"Ijtimoiy fikr" jamoatchilik fikrini o‘rganish markazining navbatdagi so‘rovnomasi O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi mazmun-mohiyatidan fuqarolarning xabardorlik darajasiga bag‘ishlandi.
So‘rovnomada ishtirok etgan aksariyat fuqarolar Harakatlar strategiyasi xalqimizning turmush farovonligini yanada yaxshilash va mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarishda muhim hujjat, deb hisoblaydi.
Ijtimoiy tadqiqot jamiyat hayotining barcha sohalarida yuz berayotgan tub o‘zgarishlar aholi manfaatlariga javob berayotganini, islohotlar odamlarning hayot darajasi va sifatini oshirish bilan birga, tafakkurini ham o‘zgartirayotganini ko‘rsatgan.
79,9 foiz respondentlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 7-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi farmoni mazmun-mohiyatini yaxshi bilishini ta’kidlagan.
“O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini o‘z vaqtida qabul qilingan hujjat, deb hisoblaysizmi?” degan savolga ishtirokchilarning aksariyati (83,5 foiz) ijobiy javob bergan.
«Sizni o‘ylantirayotgan muammolar Harakatlar strategiyasining qaysi ustuvor yo‘nalishlarida o‘z aksini topgan?» degan savolga respondentlarning ko‘pchiligi Strategiyadagi barcha yo‘nalishlar davlat va jamiyat hayotida yangi rivojlanish bosqichini boshlab beradi, o‘zlarini qiynayotgan muammolarni samarali hal etishda muhim ahamiyat kasb etadi, deb hisoblaydi.
Davlat boshqaruvi va mahalliy hokimiyat organlari faoliyatining samaradorligi va oshkoraligi bo‘yicha respondentlarning fikri o‘rganildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2017-yilning Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinishi mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, hayotimizda xalq bilan muloqot qilish, adolat va haqiqat tamoyillarini qaror toptirishda yangi bosqichni boshlab berdi. Prezidentimizning «Insonlarning dardu tashvishlarini o‘ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir», degan hayotbaxsh so‘zlari bugun Xalq qabulxonalariga kiraverishda katta harflar bilan yozib qo‘yilgan. Fuqarolar fikricha, davlatimiz rahbarining ushbu so‘zlari har bir yurtdoshimiz uchun eng muhim vazifa bo‘lishi kerak.
Fuqarolar hokimiyatning ijroiya organlari faoliyatidan turli darajada qoniqishi so‘rovnoma natijalarida aks etgan. Har ikkinchi respondent hokimiyat ijroiya organlari ishidan mamnun, har uchinchisi – qisman rozi, 12,1 foizi – rozi emas.
Ishtirokchilar hokimiyat ijroiya organlari rahbarlari faoliyatining fuqarolarga ochiqligini ham turlicha baholagan. 40,7 foiz respondentga ko‘ra, barcha ma’lumotlar ochiq va yetarli. Qatnashchilarning 33,9 foizi hamma fuqarolar uchun ham ma’lumotlar oshkora emas, deb hisoblaydi.
So‘rovnomada ishtirok etganlar yaxshi maoshli ish topish, oylik maoshni vaqtida olish, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishda qator qulayliklar yaratilganini, pensionerlar, nogironlar, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarini ijtimoiy himoya qilish, aholini elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan ta’minlash xizmatlari yuqori darajaga ko‘tarilganini ma’lum qilgan.
Fuqarolar 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va u asosida qabul qilinayotgan davlat dasturlari olib borilayotgan barcha islohotlar sifatini yanada oshirishda, davlat va jamiyatimiz hayotining barcha jabhalarini modernizatsiya qilish va liberallashtirishda, aholi turmush farovonligini yanada yuksaltirishda asosiy dasturilamal bo‘lishiga, inson manfaatlariga xizmat qilishiga va ularni qiynab kelayotgan muammolarni bartaraf etishda katta yordam berishiga ishonmoqda.

Стратегия действий – новый этап развития страны
Центром изучения общественного мнения "Ижтимоий фикр" проведен очередной опрос в целях выявления степени осведомленности граждан о сути и значимости Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан.
Большинство принявших участие в опросе граждан считают Стратегию действий важным документом, направленным на дальнейшее повышение благополучия народа и выведение на новый уровень развития нашей страны.
Социальное исследование показало, что происходящие во всех сферах общественной жизни коренные изменения отвечают интересам населения, реформы наряду с повышением уровня жизни людей также меняют и их мышление.
79,9 процента респондентов отметили, что хорошо знакомы с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан" от 7 февраля нынешнего года.
Большинство участников опроса (83,5 процента) считают Стратегию действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан своевременно принятым документом.
Большинство респондентов, отвечая на вопрос "Какое из приоритетных направлений Стратегии в наибольшей степени отражает проблемы, беспокоящие лично вас?", отметили, что все направления, обозначенные в Стратегии, обеспечат новый этап развития государства и общества, имеют важное значение в эффективном решении беспокоящих их проблем.
В ходе опроса также было уделено внимание мнению граждан об эффективности и открытости деятельности органов государственного управления и местных органов власти.
Провозглашение главой нашего государства 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека ознаменовало собой начало нового этапа в обеспечении прав и свобод человека в нашей стране, утверждении принципов справедливости в нашей жизни. Слова Президента нашей страны "Жить заботами людей – самый важный критерий человечности" большими буквами написаны у входов в народные приемные. По мнению граждан, эти слова главы нашего государства должны стать важнейшими для каждого нашего соотечественника.
Результаты опроса показали, что каждый второй респондент удовлетворен работой исполнительных органов власти, каждый третий – удовлетворен частично, 12,1 процента – не удовлетворены.
Участники по-разному оценили открытость деятельности руководителей органов исполнительной власти. 40,7 процента респондентов ответили, что информация открыта и доступна, 33,9 процента считают, что информация доступна не для всех граждан.
В ходе опроса граждане отметили, что в последнее время улучшается ситуация с возможностью получения хорошо оплачиваемой работы, своевременной выплатой заработной платы, создан ряд удобств для предпринимательской деятельности, обеспечена социальная защита пенсионеров, инвалидов, участников Второй мировой войны, повышается качество обеспечения населения электроэнергией и природным газом.
Граждане уверены, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и принимаемые на ее основе государственные программы станут важным руководством к действию в дальнейшем росте эффективности реализуемых реформ, модернизации и либерализации всех сфер государственной и общественной жизни, а также повышении благополучия населения, будут служить интересам человека.