Olis qishloqlarda istiqlol shukuhi
Surxondaryo viloyatida mustaqilligimizning 26 yillik bayrami oldidan “Fidoying bo‘lgaymiz seni, O‘zbekiston!” shiori ostida tashkil etilayotgan madaniy-ma’rifiy tadbirlar olis tog‘li qishloqlarda ham yuksak saviyada o‘tkazilmoqda.
Prezidentimizning joriy yil 27-iyundagi "O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma olti yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida"gi qarori ijrosi doirasida tashkil etilayotgan tadbirlarda taniqli shoir-yozuvchilar, olimlar, san’atkor va sportchilardan iborat targ‘ibot guruhlari mustaqillik yillarida xalqimiz erishayotgan ulkan yutuq va marralarni atroflicha tahlil qilib, buning zamirida, avvalo, yurtimizda hukm surayotgan tinchlik-osoyishtalik mujassam ekanini hayotiy misollar orqali sodda tilda tushuntirib bermoqda.
Boysun tumanidagi Machay qishlog‘ida tashkil etilgan shunday tadbirda istiqlol yillarida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar yurtimiz obodligi, xalqimizning tinch-farovon turmushini ta’minlashga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi va rahnamoligida barpo etilgan Toshguzar – Boysun – Qumqo‘rg‘on yangi temir yo‘li viloyatning yerosti va yerusti boyliklarini o‘zlashtirish, zamonaviy sanoatni tubdan rivojlantirish, eng muhimi, hudud aholisining bandligini ta’minlash va shu orqali turmush darajasini yanada yuksaltirish imkoniyatlarini yanada kengaytirdi. Temir yo‘l o‘tishi munosabati bilan yangi zamonaviy uy-joylar, infratuzilma inshootlari barpo etildi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlik harakati hudud taraqqiyotini, aholi farovonligini ta’minlaydigan yetakchi kuchga aylandi. Sobiq tuzum davrida barmoq bilan sanarli ishlab chiqarish korxonasi bo‘lgan viloyatda bugun 1000 dan ortiq zamonaviy sanoat korxonasi faoliyat yuritmoqda. Ularning 60 ga yaqini xorijiy investitsiya ishtirokida tashkil etilgan korxonalardir. Bugungi kunda viloyatda ishlab chiqarilayotgan paxta va ipak tolasidan tayyorlanayotgan raqobatbardosh ip-kalava, qurilish materiallari, oziq-ovqat va boshqa tayyor mahsulotlar, xizmatlar xorijga eksport qilinmoqda. Joriy yilning birinchi yarmida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 62,9, xizmatlar ulushi 61,6 foizni tashkil etdi. Fan, ta’lim, tibbiyot va boshqa ijtimoiy sohalar izchil rivojlanmoqda. Milliy qadriyatlarimiz qayta tiklanib, ulug‘ ajdodlarimiz mangu qo‘nim topgan muqaddas qadamjolar obodonlashtirilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– Viloyatning olis qishloqlarida ham odamlar, ayniqsa, yoshlar mustaqillikning buyuk qudratini o‘z hayoti misolida ko‘rib-bilib, chuqur anglagan holda, eng ulug‘, eng aziz bayramni ko‘tarinki ruhda nishonlashga qizg‘in hozirlik ko‘rmoqda, – deydi Muqimiy nomidagi O‘zbekiston davlat musiqali teatri aktyori Bozorbek Xolmo‘minov. – Osmono‘par tog‘lar bag‘rida joylashgan olis qishloqlarda bo‘lganimizda yoshu keksa chorak asrda xushmanzara bu go‘shada yuz bergan yangilanishlar haqida g‘urur-iftixor bilan so‘zlab berdi. Tadbirkorlik, fermerlik harakatining samaralari, yo‘l va ko‘priklar qurilgani, zamonaviy ta’lim va tibbiyot muassasalari, madaniyat va sport inshootlari, turli xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qad rostlagani tog‘liklarning ham turmush tarzini, dunyoqarashini o‘zgartirib yuborgani to‘g‘risida o‘zi va farzandlari hayoti misolida faxr bilan hikoya qilishlari bizni ham to‘lqinlantirib yubordi. Olis tog‘ qo‘ynida hech kimdan kam bo‘lmagan sharoitlarda kamol topayotgan yigit-qizlarning orzu-intilishlari, el-yurt ravnaqi yo‘lidagi maqsad-muddaolari tog‘ cho‘qqilaridek buyuk ekani, rosti, bizni ham hayratga soldi. Yoshlari mana shunday g‘ayrat-shijoatli yurtning kelajagi ham albatta buyuk bo‘ladi.
Bunday tadbirlar viloyatning qo‘shni davlatlar bilan chegaradosh Termiz tumanidagi Gulbahor, Sherobod tumanidagi Zarabog‘, Uzun tumanidagi Xonjiza kabi tog‘li qishloqlarida ham bo‘lib o‘tdi. Taniqli san’atkorlar va yoshlar ishtirokidagi konsert dasturlari tadbirlarning bayramona kayfiyatda o‘tishiga xizmat qildi.

Повсюду–праздничное настроение
В Сурхандарьинской области накануне 26-летия праздника независимости под девизом “Моя любовь и преданность – тебе, родной Узбекистан!” проводятся различные культурные, духовно-просветительские мероприятия, которые на высоком уровне проходят и в отдаленных селах.
На мероприятиях, организуемых в рамках постановления Президента нашей страны "О подготовке и проведении празднования 26-летия государственной независимости Республики Узбекистан" от 27 июня 2017, пропагандистские группы, состоящие из известных писателей и поэтов, ученых, артистов и спортсменов, подробно анализируют огромные рубежи и успехи, достигаемые нашим народом в годы независимости, и на основе жизненных примеров разъясняют, что в основе всего этого лежат царящие в нашей стране мир и благополучие.
На мероприятии, состоявшем в селе Мичай Байсунского района, отмечалось, что реализуемые в нашей стране в годы независимости реформы служат процветанию нашей страны, обеспечению мирной жизни народа.
Построенная по инициативе и под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова новая железная дорога Ташгузар – Байсун – Кумкурган еще больше расширила возможности освоения природных богатств области, коренного развития современной промышленности, повышения уровня жизни людей. Наряду с железной дорогой были построены современные дома, объекты инфраструктуры. Малый бизнес и частное предпринимательство, фермерское движение превратились в решающую силу, обеспечивающую развитие региона, благополучие населения. В области, в которой во времена бывшего строя действовали считанные промышленные предприятия, в настоящее время функционирует боле 1000 современных промышленных производств. Из них около 60 организованы при участии иностранных инвестиций. В настоящее время производимые в области хлопчатобумажная и шелковая пряжа, строительные материалы, продовольственная и другая готовая продукция, услуги экспортируются. В первой половине текущего года доля малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом территориальном продукте составила 62,9 процента, доля услуг – 61,6 процента. Последовательно развиваются сфера образования, науки, медицины и другие. Возрождаются наши национальные ценности, благоустраиваются святые места поклонения.
Предусмотренные в разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах задачи стали важным руководством к действию в продолжении начатой работы на новом уровне.
– Даже в самых отдаленных селах люди, особенно молодежь, активно готовятся к празднованию самого великого, самого дорогого нашего праздника, глубоко понимая значение независимости на примере собственной жизни, – говорит актер Узбекского государственного музыкального театра имени Мукими Бозорбек Холмуминов. – Повсюду люди с гордостью говорят о произошедших за четверть века преобразованиях. Результаты поддержки предпринимательства и фермерства, строительство дорог и мостов, современных учреждений образования и воспитания, пунктов бытовых услуг, сооружений культуры и спорта коренным образом изменили их жизнь, что воодушевляет и нас. Мы были поражены тем, что юноши и девушки в горных районах, растущие в созданных для них хороших условиях, имеют большие планы на будущее, ставят перед собой цель служить родной стране. Если молодежь энергичная и целеустремленная, то будущее нашей страны, несомненно, будет великим.
Такие же мероприятия состоялись в селах Гулбахор, Шеробод Термезского района, селе Хонжиза Узунского района. Концертные программы с участием известных артистов и молодых исполнителей придали мероприятиям праздничное настроение.