Amaliy tadbirlar davom etmoqda.
Toshqinga qarshi Hukumat komissiyasi majlisining 2017 yil 15 mart kunidagi 2-son bayonining ijrosi doirasida joriy yilning 11-16 aprel kunlari bahor-yoz mavsumida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan sel va suv toshqinlarining oldini olish va salbiy ta’sirini imkon darajada kamaytirish maqsadida, Andijon, Buxoro, Sirdaryo, Toshkent, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari hamda Toshkent shahar hududidan oqib o‘tuvchi daryo, soy va kanallarning xavfli uchastkalarida qirg‘oqlarni mustahkamlash va o‘zanlarini tozalashga qaratilgan maxsus-taktik o‘quv mashqlari o‘tkazildi. Jumladan:
Andijon viloyati Izboskan tumani hududidan oqib o‘tuvchi Tentaksoyda;
Buxoro viloyati G‘ijduvon tumani hududidan oqib o‘tuvchi “Bosh Shofirkon” kanalida;
Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumani “Sho‘razak” kanalida;
Toshkent viloyatining Ohangaron tumani hududidan oqib o‘tuvchi Ohangaron daryosida hamda Chinoz tumani hududidan oqib o‘tuvchi Sirdaryo daryosida;
Farg‘ona viloyati O‘zbeksiton tumanidagi Dahanasoy sel tashlama arig‘i va “Tegirmontosh” suv taqsimlash inshootida, Farg‘ona tumani “Vodil” bosh suv taqsimlash inshootida;
Xorazm viloyati Xiva tumanidagi “Xoroson” kanalida;
Toshkent shahar hududidan oqib o‘tuvchi “Salar” kanalida.
Mazkur o‘quv mashqlariga umumiy hisobda 1776 nafar aholi va tegishli xizmatlarning xodimlari hamda 182 ta muhandislik texnikalari va avtosamosvallar jalb etilib, jami 17683 m3 tuproq-tosh va 7112 pog.km o‘zan tozalash ishlari bajarildi.

Практические мероприятия продолжаются
В рамках исполнения протокольного решения Правительственной противопаводковой комиссии №2 от 15 марта 2017 года, в целях предупреждения и уменьшения негативных воздействий возможных селей и паводков в период весенне-летного периода 2017 года, 11-16 апреля с.г проводились 10 тактико-специальные учения, по выполнению берегоукрепительных и руслоочистных работ на опасных участках рек, саев и каналов, расположенных на территориях Андижанской, Бухарской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей и г.Ташкента. В частности:
на участке реки Тентаксой, расположенном на территории Избасканского района Андижанской области;
на участке канала «Бош Шофиркон», расположенном на территории Гиждуванского района Бухарской области;
на участке канала «Шуразак», расположенном на территории Сайхунабадского района Сырдарьинской области;
на участках рек Ахангаран и Сырдарья, расположенных на территориях Ахангаранского и Чиназского районов Ташкентской области;
на селесбросе «Даханасой» и водораспределительном сооружении «Тегирмонтош» Узбекистанском районе и главном водораспределительном сооружении «Водил» Ферганском районе Ферганской области;
на участке канала «Хоросон», расположенном на территории Хивинского района Хорезмской области;
на участке канала «Салар», расположенном на территории г.Ташкента.
Всего на учения привлечены 1776 жителей и работников соответствующих служб, а также 182 ед. инженерной техники и автосамосвалов. В ходе учений выполнены 17683 м3 земельно-каменных и 7112 пог.км руслоочистных работ.