Biznes uchun malakali kadrlar
Xodimlarni to‘g‘ri tanlash, tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha samarali tizim kompaniya muvaffaqiyatini belgilaydigan asosiy omil hisoblanadi. O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida biznes uchun mutaxassislar tayyorlashga doir zamonaviy talablar va HR-menejmentni qo‘llash imkoniyatlariga bag‘ishlab o‘tkazilgan davra suhbatida shu haqida so‘z yuritildi.
Bugun O‘zbekistonda aksariyat yirik korxonalar aksiyadorlik jamiyatlariga aylantirilgani ta’kidlandi. Korporativ boshqaruv uslubini joriy etayotgan kompaniyalar ko‘paymoqda. Ular iqtisodiyotimizni mustahkamlash, yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim o‘rin tutmoqda. Birinchi Prezidentimizning 2015-yil 24-apreldagi "Aksiyadorlik jamiyatlarida zamonaviy korporativ boshqaruv uslublarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni bu boradagi ishlarni yanada takomillashtirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilayotir.
Davra suhbatida kasb-hunar kollejlarining kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari bilan hamkorlik natijalari muhokama etildi. Xususan, korxonalar ehtiyojiga qarab, kasb-hunar kollejlarida yangi o‘quv yo‘nalishlari tashkil qilinayapti. Korxonalarda esa o‘quvchilarning ishlab chiqarish amaliyotini samarali o‘tashi uchun barcha qulay sharoitlar yaratilmoqda, maxsus o‘quv sinflari va markazlari tashkil etilmoqda.
Tadbirda kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘z tizimini ishlab chiqqan yirik kompaniyalar tajribasi ham ko‘rib chiqildi.

Квалифицированные кадры для бизнеса
Правильный подбор и эффективная система подготовки и повышения квалификации персонала являются главным фактором, определяющим успешность компании. Об этом говорилось за "круглым столом", состоявшемся в Торгово-промышленной палате Узбекистана, посвященном современным требованиям к системе подготовки специалистов для бизнеса и возможностям применения HR-менеджмента.
Как было отмечено, на сегодняшний день в Узбекистане многие крупные предприятия реорганизованы в акционерные общества. Расширяется ряд компаний, в которых внедрены методы корпоративного управления. Они занимают важное место в укреплении нашей экономики, создании новых рабочих мест. Указ Первого Президента Узбекистана "О мерах по внедрению современных методов корпоративного управления в акционерных обществах" от 24 апреля 2015 года служит дальнейшему совершенствованию этой работы.
В ходе "круглого стола" были обсуждены результаты взаимодействия профессиональных колледжей страны с субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства. В частности, в соответствии с потребностями предприятий в профессиональных колледжах открываются новые направления обучения. В свою очередь, предприятия создают все условия для эффективного прохождения производственной практики учащихся. Специально для них на предприятиях открываются учебные классы и центры, занятия в которых ведут самые опытные специалисты.
Был рассмотрен опыт крупных отечественных компаний, разработавших собственную систему подготовки кадров.
Участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы от специалистов в сфере маркетинга и HR-менеджмента.