“O’zbekenergo” AJ tarkibidagi gidroelektr stansiyalar faoliyati haqida
“O’zbekenergo” AJning 1,4 mln. kVt quvvatga ega bo‘lgan gidroelektr stansiyalari kaskadlarga bo‘linib, suv oqimida ishlaydi. 2016 yilda gidroelektr stansiyalar tomonidan 5501,0 mln.kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012-yil 25-yanvardagi “Chorbog‘ GES gidrogeneratorlarini ishchi g‘ildiraklarini almashtirish bilan modernizatsiya qilish to‘g‘risida”gi 1692-sonli qarori asosidagi loyiha bo‘yicha 2013-2015 yillarda Chorbog‘ GES 1,2,3-gidroagregatlarida ishchi g‘ildirakni almashtirish bilan modernizatsiya ishlari bajarildi. Natijada Chorbog‘ GESning umumiy quvvati 30 MVt ga hamda asosiy uskunalarning mustahkamligi oshirildi.
2017 yilda gidroelektrstansiyalardagi 16 ta gidroagregatlarda kapital ta’mir ishlari bajarilishi rejalashtirilgan. Hozirgi vaqtda Xo‘jakent va Tovoqsoy GES laridagi ikkita gidroagregatda kapital ta’mir ishlari nihoyasiga yetkazildi. Shuningdek, mazkur yilda Chorbog‘ GES ning 4-gidroagregatida modernizatsiya ishlari bajariladi. Bu jarayonda 4-gidroagregatning quvvatini 15 MVt ko‘tarish hamda asosiy uskunalarning mustahkamligini oshirilishi ko‘zda tutilgan.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 16-noyabrdagi “2016-2020 yillarda gidroenergetikani rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi 331-sonli qaroriga asosan “O’zbekenergo”AJda bir qator investitsiya loyihalari doirasida ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, “Farhod GESni modernizatsiya qilish”, “Quyi-Bozsuv GESlar kaskadini modernizatsiya qilish (GES-14)”, “Qodiriya GESlar kaskadini modernizatsiya qilish (GES-3)”, “Toshkent GESlar kaskadini modernizatsiya qilish (GES-9)”, “Shahrixon GESlar kaskadini modernizatsiya qilish (GES JFK-2)” investitsiya loyihalaridir.
Modernizatsiya qilish jarayonida gidroagregatlarni turbina, generatorlari, elektrotexnik va gidromexanik uskunalarini almashtirish rejalashtirilgan. Buning natijasida uskunalarning mustahkamligi va foydalanish muddatini uzaytirish ko‘zda tutilgan.

О деятельности гидроэлектростанций АО «Узбекэнерго»
Гидроэлектростанции АО «Узбекэнерго», установленной мощностью 1,4 млн. кВт в основном объединены в каскады ГЭС и работают по водотоку. В 2016 году гидроэлектростанциями было выработано 5501,0 млн. кВт∙ч электроэнергии.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 25 января 2012 года № ПП-1692 «О мерах по реализации инвестиционного проекта по модернизации гидрогенераторов Чарвакской ГЭС с заменой рабочих колёс» на Чарвакской ГЭС были произведены работы по модернизации гидроагрегатов № 1, 2, 3 с заменой рабочих колёс. В результате работы увеличена общая мощность Чарвакской ГЭС на 30 МВт и повышена надежность прочность основного оборудования.
В 2017 году запланированы работы по капитальному ремонту 16-ти гидроагрегатов гидроэлектростанций. На данный момент завершены работы по капитальному ремонту двух агрегатов на Ходжикентской и Таваксайкой ГЭС. Также в текущем году на четвертом гидроагрегате Чарвакской ГЭС будут проведены работы по модернизации, в процессе которой будет увеличена общая мощность четвертого гидроагрегата на 15 МВт.
На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № ПКМ-331 от 16 ноября 2015 года «О программе развития гидроэнергетики в 2016-2020 годах» в АО «Узбекэнерго» проводятся работы в рамках ряда инвестиционных проектов, в частности, инвестиционные проекты «Модернизация Фархадской ГЭС», «Модернизация каскада Нижне Бозсуйских ГЭС (ГЭС-14)», «Модернизация каскада Кадырьинских ГЭС (ГЭС-3)», «Модернизация каскада Ташкентских ГЭС (ГЭС-9)», «Модернизация каскада Шахриханских ГЭС (ГЭС ЮФК-2)».
В процессе модернизации запланирована замена турбин и генераторов, а также электротехнического и гидромеханического оборудования гидроагрегатов, в результате чего предусмотрено повышение надежности работы и увеличение срока эксплуатации оборудования.