Bitiruvchilar uchun mehnat yarmarkasi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Toshkent islom universitetida mehnat yarmarkasi va “Karera kunlari” tashkil etildi.
Unda 50 ga yaqin tashkilot va muassasa vakillari o‘z faoliyatlarini yorituvchi bukletlar, kalendarlar, reklamalar, bannerlar, broshyuralar bilan ishtirok etdi.
Universitet rektori R.Abdullayev va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida yoshlarga puxta bilim berish va ularning jamiyatda o‘z o‘rnini topishi uchun barcha sharoit yaratishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida yoshlarga oid davlat siyosatini yanada takomillashtirish, mehnat bozorining zamonaviy ehtiyojlariga muvofiq yuqori malakali kadrlarni tayyorlash bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab berilgan.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 1999-yili tashkil etilgan Toshkent islom universitetini tamomlagan mutaxassislar mamlakatimiz hayotining turli jabhalarida xizmat qilmoqda.
– Ta’lim dargohimizda yosh avlodning o‘zlari tanlagan kasb sirlarini puxta egallashi va yetuk mutaxassis bo‘lib ulg‘ayishi uchun qulay sharoitlar yaratilgan, – deydi universitet prorektori I.Usmonov. – O‘quv auditoriyalari, kutubxona va axborot-resurs markazi zarur adabiyotlar, komputerlar hamda boshqa jihozlar bilan to‘liq ta’minlangan. Iste’dodli va izlanuvchan yoshlar munosib qo‘llab-quvvatlanmoqda. Talabalarning ishga joylashishi uchun amaliy yordam ko‘rsatilmoqda. Ushbu yarmarkada talabalar taklif etilayotgan bo‘sh ish o‘rinlari, mehnat sharoiti, ishga joylashish uchun qo‘yiladigan malaka talablari haqida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldi.
Joriy o‘quv yilida universitetni islom tarixi va manbashunosligi, dinshunoslik, din sotsiopsixologiyasi, jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar, informatika va axborot texnologiyalari, milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi yo‘nalishlarida 136 bakalavr, dinshunoslik, islomshunoslik, din psixologiyasi, xorijiy mamlakatlar iqtisodiyoti va mamlakatshunoslik yo‘nalishlari bo‘yicha 25 magistr tamomlaydi.
Tadbirda talabalar turli tashkilotlar vakillari bilan suhbatda bo‘ldi, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi. Natijada ish beruvchilar va bitiruvchilar o‘rtasida yuzga yaqin shartnoma imzolandi.

Ярмарка труда для выпускников
В Ташкентском исламском университете при Кабинете Министров Республики Узбекистан проходят ярмарка труда и Дни карьеры.
На мероприятии представители 50 организаций и учреждений представили разнообразные рекламные материалы о своей деятельности.
Ректор университета Р.Абдуллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева уделяется особое внимание созданию условий для обучения молодежи и получения ею востребованных профессий.
В Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены приоритетные задачи по совершенствованию государственной молодежной политики и подготовке высококвалифицированных кадров в соответствии с современными потребностями рынка труда.
Выпускники Ташкентского исламского университета, образованного в 1999 году по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова, работают в различных сферах жизни общества.
– В нашем образовательном учреждении молодежи созданы условия для глубокого освоения знаний по избранному направлению и подготовке квалифицированных специалистов, - говорит проректор университета И.Усмонов. – Учебные аудитории, библиотека, информационно-ресурсный центр обеспечены необходимой литературой, компьютерами и другим оборудованием. Всесторонне поддерживается одаренная молодежь. Оказывается практическая помощь в трудоустройстве выпускников. На ярмарке студенты получили подробную информацию о свободных рабочих местах, условиях труда, квалификационных требованиях при трудоустройстве.
В текущем учебном году по направлениям история ислама, источниковедение, теология, религиозная социопсихология, мировая экономика и международные экономические отношения, информатика и информационные технологии, основы национальной идеи, духовности и правовое обучение университет закончат 136 бакалавров, по направлениям теология, исламоведение, религиозная психология, экономика зарубежных стран и обществоведение - 25 магистров.
На мероприятии студенты беседовали с представителями различных организаций, получили ответы на свои вопросы. Между работодателями и выпускниками подписано около ста договоров.