Faxriylar xonadonida bayram
Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat faxriylarining jasorat va matonati davlatimiz tomonidan qadrlanib, ularga yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatilmoqda. Oila va jamiyatni mustahkamlash, yoshlarni barkamol etib tarbiyalashda ularning hayotiy tajribasidan foydalanilmoqda. Prezidentimizning shu yil 4-apreldagi "Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarini rag‘batlantirish to‘g‘risida"gi farmoni hamda "Xotira va qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori faxriylarga ko‘rsatilayotgan e’tibor va ehtiromning amaldagi ifodasidir.
Mazkur hujjatlarga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, «Mahalla» xayriya jamoat fondi bir qator tashkilotlar bilan hamkorlikda urush qatnashchilari va front ortida mehnat qilgan faxriylar holidan xabar olinmoqda.
Shunday tadbirlardan biri poytaxtimizning Mirobod tumanida bo‘lib o‘tdi. Harbiylar, Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi a’zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, o‘quvchi-yoshlar Oltinko‘l ko‘chasida yashovchi Abdulla ota Taziyev xonadonida bo‘ldi. Mudofaa vazirligi bosh boshqarmasi boshlig‘i F.Shermatov va boshqalar 93 yoshli otaxonni Prezidentimiz nomidan bayram bilan tabrikladi, pul mukofoti, sovg‘a-salomlar topshirdi.
– Urushdan keyin maktabda o‘qituvchilik qildim, – deydi Abdulla ota. – Tuman hokimligi, mahalla vakillari, shogirdlarim yo‘qlab turishadi. Zamonaviy, biri-biridan ko‘rkam maktablarni ko‘rib quvonaman. O‘qituvchilarga ham, o‘quvchilarga ham havasim keladi. Men o‘zimni dunyodagi eng baxtli insonlardan biri, deb hisoblayman. Chunki osoyishta yurtda, elparvar Prezidentimizning g‘amxo‘rligidan bahramand bo‘lib yashayapman. 3 farzandim, o‘nlab nevara-chevaralarim ardog‘idaman. Mahallamiz, butun yurtimiz boshiga ko‘tarib, e’zozlayapti.
Galina aya Ahrorova xonadoni ham bugun shodumonlikka to‘ldi. Farzandlari, nevaralari dasturxon atrofida yig‘ilgan.
Mudofaa vaziri o‘rinbosari D.Murotov va boshqalar onaxonni Prezidentimiz nomidan bayram bilan tabrikladi, pul mukofoti, sovg‘a-salomlar topshirdi.
Galina aya shu yil 92 bahorni qarshiladi. Turmush o‘rtog‘i A’lo Ahrorov harbiy shifokor bo‘lib ishlagan. Uch farzandni el koriga yaraydigan insonlar qilib tarbiyalagan. G.Ahrorova urushdan qaytgach, uzoq yillar harbiy sohada mehnat qilgan.
– El-yurt baxti, farzandlar rohatini ko‘rmoqdaman, – deydi onaxon. – Farzandlarim, nevaralarim yig‘ilganda xonadonimiz quvonchga to‘lib ketadi. Ilohim, bizni qadrlagan, ulug‘lagan insonlarning o‘zlari ham shu yoshlarga kirib, doimo elimiz ardog‘ida bo‘lsin, mamlakatimizdagi tinchlik-osoyishtalikka ko‘z tegmasin
Shu tumandagi Sharof Rashidov nomidagi mahallada yashovchi Vladimir Yashkin xonadoni shogirdlari, mahalla yoshlari bilan hamisha gavjum. Otaxon 92 yoshda. Bolalik yillari Samarqand viloyatida o‘tgan. Otaxon urushdan keyin temir yo‘l sohasida, turli davlat idoralarida xizmat qilgan. Birinchi Prezidentimiz farmoniga asosan «Jasorat» medali bilan taqdirlangan.
Otaxon ko‘rsatilayotgan ulkan e’tibor va g‘amxo‘rlik uchun minnatdorlik bildirib, yoshlar va bo‘lajak Vatan himoyachilarini tinch va osoyishta hayotimizning qadriga yetish hamda uni ko‘z qorachig‘idek asrashga chaqirdi.
– Prezidentimiz rahnamoligida, avvalo, inson manfaatlarini ko‘zlab amalga oshirilayotgan islohotlardan behad mamnunmiz, – deydi otaxon. – O‘zbekiston baxtli insonlar mamlakati. Biz, keksalarga ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik, farzandlarimiz kelajagi yo‘lida qilinayotgan olijanob ishlar uchun Prezidentimizdan minnatdormiz.

Праздник в домах ветеранов
Мужество и героизм участников Второй мировой войны и ветеранов труда высоко ценятся и почитаются нашим государством, уделяется особое внимание проявлению уважения и заботы о них. Их жизненный опыт используется в воспитании молодежи гармонично развитыми личностями. Указ Президента нашей страны "О поощрении участников Второй мировой войны" и постановление "О мерах по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей" от 4 апреля текущего года стали практическим проявлением внимания и почтения, оказываемых ветеранам.
В соответствии с данными документами Министерство обороны Республики Узбекистан, благотворительный общественный фонд "Махалла" совместно с рядом организаций навещают участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта.
Одно из таких мероприятий прошло в Мирабадском районе столицы. Военнослужащие, члены Общественного совета при Министерстве обороны, представители государственных и общественных организаций, учащиеся побывали в доме Абдуллы-ота Тазиева. Начальник главного управления Министерства обороны Ф.Шерматов и другие от имени Президента нашей страны поздравили с праздником 93-летнего аксакала, передали ему денежное вознаграждение и подарки.
- После войны я работал учителем в школе, - рассказывает Абдулла-ота. - Меня часто навещают представители районного хокимията, махалли, мои ученики. Радуюсь, глядя на красивые и современные школы, сегодняшних учителей и школьников. Считаю себя одним из самых счастливых людей, потому что живу в мирной и спокойной стране, ощущая постоянную заботу Президента нашей страны, всего народа. Окружен любовью троих детей, десятка внуков и правнуков.
Сегодня особенно оживленно и в доме Галины Ахроровой - вокруг празднично накрытого стола собрались ее дети и внуки.
Заместитель министра обороны Д.Муротов и другие от имени Президента нашей страны поздравили Галину-ая с праздником, вручили ей денежное вознаграждение и подарки.
В этом году почтенная онахон встретила свою 92-ю весну. Ее супруг Аъло Ахроров работал военным врачом. Вместе они воспитали и вырастили троих детей. Вернувшись с фронта, Галина-ая долгие годы работала в военной сфере.
- Как радостно видеть процветание страны, благополучие народа, жить в окружении любви и заботы своих детей, - говорит Г.Ахророва. - Когда дети и внуки собираются вместе, наш дом наполняется радостью и весельем. Пусть все, кто думает и заботится о нас, будут здоровыми и уважаемы народом, пусть в нашей стране всегда царит мир и согласие.
Владимира Яшкина из махалли имени Шарафа Рашидова этого района часто навещают его ученики, молодежь махалли. Почтенному ветерану - 92 года. Его детство прошло в Самаркандской области. Вернувшись с войны, трудился в железнодорожной сфере, различных государственных ведомствах. Указом Первого Президента нашей страны был награжден медалью "Жасорат".
Ветеран также выразил благодарность за оказываемые уважение и заботу, призвал молодое поколение и будущих защитников Родины ценить и оберегать как зеницу ока нашу мирную и благополучную жизнь.
- Мы безмерно рады реформам, которые осуществляются, прежде всего, во имя интересов человека, - сказал В.Яшкин. - Узбекистан - страна счастливых людей. Мы говорим спасибо Президенту нашей страны за заботу о ветеранах, благородные дела, совершаемые во имя счастливого будущего наших детей.