Ramazon hayitini nishonlash toʻgʻrisida
Bugungi kunda ma’naviy qadriyatlarimizning jamiyat hayotidagi o‘rni va ahamiyatini yanada oshirish, buyuk ajdodlarimizning boy ilmiy-ma’rifiy merosida ulug‘langan, xalqimiz tomonidan asrlar davomida e’zozlab kelinayotgan insonparvarlik, shukronalik, bag‘rikenglik, mehr-oqibat va saxovat tuyg‘ularini kuchaytirish hamda muborak Ramazon hayitini munosib nishonlash maqsadida:
1. O‘zbekiston musulmonlari idorasining 2021-yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 13 may – payshanba kuniga to‘g‘ri kelishi haqida qabul qilgan qarorini inobatga olib, mamlakatimizda 2021 yil 13 may Ramazon hayiti bayrami sifatida nishonlansin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 10-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-dekabrdagi “2021-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi PF–6122-son Farmoniga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi PF–6222-son Farmoni bilan 2021-yil 14–15 may kunlari qo‘shimcha dam olish kunlari sifatida belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi hamda jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda Ramazon hayitining karantin talablariga muvofiq, xalqimizning milliy va diniy an’analariga mos ravishda o‘tkazilishi uchun tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
4. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях дальнейшего повышения роли и значения духовных ценностей в жизни общества, усиления возвеличенных в богатом научно-просветительском наследии великих предков и почитаемых на протяжении веков нашим народом таких светлых чувств, как гуманизм, благодарность, толерантность, щедрость, доброта и милосердие, а также достойного празднования священного Рамазан хайита:
1. Принимая во внимание решение Управления мусульман Узбекистана о совпадении в 2021 году первого дня Рамазан хайита с 13 мая – четверг, 13 мая 2021 года отметить в стране как праздник Рамазан хайит.
Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 10 мая 2021 года № УП–6222 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2020 года № УП–6122 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2021 году» 14–15 мая 2021 года установлены дополнительными нерабочими днями.
2. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий, Министерством по поддержке махалли и семьи, а также общественными организациями осуществить соответствующие меры по проведению Рамазан хайита в соответствии с национальными и религиозными традициями нашего народа, с соблюдением требований карантина.