Samarqandda 7–8-oktabr kunlari Xalqaro gastronomik festival bo‘lib o‘tadi
2022-yilning 7-8-oktabr kunlari Samarqand shahrida Xalqaro gastronomik festival bo‘lib o‘tadi. Festivalga tashrif buyurganlar mazali taomlar va bayram tomoshalaridan bahramand bo‘lishadi.
Tadbir tashkilotchilari: Turizm va madaniy meros vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi va O‘zbekiston oshpazlar uyushmasi.
Festivaldan ko‘zlangan maqsad mamlakatimizning gastronomik salohiyatini keng targ‘ib qilish, gastronomik turizm yo‘nalishida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, milliy pazandalik an’analarini ommalashtirish orqali sayyohlar oqimini ko‘paytirishdan iborat.
Musobaqada xorijiy davlatlar va O‘zbekiston Respublikasining har bir viloyatidan kelgan oshpazlar jamoalari, xorijiy mamlakatlardan kelgan sayyohlarga xizmat ko‘rsatuvchi umumiy ovqatlanish korxonalari oshpazlari ishtirok etadi.
Festival yakuniga qadar hakamlar hay’ati tayyorlangan taomlarga baho beradi va g‘olib oshpazlar aniqlanadi.

В Самарканде пройдет Международный гастрономический фестиваль
7-8 октября 2022 года в Самарканде пройдет Международный гастрономический фестиваль, где посетителей ждет вкусная еда и праздничные выступления.
Организаторы мероприятия: Министерство туризма и культурного наследия, Хокимият Самаркандской области и Ассаоциация поваров Узбеистана.
Целью фестиваля является широкая популяризация гастрономического потенциала страны, содействие международному сотрудничеству в направлении гастрономического туризма, увеличение туристического потока за счет популяризации национальных кулинарных традиций.
В конкурсе примут участие команды поваров из зарубежных стран и каждой области Республики Узбекистан, повара предприятий общественного питания, обслуживающих туристов из зарубежных стран. К окончанию фестиваля жюри оценят приготовленные блюда и определят самых опытных шеф-поваров, которые будут награждены ценными призами.