Davra.uz Milliy ijtimoiy tarmog‘ining ishga tushirilganligi munosabati bilan matbuot-anjumani
Ayni paytda ijtimoiy tarmoqlarning platformasini global tarmoqdagi eng ommabop va ko‘p talab qilinadiganlardan biri deb hisoblash mumkin. Ijtimoiy tarmoqlarda nafaqat maktab o‘quvchilari va uy bekalari, balki sport va shou-biznes olamidagi yulduzlar, tadbirkorlar va hattoki davlat hamda boshqaruv organlari vakillari ham o‘z akkauntlariga ega. O‘z navbatida, shu turdagi resurslar soni kun sayin ortib bormoqda. Ba’zi foydalanuvchilar uchun ijtimoiy tarmoq do‘stlar bilan muloqot qilish yo‘li bo‘lsa, boshqalar foyda ko‘rish va qayta aloqa sifatida foydalanadilar. Ammo barcha uchun ijtimoiy tarmoqlar axborot olishning eng yaxshi manbaasi sifatida ifodalanadi.
O‘zbekiston aholisi o‘rtasida yangi tanishlarni ortirrish va tizimdan chiqmagan holda axborot olish imkoniyatini beruvchi ijtimoiy loyihalar eng ommabop hisoblanadi. “Odnoklassniki”, “Moy Mir”, “VKontakte” va Facebook ijtimoiy tarmoqlari internet tarmog‘idagi 25 ta eng yirik ijtimoiy tarmoqlari orasida yetakchi hisoblanadi.
.UZ domeni hududidagi ijtimoiy tarmoqlarga keladigan bo‘lsak, WWW.UZ katalogi statistikasiga ko‘ra, Uznetda 38 ta ijtimoiy tarmoq ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ularning aksariyat qismi faoliyat yuritmaydi. Faoliyat yuritadiganlari esa, faol emas va ularda foydali hamda qiziqarli ma’lumotlar mavjud emas (OAV, tashkilotlar, mavzuli guruhlar sahifalari va boshqalar).
Yuqoridagilarni inobatga olib, Uznetda mamlakatimiz aholisi madaniyati va ehtiyojlariga moslashtirilgan o‘zimizning milliy ijtimoiy tarmoqni yaratishga kuchli ehtiyoj sezildi. Ushbu vazifani amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi yordamida UZINFOCOM Markazi tomonidan Davra.uz ijtimoiy tarmog‘i yaratildi. Mazkur ijtimoiy tarmoqning asosiy afzalliklari bu uning Tas-IX tarmog‘ida ekanligi va ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi hamda mentalitetimizga muvofiqligi jihatidan nazorat qilish imkoniyati mavjudligidadir.
Bugun 2016 yilning 1 iyunida Davra.uz Milliy ijtimoiy tarmog‘ining ishga tushirilganligiga bag‘ishlangan matbuot-anjumani bo‘lib o‘tdi.
.UZ doirasida ijtimoiy tarmoqning yaratilishi alohida o‘rin egallash bilan birga bu juda ommabop hamdir, dedi Axborot texnologiyalarini rivojlantirish va jlriy etish vazirligi axborot resurslarini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Tolibjon Mirzaqulov. Shuningdek, Uzinfocom Markazi direktor o‘rinbosari Nozimjon Dalibayev Zakirjonovich o‘z nutqi bilan ishtirok etdi. Davra.uz ijtimoiy tarmog‘ining alohida tomonlari va funksionallari to‘g‘risida batafsil ZiyoNET RM guruhi boshlig‘i Baxtiyor Nosirov gapirib berdi.
Ijtimoiy tarmoqning ishga tushishi tadbirga yig‘ilgan OAV xodimlarida katta qiziqish uyg‘otdi —ular tomonidan mazkur saytning kelgusidagi rejalari, funksionali hamda servisning ommabopligi haqida ko‘plab savollar berilib, ularga Uzinfocom Markazi direktori G‘ayratxo‘ja Gafarxo‘jayevich Saydaliyevning o‘zi javob berdi.
Davra.uz ijtimoiy tarmog‘i yordamida foydalanuvchilar o‘z sinfdosh va kursdoshlari (ta’lim olgan joyini ko‘rsatgan holda), hamkasblari (ish joyini ko‘rsatgan holda)ni topishlari mumkin bo‘ladi. Bundan tashqari, qiziqishlar bo‘yicha ochiq va yopiq turdagi guruhlarni yaratish imkoniyati mavjud. Shuningdek, sahifalar yaratish yoki ushbu tizimni biznesni rivojlantirish sifatida ham qo‘llash mumkin.
Ijtimoiy tarmoqning standart servislaridan matn, rasm va videolarni joylashtirish, layklash, izohlash va messenjerda muloqot qilish mumkin. Shu bilan birga, tadbirlar yaratib, unga tanishlarni taklif qilish mumkin.
Hozirgi paytda Davra.uz ijtimoiy tarmog‘ida 2200 dan ortiq foydalanuvchilar ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, qiziqishlar bo‘yicha 50 ta sahifa va 60 ta guruhlar yaratilgan.
Davra.uz ijtimoiy tarmog‘ida ID.UZ orqali avtorizatsiyadan o‘tish mumkin. Mobil qurilmalar orqali ham foydalanish imkoniyati mavjud bo‘lib, interfeys o‘zbek va rus tillarida.

Пресс-конференция в честь запуска Национальной социальной сети Davra.uz
На данный момент платформу социальных сетей можно считать одним из наиболее востребованных и популярных в глобальной сети. Аккаунты в соцсетях теперь имеют не только школьники и домохозяйки, но и звезды спорта и шоу-бизнеса, бизнесмены и даже представители госорганов и органов власти. При этом число пользователей таких ресурсов каждый день увеличивается. Для одних пользователей соцсети являются способом общения с друзьями, другие используют их для получения дохода и обратной связи. Но абсолютно для всех социальные сети представляют собой один из лучших источников информации.
Самой большой популярностью у граждан Узбекистана пользуются социальные проекты, позволяющие заводить новые знакомства и получать информацию, не выходя из системы. Из 25 крупнейших соцсетей интернета лидерами являются «Одноклассники», «Мой Мир», «ВКонтакте» и Facebook.
Что касается социальных сете в зоне домена .UZ – согласно статистике каталога WWW.UZ в Узнете зарегистрировано 37 социальных сети, но большая их часть не работает. Действующая их часть не активна и не содержит полезного и интересного контента (страниц СМИ, организаций, тематические группы и т.д.).
Учитывая вышеизложенное, в Узнете возникла острая необходимость создания нашей социальной сети, адаптированной под культуру и потребности нашего населения. Для решения этой задачи Центром UZINFOCOM при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан была разработана социальная сеть Davra.uz, основное преимущество которой – это доступность в сети Tas-IX и возможность контроля контента на соответствие нашему менталитету и законодательству РУз.
Сегодня, 1 июня 2016 года состоялась пресс-конференция, посвященная запуску Национальной социальной сети Davra.uz.
Особую важность и актуальность создания социальной сети в зоне .UZ отметил Толибжон Олтинович Мирзакулов – начальник отдела развития информационных ресурсов Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. Также, со вступительной речью выступил заместитель директора Центра UZINFOCOM – Нозимжон Закирджанович Далибаев.
Об особенностях Социальной сети Davra.uz и его функционале подробно рассказал начальник группы РЦ сети ZiyoNET – Бахтиёр Фазлиддинович Насиров.
Запуск социальной сети вызвал большой интерес среди собравшихся представителей СМИ – было озвучено много вопросов о планах, особенностях функционала и актуальности сервиса, на которые подробно отвечал директор Центра UZINFOCOM Гайратходжа Гафарходжаевич Сайдалиев.
При помощи Социальной сети Davra.uz пользователи могут найти своих одноклассников и однокурсников (при указании места учебы), сослуживцев и коллег (при указании места работы). Кроме того, доступна возможность создавать открытые и закрытые группы по интересам. Также, можно создавать страницы увлечений, или использовать данный инструмент для продвижения бизнеса.
Из стандартных сервисов социальной сети можно размещать тексты, фотографии и видео, лайкать, комментировать и общаться в мессенджере. Также, можно создавать мероприятия, приглашая знакомых.
В настоящий момент, в социальной сети Davra.uz уже зарегистрировано более 2200 пользователей, создано 55 страниц и 50 групп по интересам.
Авторизация на социально сети Davra.uz реализована через учетную запись на ID.UZ, есть адаптивная верстка под мобильные устройства, а также интерфейс на узбекском и русском языках.
Присутствующие на пресс-конференции получили возможность сфотографироваться с талисманом проекта – крольчонком Даврашкой.