Sohibqiron merosi – insoniyat boyligi
Mamlakatimiz bo‘ylab Sohibqiron Amir Temur tavalludining 681-yilligi munosabati bilan madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondi va O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan Samarqand davlat universitetida o‘tkazilgan ilmiy konferensiya ham ushbu sanaga bag‘ishlandi.
O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi M.Ahmedov va boshqalar buyuk bobokalonimizning davlatchilik siyosati, bunyodkorlik ishlari, ilm-fan, madaniyat homiysi sifatida Sharq sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida so‘z yuritdi. Mustaqillik yillarida Amir Temur merosini o‘rganish va uni keng targ‘ib etish, Sohibqiron nomi bilan bog‘liq tarixiy obida, muqaddas qadamjolarni obod qilish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotgani e’tirof etildi. Mazkur yo‘nalishdagi ishlar, ilmiy tadqiqotlar nafaqat yurtimiz, balki xorijiy mamlakatlarda ham katta qiziqish bilan olib borilmoqda.
– Amir Temur tomonidan yirik markazlashgan davlat tuzilishi, amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari mintaqamizdagi barcha xalqlar tarixi va madaniyatida yorqin iz qoldirgan, – deydi "O‘zbekiston – Qozog‘iston" do‘stlik jamiyati va Xalqaro Amir Temur xayriya jamoat fondining Janubiy Qozog‘iston filiali raisi Ikrom Hoshimjonov. – Jumladan, Qozog‘istonda ham Amir Temur davri tarixini o‘rganish yuzasidan ilmiy tadqiqot ishlari amalga oshirilmoqda, ko‘plab kitoblar yaratilayotir.
Konferensiya ishtirokchilari Samarqand shahridagi Amir Temur maqbarasi va temuriylar tomonidan bunyod etilgan obidalarni ziyorat qildi.

Наследие Сахибкирана – достояние всего человечества
Во всех регионах нашей страны проходят культурно-просветительские мероприятия в честь 681-летия со дня рождения Сахибкирана Амира Темура.
Этой дате была посвящена и научная конференция, организованная Международным благотворительным общественным фондом Амира Темура и Союзом писателей Узбекистана в Самаркандском государственном университете.
Председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов и другие отметили огромный вклад нашего великого предка в развитие цивилизации Востока в качестве покровителя науки и культуры, созидания и образования. В годы независимости предприняты меры по изучению и широкой пропаганде наследия Амира Темура, реставрации и благоустройству связанных с именем Сахибкирана исторических памятников и святынь. Исследования в этом направлении активно проводятся не только у нас в стране, но и за рубежом.
- Амир Темур, построив крупное централизованное государство, провел колоссальную созидательную работу, чем оставил яркий след в истории и культуре народов нашего региона, - говорит председатель Общества дружбы “Узбекистан-Казахстан” и Южно-Казахстанского областного филиала Международного благотворительного общественного фонда Амира Темура Икром Хошимжонов. - В Казахстане также ведутся работы по исследованию истории эпохи Амира Темура, издается множество книг на эту тему.
Участники конференции посетили мавзолей Амира Темура и возведенные Темуридами сооружения в городе Самарканде.