“Lazgi” xalqaro raqs festivali
25-30 aprel kunlari Xorazm viloyatining Xiva shahrida “Lazgi” xalqaro raqs festivali bo‘lib o‘tadi. Yorqin tadbir  UNESCO,  Turizm va madaniy meros vazirligi, Madaniyat vazirligi, Xorazm viloyati hokimligi va boshqa idoralar hamkorligida tashkil etilmoqda. Tadbirda 30 dan ortiq davlatdan mehmonlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Festival doirasida raqs san’atiga bag‘ishlangan ko‘rgazma pavilyonlari, milliy cholg‘u asboblari va liboslari, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy san’at asarlari, haykaltaroshlik namunalari, badiiy va hujjatli filmlar, audio va video disklar, kitoblar, albomlar, fotosuratlar namoyishi hamda, ularni Ichan-qal'a majmuasi hududida savdo qilish tashkil etildi.
Eslatib oʻtamiz, “Lazgi” xorazm raqsi Oʻzbekiston madaniy merosining elementi sifatida Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ roʻyxatiga kiritilgan. Bu haqdagi qaror 2019-yil 12-dekabr kuni UNESCOning Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasining 14-sessiyasida qabul qilingan.

Международный фестиваль танца «Лазги»
25-30 апреля в Хорезмской области в городе Хива состоится Международный фестиваль танца "Лазги". Яркое событие организовывается ЮНЕСКО,Министерством туризма и культурного наследия, Министерством культуры, Хокимиятом Хорезмской области и другими ведомствами. В мероприятии ожидается участие гостей из более 30 стран мира.
В рамках фестиваля будут организованы выставочные павильоны, посвященные танцевальному искусству, демонстрация национальных музыкальных инструментов и костюмов, изделий ремесленничества, произведений изобразительного и прикладного искусства, образцов скульптуры, художественных и документальных фильмов, аудио- и видеодисков, книг, альбомов, фотоснимков, а также торговля ими на территории комплекса «Ичан-Кала».
Напомним, что хорезмский танец "Лазги" включен в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества как элемент культурного наследия Узбекистана. Решение было принято 12 декабря 2019 года в ходе 14-ой сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.