2017-04-10 | Siyosat
2017-yilning 7-aprel kuni Toshkent shahrida Markaziy Osiyoning besh davlati tashqi siyosat idoralari rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Kayrat Abdraxmanov, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Erlan Abdildayev, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sirodjidin Aslov, Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vepa Xadjiyev Markaziy Osiyo mintaqasidagi holat, hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari, jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi aloqalar hamda mavjud umumiy muammolar yechimlarini birgalikda ishlab chiqish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov ochgach, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlari so‘zga chiqdilar.
Yig‘ilish ishtirokchilari Qozog‘iston Tashqi ishlar vaziri Kayrat Abdraxmanovning BMT Xavfsizlik Kengashida olib borilayotgan ishlar haqidagi axborotini ham tingladilar.
Fikr almashish chog‘ida mazkur shakldagi vazirlar uchrashuvi barcha uchun foydali ekanligini tasdiqlandi.
Yig‘ilish yakunida Markaziy Osiyo TIV rahbarlarining shu kabi forumlarini muntazam ravishda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Встреча руководителей МИД государств Центральной Азии
7 апреля 2017 года в г.Ташкенте состоялась встреча глав внешнеполитических ведомств пяти государств Центральной Азии.
Министры иностранных дел Республики Узбекистан – Абдулазиз Камилов, Республики Казахстан - Кайрат Абдрахманов, Кыргызской Республики - Эрлан Абдылдаев, Республики Таджикистан - Сироджидин Аслов, заместитель министра иностранных дел Туркменистана Вепа Хаджиев обменялись мнениями о ситуации в центральноазиатском регионе, взаимодействии по актуальным направлениям сотрудничества, в том числе в рамках международных и региональных организаций, а также совместном поиске путей решения существующих общих проблем.
Встречу открыл Министр иностранных дел Узбекистан Абдулазиз Камилов, затем выступили руководители делегаций Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Участники заседания также заслушали информацию Министра иностранных дел Казахстана Кайрата Абдрахманова по текущей работе в Совете Безопасности ООН.
В ходе обмена мнениями стороны подтвердили взаимную полезность подобного формата министерских встреч.
По итогам заседания достигнута договоренность о проведении на регулярной основе подобных форумов глав МИД Центральной Азии.