2017-04-10 | Siyosat
2017-yilning 7-aprel kuni Toshkent shahrida Markaziy Osiyoning besh davlati tashqi siyosat idoralari rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Kayrat Abdraxmanov, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Erlan Abdildayev, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sirodjidin Aslov, Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vepa Xadjiyev Markaziy Osiyo mintaqasidagi holat, hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi aloqalar hamda mavjud umumiy muammolar yechimlarini birgalikda ishlab chiqish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov ochgach, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlari so‘zga chiqdilar.
Yig‘ilish ishtirokchilari Qozog‘iston Tashqi ishlar vaziri Kayrat Abdraxmanovning BMT Xavfsizlik Kengashida olib borilayotgan ishlar haqidagi axborotini ham tingladilar.
Fikr almashish chog‘ida mazkur shakldagi vazirlar uchrashuvi barcha uchun foydali ekanligini tasdiqlandi.
Yig‘ilish yakunida Markaziy Osiyo TIV rahbarlarining shu kabi forumlarini muntazam ravishda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Meeting of heads of MFA of Central Asian states
On April 7, 2017, a meeting of heads of foreign political bodies of the five Central Asian states has been held in Tashkent.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Kayrat Abdrahmanov, the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Erlan Abdildayev, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirodjidin Aslov, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Vepa Khodjiyev exchanged views on situation in Central Asia, cooperation in topical directions of collaboration, including within the framework of international and regional organizations, and also on joint search for solutions to existing common problems.
The meeting was opened by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, after who heads of delegations of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan made speeches.
Participants of the meeting also listened to the information of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Kayrat Abdrahmanov on current work in the UN Security Council.
During the exchange of views, the parties confirmed mutual efficiency of this form of ministerial meetings.
At the end of the meeting, agreement on conducting this kind of forums of the Ministers of Foreign Affairs of Central Asia on a regular basis was reached.