Banklar tadbirkorlar xizmatida
“O‘zko‘rgazmasavdo” markazida bank texnologiyalari, asbob-uskunalari va xizmatlari “BankEXPO – 2017” X milliy ko‘rgazmasi boshlandi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi, parlament quyi palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar hamda Axborot va kommunikatsiya texnologiyalari masalalari qo‘mitalari, O‘zbekiston Axborot texnologiyalari korxona va tashkilotlar assotsiatsiyasi, Banklar assotsiatsiyasi hamda tijorat banklari bilan hamkorlikda tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqaruvi raisining o‘rinbosari Sh.Shoahmedov, O‘zbekiston Banklar assotsiatsiyasi raisi S.Abdullayev va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida bank tizimini isloh etish va erkinlashtirishga qaratilayotgan izchil chora-tadbirlar iqtisodiyotimizni barqaror rivojlantirishga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 7-fevraldagi farmoni bilan tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid Davlat dasturida belgilangan vazifalar bu borada muhim dasturilamal bo‘layotir.
2016-yilda tijorat banklarining umumiy kapitali 2015-yilga nisbatan 1,2 barobardan ziyodga ko‘payib, 9 trillion 400 milliard so‘mdan oshdi. Mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan tijorat banklari «Mudis», «Standart end Purs» va «Fitch Reytings» singari nufuzli xalqaro reyting agentliklarining «barqaror» reyting baholariga ega.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik iqtisodiyotimizni rivojlantirish, aholi farovonligini oshirishda tobora muhim o‘rin egallashida tijorat banklarining ham hissasi salmoqli bo‘lmoqda. 2016-yilda bank muassasalari tomonidan kichik biznes subyektlariga qariyb 16 trillion so‘m miqdorida kreditlar ajratilgan, bunda mikrokreditlarning ulushi 3 trillion 300 milliard so‘mni tashkil etgan. Ayni paytda yosh oilalar, tadbirkor ayollar, kollej bitiruvchilari, oilaviy biznes va hunarmandlikni qo‘llab-quvvatlash uchun tijorat banklari tomonidan 2016-yilda 2 trillion so‘mdan ortiq kreditlar ajratilgan.
– Davlatimiz rahbarining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 24-yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi ma’ruzasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida nafaqat mamlakatimiz, balki dunyo tajribasida nodir bo‘lgan amaliyot – tijorat banklari xodimlarining yurtdoshlarimiz xonadonlariga kelib, ularni tadbirkorlikka jalb qilish yuzasidan bevosita muloqotlar o‘tkazishi yo‘lga qo‘yildi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Muxtor Shonazarov. – Uchrashuvlar mobaynida yurtdoshlarimizga chorvachilik, parrandachilik, quyonchilik, asalarichilik, baliqchilik, meva-sabzavot yetishtirish, issiqxonalar tashkil qilish singari yo‘nalishlarda kredit ajratish tizimi soddalashtirilgani, imtiyozlar joriy etilgani ma’lum qilindi. Bank xodimlari tomonidan ushbu faoliyat turlarining namunaviy biznes-rejalari taqdim etildi. Natijada joriy yilning birinchi choragida tijorat banklari tomonidan mazkur yo‘nalishda qariyb 1 trillion 500 milliard so‘mlik imtiyozli kreditlar ajratildi. 218 mingdan ziyod ish o‘rni tashkil etildi.
“Xalqni tadbirkor qilish” shiori ostida o‘tkazilayotgan joriy ko‘rgazmada mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan tijorat banklari, nobank kredit tashkilotlari, yetakchi sug‘urta, lizing, axborot texnologiyalari kompaniyalari tomonidan taklif etilayotgan mahsulot va xizmatlar namoyish etilmoqda. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, “Hunarmand” uyushmasi singari kichik biznes subyektlari, xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishida bank tizimi bilan yaqin hamkorlik qilib kelayotgan tashkilotlar ham ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazmada kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari, tadbirkor ayollar hamda tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida bo‘lgan ta’lim muassasalari bitiruvchilariga bank xizmatlari haqida ma’lumot va tavsiyalar berishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
– “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat banki xodimlari mamlakatimizdagi 340 mingdan ziyod xonadonga kelib, aholi o‘rtasida kredit olish shartlari, kerakli hujjatlar, tadbirkorlikni boshlash yuzasidan tushuntirishlar olib bordi, – deydi bank boshqarma boshlig‘i Ismoil Turopov. – Tadbirkorlikni boshlamoqchi bo‘lgan fuqarolarga biznes loyihalari taqdim etish bilan birga qisqa fursatda kreditlarni rasmiylashtirish borasida ham ishlar olib borilmoqda. O‘tkazilgan tadbirlar va suhbatlar asnosida 32 ming 700 dan ortiq yurtdoshimiz tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan bo‘lsa, ularning 20 mingga yaqiniga imtiyozli shartlar asosida 117 milliard so‘m kredit mablag‘lari ajratildi.
Qishloq joylarda tadbirkorlikni rivojlantirishda ichki imkoniyatlardan samarali foydalanish, kichik biznes subyektlarini sifatli, qulay, ishonchli resurslar bilan ta’minlashda tijorat banklari tomonidan muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Chunonchi, «Mikrokreditbank» aksiyadorlik tijorat bankining mamlakatimizda quyonchilikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashi bilan 57 quyonchilik agrofirmasi tashkil etilib, Italiyadan go‘shtga boqiladigan 1 ming 500 zotdor quyon keltirildi. Bugungi kunga kelib ularning soni 15 mingdan oshdi.
Ko‘rgazmada bank-moliya sektorining an’anaviy ishtirokchilari bilan bir qatorda yangi moliya muassasalari ham qatnashmoqda. Ulardan biri, 2016-yilning noyabr oyidan Farg‘ona viloyatida o‘z faoliyatini boshlagan “Madad Invest Bank” xususiy aksiyadorlik tijorat banki aholini tadbirkorlikka jalb qilish bo‘yicha o‘ziga xos rejaga ega.
– Biz odamlarga nafaqat qoramol yoki parranda xarid qilishda moliyaviy ko‘mak ko‘rsatish, balki ularni parvarishlash uchun zarur barcha infratuzilmani yaratib bermoqchimiz, – deydi “Madad Invest Bank” xususiy aksiyadorlik tijorat banki departament direktori Alisher Akbarov. – Bunda biz lizing beruvchi, qurilish korxonalari bilan hamkorlikda fuqaroga shaxsiy biznesini to‘liq shakllantirib beramiz. Rejamizda aholi yashash punktlariga yaqin joylarda zarur xomashyo bazalarini hamda yetishtirilayotgan mahsulotlarni xorijga eksport qilishga xizmat qiladigan xarid shoxobchalarini barpo qilish ham o‘rin olgan.
Tadbir davomida tijorat banklari tomonidan chekka va aholi zich joylashgan tumanlarda faoliyat yuritayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari, ishlab chiqarish mikrofirmalari, dehqon-fermerlar, yosh tadbirkorlarning loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘tkazilgan tanlovlar g‘oliblari aniqlandi. Ularga imtiyozli kredit ajratish huquqini beruvchi sertifikatlar topshirildi.
– «Xizmat ko‘rsatish sohasidagi eng yaxshi loyiha» tanlovi g‘olibi bo‘ldik, – deydi «Effekt konsalting» MChJ menejeri, Toshkent davlat agrar universiteti to‘rtinchi kurs talabasi Nurislom Sadayev. – Dasturiy ta’minot, konsalting xizmatlari sohasida uch yildan beri faoliyat ko‘rsatayotgan kichik korxonamizga ko‘rsatilgan bunday rag‘bat bizdan yanada mas’uliyat bilan ishlashni talab etadi.
Ko‘rgazmada tijorat banklari, vazirlik va idoralar mutaxassislari, oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari bilan tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish, sohaga tatbiq qilinayotgan imtiyoz va preferensiyalar, tadbirkorlikning yangi turlariga bag‘ishlangan davra suhbatlari, seminarlar, taqdimotlar, uchrashuvlar o‘tkaziladi.

Банки – на службе предпринимательству
В центре “Узкургазмасавдо” началась X Национальная выставка банковских технологий, оборудования и услуг “BankEXPO-2017”.
Мероприятие организовано Центральным банком Республики Узбекистан совместно с Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам бюджета и экономических реформ, комитетами Законодательной палаты по бюджету и экономическим реформам и по вопросам информации и коммуникационных технологий, Ассоциацией предприятий и организаций информационных технологий Узбекистана, Ассоциацией банков Узбекистана и коммерческими банками.
Заместитель председателя правления Центрального банка Республики Узбекистан Ш.Шоахмедов, председатель Ассоциации банков Узбекистана С.Абдуллаев и другие отметили, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны последовательные меры по реформированию и либерализации банковской системы способствуют устойчивому развитию нашей экономики. Важным руководством к действию в этом направлении служит Государственная программа по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, утвержденная Указом главы нашего государства от 7 февраля текущего года.
В 2016 году общий капитал коммерческих банков увеличился в 1,2 раза по сравнению с 2015 годом и превысил 9,4 триллиона сумов. Коммерческие банки нашей страны имеют рейтинг “стабильный” от таких авторитетных международных рейтинговых агентств, как “Мудис”, “Стандарт энд Пурс”, “Фитч Рейтингс”.
Малый бизнес и частное предпринимательство вносят все более весомый вклад в развитие экономики, повышение благополучия населения. В 2016 году банки выделили субъектам малого бизнеса почти 16 триллионов сумов в виде кредитов, доля микрокредитов при этом составила 3,3 триллиона сумов. На поддержку молодых семей, женщин-предпринимателей, выпускников колледжей, семейного бизнеса и ремесленничества в 2016 году было выделено кредитов более чем на 2 триллиона сумов.
- С целью обеспечения исполнения задач, определенных в докладе главы нашего государства на торжественном собрании, посвященном 24-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, была налажена уникальная практика по обходу специалистами банков домов населения и привлечению людей к предпринимательской деятельности, - говорит заместитель начальника управления Центрального банка Республики Узбекистан Мухтор Шоназаров. - В ходе таких встреч нашим соотечественникам было рассказано об упрощенной системе кредитования животноводства, птицеводства, пчеловодства, рыбоводства, плодоовощеводства, тепличного хозяйства, созданных в этих отраслях льготах. Работники банков представили типовые бизнес-проекты. В результате в первом квартале текущего года именно в этих направлениях банками было выделено 1,5 триллиона сумов кредитов, что позволило создать более 218 тысяч рабочих мест.
На выставке, проходящей под девизом “Сделать народ предпринимателем”, свою продукцию и услуги представили отечественные коммерческие банки, небанковские кредитные организации, ведущие страховые, лизинговые компании и предприятия информационных технологий. В мероприятии приняли участие Министерство высшего и среднего специального образования, Государственный налоговый комитет, Комитет женщин, Торгово-промышленная палата Узбекистана, общественное движение молодежи “Камолот”, ассоциация “Хунарманд” и другие организации, тесно сотрудничающие с банковской системой в деле поддержки малого бизнеса, женского и молодежного предпринимательства.
В ходе выставки особое внимание уделяется консультированию субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, женщин-предпринимателей и молодежи, желающей заняться бизнесом.
- Работники акционерного коммерческого банка “Ипотека-банк” встретились с членами более 340 тысяч семей, разъяснили им условия получения кредита, порядок оформления документов, налаживания бизнеса, - говорит начальник управления банка Исмоил Туропов. - Гражданам, желающим заняться предпринимательством, предоставляются типовые бизнес-проекты. В ходе встреч и бесед с населением более 32,7 тысячи наших соотечественников изъявили желание заняться бизнесом, около 20 тысяч из них уже получили на льготных условиях кредиты в общей сложности на 117 миллиардов сумов.
Коммерческими банками проводится весомая работа по развитию предпринимательства в сельской местности, надежному обеспечению субъектов малого бизнеса финансовыми ресурсами. Так, при финансовой поддержке акционерного коммерческого банка “Микрокредитбанк” организовано 57 кролиководческих ферм. Из Италии завезено 1,5 тысячи кроликов мясных пород. Сегодня их поголовье составляет более 15 тысяч.
В работе выставки наряду с традиционными участниками банковско-финансового сектора участвуют и новые финансовые учреждения. Уникальный план по вовлечению населения в предпринимательство предлагает частный акционерный коммерческий банк “Мадад Инвест банк”, начавший свою деятельность в ноябре 2016 года в Ферганской области.
- Мы планируем не только выделять ресурсы на закупку скота или птицы, но и создать всю необходимую инфраструктуру для их выращивания, - говорит директор департамента частного акционерного коммерческого банка “Мадад Инвест банк” Алишер Акбаров. - Совместно с лизингодателями, строительными предприятиями мы полностью сформируем бизнес клиента. В планах – создание сырьевых баз и закупочных пунктов, которые будут экспортировать произведенную продукцию.
На мероприятии были названы победители проведенных коммерческими банками конкурсов на лучшие проекты субъектов предпринимательства, микрофирм, фермеров и молодых предпринимателей, осуществляющих деятельность в отдаленных и густонаселенных районах. Им вручены сертификаты, дающие право на получение льготного кредита.
- Мы победили в конкурсе “Лучший проект в сфере оказания услуг”, - говорит менеджер ООО “Эффект консалтинг”, студент 4-го курса Ташкентского государственного аграрного университета Нурислом Садаев. - Это станет дополнительным стимулом для нашего предприятия, вот уже три года оказывающего услуги в сфере программного обеспечения и консалтинга.
В рамках выставки с участием специалистов коммерческих банков, министерств и ведомств, преподавателей вузов пройдут семинары, презентации и встречи, посвященные организации бизнеса, созданным льготам и преференциям, новым направлениям предпринимательства.