Markaziy Osiyo suv xo‘jaligida to‘rtta yangi loyiha amalga oshiriladi
Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi hamda Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazining mamlakatimizdagi vakolatxonasi hamkorligida «Suv resurslari nazoratini yaxshilash borasidagi tashabbuslar» mavzuida xalqaro seminar o‘tkazildi.
Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi ijrochi direktori I.Abdullayev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari B.Alixonov, AQShning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi P.Spratlen va boshqalar suv resurslarini boshqarish, ekologik xavfsizlikni mustahkamlash sohasidagi hamkorlik mintaqa davlatlari uchun muhim masalalardan ekanini ta’kidladi.
2001-yilda faoliyat boshlagan xalqaro mustaqil notijorat tashkilot – Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazining bu yo‘ldagi sa’y-harakatlari salmoqli. O‘tgan davrda tashkilot 48 million yevro miqdoridagi 230 dan ortiq loyihani amalga oshirgan.
Seminarda mazkur tashkilotning «Markaziy Osiyoda suv, ta’lim va hamkorlik», «O‘zbekistonda barqaror suv va ekologik rivojlanish uchun hamkorlik va xabardorlikni oshirish. Komponent 3», «Markaziy Osiyoda suv hamkorligi», «Iqlim o‘zgarishining Amudaryo havzasidagi yer usti suvlari sifatiga bo‘lgan ta’sirini o‘rganish» kabi loyihalari ilgari surildi. Ular Yevropa Ittifoqi, AQShning xalqaro rivojlanish agentligi (USAID) tomonidan moliyalashtiriladi.
– To‘rt loyihaning tatbiq etilishi natijasida suv xo‘jaligi tashkilotlari, oliy o‘quv yurtlari xodimlari va soha mutaxassislari o‘rtasidagi hamkorlik yanada yaxshilanadi, – deydi Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi ijrochi direktori Iskandar Abdullayev. – Ular doirasida ta’lim dasturi uchun texnik yordam berish, jumladan, obyektlarni texnik va laboratoriya uskunalari, jihoz va qo‘shimcha materiallar bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
– Suvdan oqilona foydalanish sohada kadrlar tayyorlash tizimini yaxshilash va xodimlar malakasini oshirish, suv resurslarini nazorat qilishda innovatsion usullarni qo‘llash, aholining ekologik xabardorlik darajasini oshirish kabi masalalarga bog‘liq, – deydi Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi rahbari Eduards Stiprays. – O‘zbekistonda bu boradagi ishlar, jumladan, sug‘orma dehqonchilik amaliyotlari, tomchilab sug‘orish usuli o‘zining ijobiy samarasini bermoqda.
Tadbirda iqlim o‘zgarishining Amudaryo suvlariga ta’sirini o‘rganish va ushbu o‘zgarishlarga qarshi adaptatsiya choralarini ishlab chiqish kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.

Четыре новых проекта в сфере водного хозяйства
В Ташкенте Министерством сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан и представительством Регионального экологического центра Центральной Азии в нашей стране проведен международный семинар на тему “Инициативы по улучшению управления водными ресурсами”.
Исполнительный директор Регионального экологического центра Центральной Азии И. Абдуллаев, заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б. Алиханов, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в нашей стране П. Спратлен и другие отметили, что вопросы управления водными ресурсами, сотрудничества в сфере экологической безопасности имеют важное значение для стран нашего региона.
Весомую работу в этом направлении проводит независимая некоммерческая международная организация – Региональный экологический центр Центральной Азии, созданный в 2001 году. За минувший период центр реализовал свыше 230 проектов на сумму 48 миллионов евро.
На семинаре организация представила проекты: “Вода, образование и сотрудничество в Центральной Азии”, “Водное сотрудничество в Центральной Азии”, “Повышение осведомленности и партнерство для устойчивого водного и экологического развития в Узбекистане. Компонент 3”, “Исследование влияния изменения климата на качество поверхностных вод в бассейне Амударьи”. Они будут профинансированы Европейским Советом и Агентством США по международному развитию.
- В результате осуществления четырех проектов улучшится взаимодействие между организациями водного хозяйства, профильными вузами и специалистами различных сфер, - говорит исполнительный директор Регионального экологического центра Центральной Азии Искандар Абдуллаев. - Они предусматривают мероприятия по технической поддержке образования, в частности, оснащение объектов лабораторным оборудованием и комплектующими материалами.
- Рациональное использование воды связано с такими вопросами, как улучшение системы подготовки кадров и повышение квалификации работников, применение инновационных методов контроля водных ресурсов, повышение экологической осведомленности населения, - говорит руководитель делегации Европейского Союза в Узбекистане Эдуардс Стипрайс. - Проводимая Узбекистаном работа в этой сфере, в том числе внедрение капельного орошения, дает свои позитивные результаты.
На мероприятии рассмотрены такие актуальные вопросы, как изучение влияния изменения климата на качество воды в бассейне Амударьи, разработка мер адаптации к этим изменениям.