Turkmaniston kinosi kunlari boshlandi
«O‘zbekkino» milliy agentligi bosh direktori O.Musayev va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar barcha sohalar qatori madaniyat va san’at yo‘nalishida ham izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil mart oyida Turkmanistonga davlat tashrifi doirasida ko‘plab hujjatlar qatori 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan madaniy-gumanitar hamkorlik dasturi ham imzolandi.
Kino kunlari K.Annanov va V.Ishanguliyev rejissyorligidagi «At-mirat» filmi namoyishi bilan boshlandi. Film har bir turkman yigitining orzusi – axalteke otlari haqida. Bosh qahramon Mardon tirishqoqligi va irodasi tufayli uloqlarda g‘olib chiqadi, haqiqiy yigit bo‘lib shakllanadi. Tomoshabin inson va tabiat o‘rtasidagi uzviylikdan zavq tuyib, matonat, mehr va mehnatning qudratiga yana bir bor amin bo‘ladi.
– O‘zbekiston xalqi bilan asriy urf-odatlarimiz, orzu-umidlarimiz mushtarak, – deydi Turkmaniston televideniyesi kino ishlab chiqarish bo‘limi bosh koordinatori, kino va teatr aktyori Toygeldi Olloyorov. – Kino kunlari doirasida taqdim etilayotgan filmlar voqealari, qahramonlarning his-kechinmalari o‘zbek xalqiga ham tanish. Kelgusida bunday madaniy tadbirlar, festivallarni yanada ko‘paytirish, hamkorlikda filmlar suratga olish niyatidamiz.
«O‘zbekkino» milliy agentligi va «Turkmanfilm» birlashmasi hamkorligida tashkil etilgan kino kunlari davomida «At-mirat» filmidan tashqari mashhur shoir hayoti va ijodiga bag‘ishlangan «Maxtumquli», axalteke otlari tasvirlangan «Kopetdag‘ – askarning orzusi» va «Sayis», oila va muhabbat mavzuidagi «Qumli kelin qo‘shiqlari», «Muhabbat merosi» kabi filmlar namoyish etiladi.
Festival doirasida turkmanistonlik kinoijodkorlar turli vazirlik va idoralarda uchrashuvlar o‘tkazadi.

Начались Дни туркменского кино
Генеральный директор Национального агентства “Узбеккино” А. Мусаев и другие отметили, что отношения между нашими странами последовательно развиваются во многих направлениях, в том числе в сфере культуры и искусства.
В ходе состоявшегося в марте текущего года государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Туркменистан наряду с другими важными документами была подписана Программа культурно-гуманитарного сотрудничества на 2017-2019 годы.
Мероприятие открылось показом фильма “Ат-мират” режиссеров К. Аннанова и В. Ишангулиева. Фильм рассказывает об ахалтекинских скакунах, а также повествует историю становления личности главного героя - парня Мардона, который благодаря целеустремленности и воле преодолевает все трудности на пути к победе в конных состязаниях "улак". При просмотре фильма зрители в очередной раз почувствуют гармоничную связь между человеком и природой, убедятся, что стойкость и работа над собой всегда приносят результат.
- Узбекский и туркменский народы связывают общность истории и обычаев, - говорит главный координатор отдела кинопроизводства Туркменского телевидения, актер театра и кино Тойгелди Аллаяров. - События, отраженные в фильмах, которые будут представлены в рамках Дней кино, переживания их героев знакомы и узбекскому зрителю. В дальнейшем планируем почаще проводить подобные культурные мероприятия и создавать фильмы совместно с кинематографистами Узбекистана.
Помимо фильма “Ат-мират” в рамках мероприятия, организованного Национальным агентством “Узбеккино” и объединением “Туркменфильм”, будут представлены посвященная жизни и деятельности известного туркменского поэта лента “Махтумкули”, фильмы “Копетдаг – мечта солдата” и “Сайис” ("Коневод") о лошадях ахалтекинской породы, фильмы “Песни кумли-гелин” и “Наследие любви”.
В рамках фестивалях деятели туркменского кинематографа проведут встречи в различных министерствах и ведомствах.