Продукция с маркой нашего предприятия занимает прочное место на мировом рынке.