Keksalarni e’zozlash – barchamizning farzandlik burchimizdir
Mamlakatimizda 2015-yil Keksalarni e'zozlash yili, deb e'lon qilinishi munosabati bilan Davlat dasturi qabul qilindi
Keksalarni hurmat qilish, ularga e'tibor va g'amxo'rlik ko'rsatish jamiyatimizning o'ziga xos yuksak ma'naviy va madaniy belgisidir. O'zbek xalqiga azaldan xos bo'lgan bunday yuksak fazilatlar istiqlolimizning dastlabki yillaridan mamlakatimizda davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biriga aylandi.
Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan ishlab chiqilgan iqtisodiyotni isloh etish va yangilash bo'yicha besh tamoyilga asoslangan taraqqiyotning "o'zbek modeli" mamlakatimiz istiqbolini tubdan o'zgartirish yo'nalishlarini belgilab berdi. Aholini ijtimoiy himoya qilish bo'yicha mustahkam huquqiy bazaga asoslangan ishonchli tizimni shakllantirish esa ushbu modelning asosiy yo'nalishlaridan biridir. Zero, inson, uning hayoti va orzu-umidlari davlatimizning doimiy diqqat e'tiborida bo'lib kelmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2007-yil 19-martda qabul qilingan "Aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini yanada takomillashtirish va mustahkamlashga oid chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni va 2011-yil 30-maydagi "2011-2015-yillarda yolg'iz keksalar, pensioner va nogironlarni ijtimoiy himoya qilishni yanada kuchaytirish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarori va boshqa me'yoriy-huquqiy hujjatlarda aholini ijtimoiy himoya qilish bo'yicha aniq yo'nalish hamda vazifalar belgilab berilgan. Mazkur hujjatlar pensiya yoshidagi fuqarolar, Ikkinchi jahon urushi va mehnat fronti faxriylarining farovonligini ta'minlash, hayot darajasi va sifatini oshirishda muhim omil bo'lib xizmat qilmoqda.
Ijtimoiy sohaning izchil takomillashtirib borilayotgani O'zbekistonda aholini ijtimoiy himoya qilish borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirilayotganidan yorqin dalolat beradi. Iqtisodiyotimizning jadal va barqaror rivojlantirilayotgani aholi turmush darajasi va sifatini muttasil oshirishga asos bo'lib xizmat qilmoqda. Buning samarasida o'tgan yili mamlakatimizda yoshi ulug' insonlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash maqsadida davlat byudjetidan 11 trillion 618 milliard so'm pensiya, 105 milliard so'mdan ziyod nafaqa puli ajratildi. Har yili urush qatnashchilari va front ortida mehnat qilganlarga bepul tibbiy xizmat ko'rsatilmoqda, ular sanatoriy-kurortlarda davolanmoqda, boshqa zarur vositalar bilan ta'minlanmoqda.
Ta'kidlash joizki, nodavlat tashkilotlar, ijtimoiy tuzilmalar ham keksa avlod vakillariga moddiy hamda ma'naviy yordam ko'rsatmoqda va bu boradagi ishlar ko'lami muntazam kengayib borayotir. Masalan, o'tgan yili keksa yoshdagi fuqarolar hayotini yanada yaxshilash bo'yicha amalga oshirilgan ishlarda O'zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi, "O'zfarmsanoat" davlat aksiyadorlik konserni, "Dori-darmon" aksiyadorlik kompaniyasi, «Nuroniy», «Mahalla» jamg'armalari, «Kamolot» YoIH va boshqa tashkilotlar faol ishtirok etdi. Urush va mehnat faxriylari ushbu tashkilotlar ko'magida Samarqand, Buxoro, Xiva, Termiz, Toshkent va mamlakatimizning boshqa shaharlarida sayohatda bo'ldi, ambulatoriya va statsionar davolash muassasalarida davolandi, sanatoriylarda salomatligini tikladi.
Mamlakatimizda yoshi ulug' insonlarning munosib hayot kechirishi uchun barcha sharoit yaratilmoqda. Zero, ular yurtimizda tinchlik va osoyishtalikni mustahkamlash, Vatanimizning iqtisodiy salohiyati yuksalishiga katta hissa qo'shgan.
Joriy yilda ham ijtimoiy sohani rivojlantirish, yolg'iz keksalar, pensioner va nogironlarni, kam ta'minlangan oilalarni manzilli ijtimoiy himoya qilish borasidagi ishlar ko'lami yanada kengaymoqda. Prezidentimizning 2014-yil 13-oktabrdagi "1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini ijtimoiy qo'llab-quvvatlashni yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni va 2015-yilning mamlakatimizda Keksalarni e'zozlash yili, deb e'lon qilinishi ushbu yo'nalishda yangi tashabbuslarni boshlab berdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 18-fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan "Keksalarni e'zozlash yili" Davlat dasturida joriy yilda amalga oshiriladigan xayrli ishlar belgilab berilgan. Mazkur dastur keksalarning hayotini yanada yaxshilash, ularni moddiy va ma'naviy qo'llab-quvvatlash ko'lamini kengaytirish, yoshi ulug' insonlar, ayniqsa, 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylariga ijtimoiy, pensiya ta'minoti va tibbiy xizmat ko'rsatishni takomillashtirish, oila va jamiyatda, yoshlarni xalqimizning ko'p asrlik qadriyat va an'analari ruhida tarbiyalashda keksalarning o'rnini mustahkamlashga qaratilgan.
Olti bo'limdan iborat ushbu dasturda keksalarga g'amxo'rlik ko'rsatish va e'tiborni kuchaytirish uchun qulay tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan qonunchilik va me'yoriy-huquqiy bazani yanada takomillashtirish ko'zda tutilgan. Bu borada ishlab chiqilayotgan hujjatlarga muvofiq, pensiya ta'minoti va ijtimoiy qo'llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, yoshi ulug' insonlarga davlat xizmatlari, jumladan, turli ma'lumotnoma va tasdiqlovchi hujjatlarni olish xizmatlari ko'rsatishning eng qulay tizimini shakllantirish rejalashtirilgan.
Keksalar, avvalambor, 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini manzilli ijtimoiy himoya qilish va qo'llab-quvvatlash kuchaytiriladi, yoshi ulug' insonlar, birinchi navbatda, yolg'iz qariyalar va nogironlarga ko'rsatiladigan ijtimoiy va maishiy xizmatlar ro'yxati kengaytiriladi. Ularni farovon va munosib turmush sharoitlari bilan ta'minlash uchun mahallalar, "Nuroniy" jamg'armasi, boshqa nodavlat tashkilotlari va ijtimoiy tuzilmalar tomonidan moddiy va ma'naviy qo'llab-quvvatlash ko'lami kengaytiriladi.
Misol uchun, bu yil 1941-1945-yillardagi urush qatnashchilarining har biri mamlakatimizda ishlab chiqarilgan televizor va mobil telefonlar bilan bepul ta'minlanadi, ularga mahalliy va shaharlararo chiqish qo'ng'iroqlari uchun har oy abonent to'lovi olinmasdan 60 daqiqalik bepul limit beriladi. Urush va mehnat fronti faxriylari mamlakatimizdagi sanatoriy-sog'lomlashtirish muassasalariga borish uchun yiliga bir marta temir yo'l transportida bepul yurish huquqidan, shuningdek, havo transportida 50 foiz miqdoridagi chegirmadan (borish-kelish) foydalanishi mumkin.
Davlat dasturida faxriylar va yoshi ulug' insonlarga tibbiy va ijtimoiy xizmat ko'rsatish darajasi va sifatini oshirish, ularni tizimli asosda sog'lomlashtirishni tashkil etish, profilaktika tadbirlarini ko'paytirish, davolashning zamonaviy usullari bilan qamrab olish va ulardan foydalanishni kengaytirish, keksalar va nogironlarni yordamchi hamda texnik reabilitatsiya vositalari bilan, jumladan, imtiyozli asosda ta'minlash, keksalarga xizmat ko'rsatishga ixtisoslashtirilgan sanatoriy-sog'lomlashtirish va ijtimoiy xizmat ko'rsatish muassasalarining moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlashga alohida e'tibor qaratilgan.
Jumladan, joriy yilda 1941-1945-yillardagi urush va mehnat faxriylarini O'zbekiston Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi, O'zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi hamda respublika davlat va xo'jalik boshqaruvi organlarining sanatoriy-sog'lomlashtirish muassasalarida bepul sog'lomlashtirish tashkil qilinadi.
Bundan tashqari, bu yil yoshi ulug' insonlar kinoteatr, teatr, muzey, konsert tomoshalari va boshqa madaniy-ma'rifiy tadbirlarga bepul borish imkoniyatiga ega bo'ladi. 100 va undan katta yoshdagi kishilarni ulug'lash uchun «Asr bilan yuzma-yuz» aksiyasi va boshqa shu kabi tadbirlarni tashkil etish rejalashtirilgan.
Keksalarning hayot faoliyati va dam olishini tashkil etish tizimini yangi bosqichga ko'tarishga doir ishlar samaradorligi oshiriladi, ular uchun tuman va mahallalarda qiziqishi bo'yicha klublar tashkil etish, jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishlari uchun sharoit yaratishga alohida e'tibor qaratiladi. Shunisi diqqatga sazovorki, barcha mahallalarda otaxonlar choyxonalari tashkil etiladi va ularda zarur sharoitlar yaratiladi. Odatda choyxonada mahalla ahli bir piyola choy ustida suhbatlashish, so'nggi yangiliklardan xabardor bo'lish, shaxmat-shashka o'ynash uchun to'planadi. Endi bu yerda ular birgalikda televizor orqali maxsus ko'rsatuvlar, spektakl va filmlar tomosha qilishi mumkin. Joriy yilda keksalar uchun mo'ljallangan bunday tomoshalar tayyorlash yanada ko'payadi.
Mahallalar va fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari tashkiliy tuzilmasida keksalar va nogironlarga doimiy e'tibor qaratadigan sektor mustahkamlanadi, bunda ularga xizmat ko'rsatadigan idoralar, birinchi navbatda, pensiya, ijtimoiy va tibbiy xizmat ko'rsatuvchi idoralar faoliyati muvofiqlashtirib boriladi.
Yolg'iz va ijtimoiy yordamga muhtoj keksalar uchun «Keksalar duosini olaylik» aksiyasini o'tkazish va tadbir doirasida ularni zarur mebel va uy jihozlari, kiyim-kechak, badiiy adabiyot, stol o'yinlari to'plamlari bilan ta'minlash rejalashtirilgan.
"Hech kim mehr va e'tibordan chetda qolmasin" shiori ostida tadbirlar o'tkazish mo'ljallangan. Bu tadbirlar doirasida har bir viloyatdan keksa avlod vakillarini mamlakatimizning diqqatga sazovor joylari bilan tanishtirish uchun sayohat uyushtirish, "Eng yaxshi mahalla guzari", "Keksalar – oila tayanchi" hududiy ko'rik-tanlovlari o'tkaziladi.
"Keksalarni e'zozlash yili" Davlat dasturida belgilangan ushbu xayrli ishlarni amalga oshirish uchun 2 trillion 246,5 milliard so'm va 229,6 million dollar ajratish ko'zda tutilgan.
Bugungi dorilomon kunlarda umrguzaronlik qilayotgan faxriylarni hurmat qilish, e'zozlash, ularga e'tibor qaratish barchamizning farzandlik burchimizdir. Prezidentimiz Islom Karimovning "O'zbekiston Respublikasi fuqarolari – 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini "Ikkinchi jahon urushidagi G'alabaning 70-yilligi" esdalik yubiley medali bilan mukofotlash to'g'risida"gi farmoni ham keksalarga ko'rsatilayotgan g'amxo'rlikning yana bir yorqin tasdig'i bo'ldi. Ushbu farmon fashizm ustidan qozonilgan G'alabaga bebaho hissa qo'shgan yurtdoshlarimiz – 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini munosib hurmat-ehtirom bilan sharaflash maqsadida qabul qilindi.
Inson jasoratini esga olish va uni qadrlash bebaho ma'naviy boylik, hech narsa bilan o'lchab bo'lmaydigan qadriyatlarimizdan biridir. Davlatning kuch-qudrati nafaqat uning armiyasi bilan, balki mamlakatda hukm surayotgan tinchlik va osoyishtalik, fuqarolarning ahilligi, hamjihatligi, vatanparvarligi, yoshi ulug' insonlarga ko'rsatilayotgan e'tibor va g'amxo'rligida ham namoyon bo'ladi. Zero, bu muqaddas zamin – O'zbekistonda inson azizdir.
Mamlakatimizda keksalarni har tomonlama rag'batlantirishga doir amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar ular uchun nafaqat moddiy, ayni paytda katta ma'naviy-ruhiy madaddir. Yurtimizda bunday hurmat, e'tibor va g'amxo'rlik uchun chuqur minnatdorlik tuyg'usi fuqarolarimizning tinch va osuda hayoti, ertangi kunga bo'lgan mustahkam ishonchida, yosh avlodni Vatanga, mustaqillikning buyuk g'oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashda o'z ifodasini topmoqda.

Уважение и забота о старшем поколении – долг каждого из нас
В связи с объявлением 2015 года Годом внимания и заботы о старшем поколении в нашей стране была принята Государственная программа
Проявление уважения, почитания и заботы о представителях старшего поколения является показателем духовности и высокой культуры общества. Испокон веков эти высокие нравственные качества были присущи узбекскому народу и с первых лет независимости нашей страны стали одними из приоритетов государственной политики.
«Узбекская модель» развития, базирующаяся на выработанных Президентом Исламом Каримовым пяти принципах реформирования и обновления экономики, определила курс преобразования нашей страны на многие годы вперед. В числе ее главных приоритетов – формирование системы социальной защиты населения, основанной на прочной правовой базе. В центре внимания – человек, его жизнь и мечты, надежды и заботы.
Четкие ориентиры, конкретные задачи по социальной защите населения были поставлены в Указе Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию и укреплению системы социальной защиты населения» от 19 марта 2007 года, в постановлении главы государства «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению социальной защиты одиноких престарелых, пенсионеров и инвалидов на 2011-2015 годы» от 30 мая 2011 года и других нормативно-правовых актах. Именно они стали своеобразной «дорожной картой» в обеспечении благополучия и повышении благосостояния граждан, достигших пенсионного возраста, ветеранов Второй мировой войны и трудового фронта.
Ярким свидетельством осуществляемой в Узбекистане широкомасштабной работы по обеспечению социальной защиты населения является последовательное совершенствование социальной сферы. Динамичное и сбалансированное развитие экономики служит основой для неуклонного повышения уровня и качества жизни населения. Благодаря этому только в прошлом году для всемерной поддержки представителей старшего поколения из Государственного бюджета было выделено более 11 триллионов 618 миллиардов сумов на выплату пенсий, свыше 105 миллиардов сумов – на выплату пособий. Ежегодно участникам войны и труженикам тыла оказывается помощь в бесплатном медицинском обслуживании, санаторно-курортном лечении, обеспечении другими необходимыми средствами.
Следует отметить, что представителям старшего поколения оказывается материальная и моральная помощь и негосударственными организациями, социальными структурами, и масштабы подобной поддержки постоянно расширяются. Так, к примеру, в прошлом году активное участие в работе по улучшению качества жизни граждан почтенного возраста приняли Совет Федерации профсоюзов Узбекистана, ГАК «Узфармсаноат», АК «Дори-дармон», фонды «Нуроний» и «Махалла», ОДМ «Камолот» и другие. При их содействии ветераны войны и труда посетили Самарканд, Бухару, Хиву, Термез, Ташкент и другие города Узбекистана, получили амбулаторное и стационарное лечение, прошли курс оздоровления в санаториях.
Словом, делается все для того, чтобы создать представителям старшего поколения достойную жизнь. Ведь именно они внесли большой вклад в обеспечение мира и спокойствия, укрепление экономического потенциала нашей Родины, на чем сегодня основано ее благополучие.
В нынешнем году работа по развитию социальной сферы, обеспечению адресной социальной защиты одиноких престарелых, пенсионеров и инвалидов, малообеспеченных семей приобретет еще больший размах. Старту новых социальных инициатив способствовали Указ главы нашего государства «О мерах по дальнейшему усилению социальной поддержки ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов» от 13 октября 2014 года и объявление в Узбекистане 2015 года Годом внимания и заботы о старшем поколении.
Реализацию благих дел в этом году будет определять и Государственная программа «Год внимания и заботы о старшем поколении», утвержденная постановлением Президента нашей страны от 18 февраля 2015 года. Она нацелена на дальнейшее повышение уровня и качества жизни пожилых людей, увеличение масштабов их материальной и моральной поддержки, совершенствование социального, пенсионного и медицинского обслуживания людей преклонного возраста, особенно ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов, повышение роли старшего поколения в воспитании молодежи в духе многовековых ценностей и традиций нашего народа.
В Государственной программе «Год внимания и заботы о старшем поколении», состоящей из шести разделов, предусмотрено дальнейшее совершенствование законодательной и нормативно-правовой базы, направленной на усиление внимания и заботы о представителях старшего поколения. Благодаря разрабатываемым документам планируется усовершенствование системы пенсионного обеспечения и социальной поддержки, формирование наиболее удобной для пожилых людей системы оказания им государственных услуг, включая получение различных справок и подтверждающих документов.
Будет усилена адресная социальная защита и поддержка пожилых людей, прежде всего ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов, расширен перечень социальных и бытовых услуг, предоставляемых пожилым людям, в первую очередь одиноким престарелым и инвалидам. Для обеспечения их благополучия и достойных условий жизни увеличатся масштабы их материальной и моральной поддержки со стороны махаллей, Фонда «Нуроний», других негосударственных организаций и социальных структур.
Так, например, в этом году каждый участник войны 1941-1945 годов на бесплатной основе будет обеспечен телевизором и мобильным телефоном отечественного производства, получит бесплатный лимит местных и междугородных исходящих звонков ежемесячно в размере 60 минут, без взимания ежемесячной абонентской платы. Ветераны войны и трудового фронта, направляющиеся в санаторно-оздоровительные учреждения страны, один раз в год смогут воспользоваться правом бесплатного проезда на железнодорожном транспорте, а также скидками в размере 50 процентов со стоимости проезда на воздушном транспорте (туда и обратно).
Особое внимание в государственной программе уделяется повышению уровня и качества медицинского и социального обслуживания ветеранов и людей преклонного возраста путем организации их системного оздоровления, расширения профилактических мероприятий, охвата и доступности современных методов лечения, обеспечения пожилых людей и инвалидов вспомогательными и техническими средствами реабилитации, в том числе на льготной основе, укрепления материально-технической базы санаторно-оздоровительных учреждений и социальных организаций, специализирующихся на обслуживании пожилых людей.
Так, в этом году будет организовано бесплатное оздоровление ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов в санаторно-оздоровительных учреждениях Министерства труда и социальной защиты населения, Совета Федерации профсоюзов Узбекистана и других органов государственного и хозяйственного управления.
Кроме того, в этом году лица преклонного возраста получат возможность бесплатно посещать кинотеатры, театры, музеи, концертные представления и другие культурно-просветительские мероприятия. Планируется организовать акции «Аср билан юзма-юз» по чествованию людей в возрасте 100 лет и старше и другие подобные мероприятия.
Будет повышена эффективность проводимой работы по организации жизнедеятельности и досуга пожилых людей, при этом обращено особое внимание на создание в районах и махаллях для них клубов по интересам, а также необходимых условий для занятия пожилыми людьми физической культурой и спортом. Примечательно, что своеобразным центром общественной жизни представителей старшего поколения станет чайхана, которая будет действовать во всех махаллях. Люди приходят сюда пообщаться, поговорить, поделиться последними новостями за пиалой чая, поиграть в шахматы и шашки. Теперь они смогут здесь все вместе посмотреть специальные телевизионные передачи, спектакли и фильмы, создание которых в этом году будет увеличено.
В организационной структуре махаллей и органов самоуправления граждан будет укреплен сектор по оказанию постоянного внимания пожилым людям и инвалидам путем осуществления координации и необходимого контроля за ведомствами и службами, в первую очередь службами пенсионного, социального и медицинского обеспечения.
Для одиноких и нуждающихся в социальной поддержке пожилых людей планируется проведение акции «Кексалар дуосини олайлик», в рамках которой планируется обеспечить их необходимой мебелью и домашней утварью, одеждой, художественной литературой, комплектами настольных игр.
Запланированы также мероприятия под девизом «Хеч ким мехр ва эътибордан четда колмасин», предусматривающие организацию туристических поездок для ознакомления с историческими достопримечательностями представителей старшего поколения из каждой области нашей страны, проведение территориальных смотров-конкурсов «Лучший махаллинский гузар», «Старшее поколение – опора семьи».
В целом на реализацию всех этих благих дел Государственной программой «Год внимания и заботы о старшем поколении» предусмотрено выделение 2 триллионов 246,5 миллиарда сумов и 229,6 миллиона долларов в эквиваленте.
Невозможно измерить любовь, внимание и щедрость, уважение и почитание всех ветеранов. Ярким проявлением заботы и внимания к старшему поколению служит Указ Президента Ислама Каримова «О награждении памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги» граждан Республики Узбекистан – ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов» от 19 февраля 2015 года. Он принят в целях достойного чествования ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов, внесших неоценимый вклад в Победу над фашизмом.
Вспоминать о великих подвигах человека и уметь ценить его самого – одна из непреходящих ценностей жизни. Ведь мощь государства заключается не столько в силе армии, сколько в царящих в нем мире и спокойствии, сплоченности, единстве и патриотизме его граждан, проявляемых внимании и заботе о людях старшего поколения. Поэтому высшая ценность нашей священной Родины – человек, его права и интересы.
Принимаемые в нашей стране меры по всестороннему стимулированию представителей старшего поколения служат для них не только материальной, но и большой духовно-психологической поддержкой. Чувство глубокого удовлетворения и благодарности за оказываемые внимание и заботу находит свое отражение в мирной и спокойной жизни граждан, их уверенности в завтрашнем дне, воспитании молодого поколения в духе верности Родине, великим идеям независимости.