2017-2019 yillar davrida dehqon bozorlarini rekonstruktsiya qilish va ularning hududida zamonaviy savdo majmualari (Gipermarketlar, Supermarketlar, Minimarketlar) qurish dasturi
2017-04-18 | Jamiyat
Respublika dehqon bozorlarini rekonstruktsiya qilish va ularning hududida zamonaviy savdo majmualari qurish yoʻli bilan meʼmoriy qiyofasini yanada yaxshilash va obodonlashtirish, zamonaviy savdo-bozor infratuzilmasini shakllantirish, aholining har xil turdagi qishloq xoʻjaligi mahsulotlari va isteʼmol tovarlariga boʻlgan ehtiyojini qondirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 martdagi “2017-2019 yillar davrida dehqon bozorlarini rekonstruktsiyaqilish va ularning hududida zamonaviy savdo majmualariqurish Dasturini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi PQ-2853-sonli Qarori qabul qilindi. Ushbu qarorga asosan:
- bozorlarga isteʼmolchilar ehtiyoji mavjudligini va dehqon bozorlari hududidagi savdo rastalari va turgʻun savdo shoxobchalari yuklamasini hisobga olgan holda respublika boʻyicha 59 ta dehqon bozorlari sonini va ularning egallab turgan maydonlarini optimallashtirish;
- qishloq xoʻjaligi mahsulotlari sotadigan dehqon bozorlarini rekonstruktsiya qilish va yangilash, ularni barcha zarur muhandislik kommunikatsiyalari bilan taʼminlash sharti bilan har bir bozorga yondosh hududda yigʻma-qismlarga ajratiladigan yengil metall konstruktsiyalardan va sendvich panellaridan keng foydalangan holda savdo pavilonlarini barpo etib xaridorlarga sifatli xizmat koʻrsatish uchun eng qulay shart-sharoitlarni va zamonaviy savdo-bozor infratuzilmasini yaratish;
- shahar va tumanlar aholisi sonidan kelib chiqqan holda dehqon bozorlari hududida mijozlarga yuqori sifatli servis xizmatlari koʻrsatishni tashkil etgan holda namunaviy loyihalar boʻyicha oziq-ovqat va isteʼmol tovarlari bilan savdo qilish uchun moʻljallangan 2017-2019 yillar mobaynida zamonaviy 242 tasavdo majmualarini (9 ta gipermarketlar, 154 ta supermarketlar, 79 ta minimarketlar) qurish koʻzda tutilgan.

О реконструкции дехканских рынков и строительстве на их территории современниых торговых комплексов в период 2017-2019 годы
В целях дальнейшего улучшения архитектурного облика и благоустройства территорий дехканских рынков республики путем их реконструкции и строительства на их территории современных торговых комплексов, формирования современной торгово-рыночной инфраструктуры, удовлетворения потребностей населения в сельскохозяйственной продукции и потребительских товарах в широком ассортименте принято постановление Президента Республики Узбекистан от 27 марта 2017 г. № ПП-2853 «Об утверждении Программы по реконструкции дехканских рынков и строительства на их территории современных торговых комплексов на период 2017-2019 годы», предусматривающее:
- оптимизацию 59ед. дехканских рынков и занимаемых ими площадей, с учетом их востребованности у населения, загруженности торговых рядов и стационарных торговых точек, расположенных на территории дехканских рынков;
- реконструкцию и обновление дехканских рынков по реализации сельскохозяйственной продукции, предусмотрев создание максимально комфортных условий и современной торгово-рыночной инфраструктуры для качественного обслуживания потребителей, возведение на прилегающей к каждому рынку территории торговых павильонов и стационарных торговых точек с широким использованием легких сборно-разборных металлоконструкций и сэндвич панелей, а также обеспечение их всеми необходимыми инженерными коммуникациями;
- период 2017-2019 гг. строительство 242 ед. современных торговых комплексов на территории дехканских рынков по типовым проектам (9 ед. гипермаркетов, 154 ед. супермаркетов, 79 ед. минимаркетов) исходя из количества населения в городах и районах, предназначенных для торговли продовольственными и потребительскими товарами, с организацией качественного сервисного обслуживания потребителей по широкому спектру востребованных услуг.