2016-2017 yil mavsumida O’zbekiston paxta tolasining asosiy sifat ko’rsatkichlarining o’zgarish dinamikasi haqida analitik ma’lumotnoma (2017 yil 1 aprel holatiga)
2017-04-04 | Iqtisodiyot
O’zbekistonning paxta yetishtirish va eksport qilish hajmlari jahon paxta bozoriga axamiyatli ta’sir ko’rsatmoqda. Mustaqillik yillarida jahon bozorida o’zbek paxtasining mavqeini saqlab qolish va yanada mustahkamlash uchun Respublikada murakkab masalalarni hal qilishga to’g’ri keldi. Respublika hukumatining say-harakati paxtaning yangi selektsiya navlarini yaratishdan boshlab zamonaviy bozor mexanizmlariga muvofiq tola sotishning samarali siyosatigacha bo’lgan butun paxta tarmog’ini isloh qilish va takomillashtirishga qaratilgan edi.
O'zbekistonda iqtisodiyotning eng muhim tarmoqlaridan biri paxta va uni qayta ishlash tarmoqlari hisoblanadi. Natijada, sohada tubdan modernizatsiya qilinmoqda va texnik qayta jihozlash ishlari, shu jumladan, keng ko'lamli iqtisodiy islohotlarni amalga oshirilmoqda. Paxta o'stirishga va uni qayta ishlashga, paxta xom ashyosidan xalqaro standartlarga javob beradigan tola ishlab chiqarishga yondashuv o'zgardi. Ushbu sohada, biz, misli ko'rilmagan konvertatsiya ishlari amalga oshirildi. Xalqaro bozorda oshkoralik mexanizmi, dunyo bo'ylab tan olingan yuqori sifatli O'zbek paxta tolasini eksportni amalga oshirishda muhim vazifa hisoblanadi.
SINFLAR ULUSHI TAQSIMOTI
1-rasm
Bu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar katta ahamiyatga ega. Paxta mavjud infratuzilmasini takomillashtirish, yangi mahalliy paxta navlarini sifatini oshirish, paxta xom ashyosini qayta ishlash, paxta mahsulotlarini sertifikatlash, saqlash va doimiy yetkazib berishga qaratilgan. Bu esa - sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadi hisoblanadi.
HVI tizimlarining qo’llanilishi, o’zbek paxtasini dunyo bozorida raqobatbardoshliligini oshiribgina qolmay, respublikamizdagi to’qimachilik sanoati iste’molchilari uchun eng yaxshi hususiyatlariga ega bo’lgan seleksion navlar assortimentini shakllantirishga imkon berdi.
Respublikamizning ayrim mintaqalari Qoraqalpog'iston, Buxoro, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlarida qayta ishlangan umimiy paxta tolasi hajmining 90-95% dan ortig’i "Oliy" va "Yaxshi" sinflarini tashkil etadi.
O'zbekistonda 2001 yildan boshlab, xo'jalik texnikalari yangilanib, yangi seleksiya navlari joriy etilib, barcha “SIFAT” laboratoriyalarida paxta tolasini 100% lik toyma-toy tekshirilishi boshlagandan so’ng, 4 tip ulushi oshgani kuzatildi, 01.04.2017 yil holatida esa 68.81% tashkil etmoqda.
IV va III TIP ULUSHI TAQSIMOTI
2-rasm
Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi esa Respublikamizning barcha hududlarida yuqori darajada qolmoqda. Oldingi yil mavsumiga nisbatan paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi ortdi. Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi 01.04.2017 yil holatiga 81.89% tolasi 29gs/tex dan yuqoridir, 3-rasmda berilgan.
PAXTA TOLASINING SOLISHTIRMA UZULISH KUCHI GISTOGRAMMASI
3-rasm
PAXTA TOLASINING MIKRONEYR KO’RSATKICHI GISTOGRAMMASI
4-rasm
4-rasmda, 01.04.2017 yil holatiga paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichlari diagrammasi taqdim etilgan. Paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichi Respublikamizda 99,75% -3.5-4.9 oralig'ida saqlanib kelmoqda.
PAХTA TOLASINING UZUNLIK BO‘YICHA BIRХILLIK INDEKSI GISTOGRAMMASI
5-rasm5-rasmda, Paхta tolasining uzunlik bo‘yicha birхillik indeksi 01.04.2017 yil holatiga ko’ra Respublika miqyosida o'rtacha 83-84% oraliq diapazoni eng kup uchraydi. O'tgan mavsumga nisbatan tola birhillik indeksi Buxoro viloyatida yaxshilandi.

Аналитическая справка о динамике изменения базовых показателей качества узбекского хлопка урожая 2017 года (по состоянию на 01.04.2017 год)
2017-04-04 | Экономика
В Республике Узбекистан одно из важнейших мест в экономике занимает хлопководство и связанная с ним перерабатывающая промышленность. В результате осуществляемых правительством масштабных экономических реформ, в том числе по модернизации и техническому перевооружению отраслей, кардинально изменился подход к выращиванию, переработке хлопка-сырца и производству из него волокна, отвечающего  международным стандартам. В этой сфере проведены беспрецедентные преобразования, создан прозрачный механизм экспортной реализации узбекского хлопкового волокна, высокое качество которого признано во всем мире, и соответственно с каждым годом возрастает потребность в нем международного рынка.
Большое значение имеет то, что проводимые в этой сфере реформы осуществляются комплексно. Дальнейший курс на совершенствование существующей хлопковой инфраструктуры и повышение качества отечественного хлопкового волокна был направлен на постоянное улучшение селекционных сортов, переработки хлопка-сырца, сертификации хлопковой продукции, хранения и транспортировки. Это — основная цель проводимых в этой сфере преобразований.
Современные тенденции требований к качеству волокна таковы, что волокно должно удовлетворять потребителя не только по основным обязательным параметрам, применяемым при продаже, но и по дополнительным показателям, полученным инструментально на системе HVI.
РАСПРЕДЕЛЕНИЕ ДОЛИ КЛАССОВ
Рис 1
В некоторых регионах Республики, таких как Каракалпакская Республика Бухара, Сурхандарья, Кашкадарья более 90-95 % от общего объёма составляют классы «Олий» и «Яхши».
В Узбекистане начиная с 2001 года, с момента введения 100% покипных испытаний в лабораториях УЦ «Сифат», благодаря улучшению агротехники,  внедрению новых селекционных сортов и использованию систем HVI, стала неуклонно расти доля хлопкового волокна 4 типа. Доля хлопкового волокна 4 типа урожая 2015 года составило 85,65 % а по состоянию на 01.04.2017 года доля 4 типа составляет 68.1 % Рис-2
ДОЛЯ ХЛОПКОВОГО ВОЛОКНА 3 и 4 ТИПА
по состоянию на 01.04.2017 г.
Рис 2
Показатель удельной разрывной нагрузки остаётся на высоком уровне во всех регионах Республики. В среднем по Республике прочность несколько увеличилась  в сравнении  с прошлым сезоном. Диаграмма распределения показателя удельной разрывной нагрузки хлопкового волокна по состоянию на 01.04.2017 г. 81.89% волокно 29гс./текс представлена на  Рис-3.
ДИАГРАММА РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ПОКАЗАТЕЛЯ УДЕЛЬНОЙ РАЗРЫВНОЙ НАГРУЗКИ ХЛОПКОВОГО ВОЛОКНА
Рис 3
Показатель однородности волокна по длине по состоянию на 01.04.2017 года, в среднем по Республике, выше 83 - 84 %. В сравнении с прошлым сезоном однородность волокна ощутимо повысилась в Бухарской области.
ДИАГРАММА ПОКАЗАТЕЛЯ ОДНОРОДНОСТИ ВОЛОКНА ПО ДЛИНЕ
по состоянию на 01.04.2017 года
Рис 4
На рис.5 представлена диаграмма распределения показателя микронейр хлопкового волокна по селекционным сортам на состояние 01.04.2017 года. В среднем по Республике показатель микронейр находится в пределах оптимум 99,75% диапазона 3,5-4,9.