“INNOPROM” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi
2021-yilning 5-7 aprel kunlari Toshkentda “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar markazi maydonida ilk bor “INNOPROM”.
O‘zbekistonda katta sanoat haftaligi” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi. Ko‘rgazmada va biznes-dasturda Armaniston, Belarus, Germaniya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, O‘zbekiston, Fransiya, Chexiya va Yaponiyaning 300 dan ortiq sanoat kompaniyalari va ishbilarmonlar delegatsiyalari ishtirok etadi. Tadbir Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan tashkil etilmoqda.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad – ishtirokchi mamlakatlar va kompaniyalar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, sanoatni rivojlantirish va qo‘shma korxonalar tashkil etishning yangi imkoniyatlarini aniqlashdan iborat. Ko‘rgazmaning asosiy bo‘limlari: transport va energetika mashinasozligi, sanoat AT, shaharlar uchun texnologiyalar, tibbiy asbob-uskunalar va farmatsevtika, metallurgiya va materiallar, plastmassa va kauchuklar.
“O‘zbekiston mamlakatimiz uchun nafaqat eng muhim savdo-iqtisodiy hamkorlaridan biri. Bu mamlakat Rossiya kompaniyalari hozirgi kunda iqtisodiyotning turli tarmoqlarida yirik hamkorlik loyihalarini yaratayotgan va ularni kelgusida birgalikda amalga oshiradigan strategik hamkorimizdir. 300ta Rossiya kompaniyalarining “INNOPROM”. O‘zbekistonda katta sanoat haftaligi”da ishtirok etayotgani “Rossiyada ishlab chiqarilgan” belgisining yuqori sifat hamda ochiq va o‘zaro manfaatli munosabatlarga tayyorlikni anglatishini yana bir bor yaqqol tasdiqlaydi”, - deya ta'kidlaydi D.Manturov, Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri.
Biznes dasturining birinchi kunida Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri D.Manturov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov ishtirokida “Jahon sanoat ishlab chiqarish sohasi o‘sish drayverlarini aniqlamoqda” asosiy Strategik sessiyasi bo‘lib o‘tadi.
“O‘zbekiston va Rossiya turli sohalarda qo‘shma loyihalarning yirik to‘plamini amalga oshirmoqda. Hamkorligimizning muvaffaqiyati 2020-yilda pandemiyaga qaramay mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro savdo aylanmasi qariyb 6 mlrd dollarni tashkil etgani bilan tasdiqlanadi. Biz bu summani 10 mlrd dollargacha yetkazishni rejalashtirganmiz. O‘tkaziladigan sanoat ko‘rgazmasi yangi kooperatsiya loyihalarini shakllantirish va o‘zaro manfaatli shartnoma va bitimlarni imzolash uchun ajoyib platforma bo‘ladi”, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov.
“S-GROUP” Korporativ kommunikasiyalar markazi tomonidan milliy va hududiy darajadagi sog‘liqni saqlash organlari rahbarlari, shifokorlar hamda davlat va xususiy tibbiyot muassasalari boshliqlari, shuningdek, tibbiyot universitetlari talabalari ishtirokida 6 aprel' kuni tashkil etiladigan “Millat salomatligi” mavzusidagi dasturning bir qator tadbirlari allaqachon o‘zbek professional auditoriyasining katta e'tiborini o‘ziga tortdi.
7-aprel kuni davomida “INNOPROM” biznes dasturi “Oliy Iqtisodiyot maktabi” ITU ko‘magida o‘tadi va unda asosiy e'tibor O‘zbekistonning yirik universitetlari talabalari uchun ilg‘or sanoat ishlab chiqarishning eng dolzarb mavzularini yoritishga bag‘ishlangan tadbirlarga qaratiladi.
“Biz Rossiya va Yevropa sanoat kompaniyalarining O‘zbekiston bozoriga katta qiziqishini ko‘rib turibmiz, shuning uchun “INNOPROM” - ko‘p mamlakatlarda tanilgan 10 yillik tarixga ega global brendimiz nihoyat Toshkentga kelishi bejiz emas. Zero, O‘zbekiston o‘zining aqlli davlat boshqaruvi, yosh va bilimli inson kapitali, sifatli ishbilarmonlik muhiti bilan nafaqat Rossiya, balki butun jahon sanoati uchun yangi Eldorado hisoblanadi, - deya ta'kidlaydi Anton Atrashkin, “INNOPROM” dasturiy direktori.
Rasmiy sayt:
http://tashkent.bigindustrialweek.com
OAV ro‘yxatga olish uchun:
https://innoprom21.ruwidgets.ru/form/press
Ma'lumot uchun: “INNOPROM” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi
Rossiyaning “INNOPROM” sanoat ko‘rgazmasi 2010-yildan boshlab Yekaterinburgda har yili o‘tkazib kelinmoqda. Ko‘rgazma maydoni 50 000 kvadrat metr bo‘lib, u “Ekaterinburg EKSPO” xalqaro ko‘rgazmalar majmuasining 4 pavilonini egallaydi. Har yili ko‘rgazmada 600 tadan ortiq eksponentlar namoyish etiladi hamda dunyoning eng yirik kompaniyalar: «Siemens», «FANUC», «Mazak», «Rittal», «KUKA», «Yaskawa», «Volvo», «SAP», «Dassault Systemes», shuningdek, yetakchi Rossiya ishlab chiqaruvchilari – “Rostex” davlat korporatsiyasi, “Sinara” guruhi, ChQPZ, “Rosatom” davlat korporatsiyasi, UTMK, “SOLLERS”, “KAMAZ” va boshqalar ishtirok etadi. Ko‘rgazmaga har yili 70 mamlakatdan o‘rtacha 50 mingga yaqin mehmon tashrif buyuradi.
Ko‘rgazmaning asosiy bo‘limlari: avtomatika va robototexnika, mashinasozlik, metallga ishlov berish, additiv texnologiyalar, transport mashinasozligi, energetika, tibbiyot uskunalari.

Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ»
5-7 апреля 2021 года на площадке НВК «Узэкспоцентр» впервые в Ташкенте пройдет Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ».
Большая промышленная неделя в Узбекистане». В выставке и деловой программе примут участие более 300 промышленных компаний и бизнес-делегаций из Армении, Беларуси, Германии, Казахстана, Кыргызстана, России, Узбекистана, Франции, Чехии, Японии. Организаторами выступают Министерство промышленности и торговли Российской Федерации и Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Основные цели мероприятия – расширить промышленное сотрудничество между странами и компаниями-участниками, определить новые возможности для развития промышленности и создания совместных производств. Главные разделы выставки: транспортное и энергетическое машиностроение, промышленные IT, технологии для городов, медицинская техника и фармацевтика, металлургия и материалы, пластмассы и каучуки.
«Узбекистан – не просто один из важных торгово-экономических партнеров для нашей страны. Это стратегический партнер, с которым российские компании уже создают и будут совместно реализовывать крупные кооперационные проекты в различных отраслях экономики. Участие 300 российских компаний в «ИННОПРОМ». Большая промышленная неделя в Узбекистане» наглядно подтвердит еще раз, что «Сделано в России» – это высокое качество и готовность к открытым и взаимовыгодным отношениям», – отмечает Д.Мантуров, министр промышленности и торговли Российской Федерации.
В первый день деловой программы пройдет Главная стратегическая сессия «Мировое промышленное производство в поисках драйверов роста» с участием министра промышленности и торговли Российской Федерации Д.Мантурова и заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова. Кроме того, в дни выставки пройдет Российско-Узбекский межрегиональный форум с участием российских губернаторов и хокимов областей Узбекистана, а также специализированные сессии на самые актуальные темы промышленной повестки: «Цифровое производство», «Совместные проекты в машиностроении», «Финансирование промышленности», «Технологии для городов», «Инновации в энергетике». В 20 специализированных сессиях примут участие первые лица крупнейших компаний Узбекистана, России, Европы и Азии, а также руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, деловых ассоциаций, институтов развития и СМИ.
«Узбекистан и Россия реализуют большой пакет совместных проектов в самых различных сферах. Успех сотрудничества подтверждается тем, что, несмотря на пандемию, взаимный товарооборот между нашими странами за 2020 год составил около 6 млрд долл. Мы планируем довести эту сумму до 10 млрд долл. Предстоящая промышленная выставка станет отличной площадкой для формирования новых проектов кооперации и подписания взаимовыгодных договоров и соглашений», – говорит С.Умурзаков, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Большое внимание узбекской профессиональной аудитории уже вызвал цикл мероприятий тематического трека «Здоровье нации», организуемый 6 апреля Центром корпоративных коммуникаций «С-ГРУПП», с участием руководителей национальных и региональных органов здравоохранения, врачей и менеджеров государственных и частных лечебных учреждений, а также студентов медицинских университетов.
7 апреля целый день деловой программы «ИННОПРОМ» пройдет при поддержке НИУ «Высшая школа экономики» и будет сфокусирован на мероприятиях для студентов крупнейших университетов Узбекистана по самым актуальным темам передового промышленного производства.
«Мы видим огромный интерес российских и европейских промышленных компаний к рынку Узбекистана, поэтому неудивительно, что наш «ИННОПРОМ» – мировой бренд с 10-летней историей, который знают во многих странах, наконец, приходит в Ташкент. Ведь Узбекистан – это новое Эльдорадо, не только для России, но и для всей мировой промышленности – с умным госуправлением, молодым образованным человеческим капиталом и качественной бизнес-средой», - подчеркивает Антон Атрашкин, программный директор «ИННОПРОМ».
Официальный сайт:
http://tashkent.bigindustrialweek.com
Для регистрации СМИ:
https://innoprom21.ruwidgets.ru/form/press
Справка: Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ»
Главная промышленная выставка России «ИННОПРОМ» ежегодно проходит в Екатеринбурге с 2010 года. Площадь выставки – 50 000 квадратных метров, она занимает 4 павильона Международного выставочного комплекса «Екатеринбург ЭКСПО». Ежегодно в выставке принимают участие более 600 экспонентов, среди них крупнейшие компании мира «Siemens», «FANUC», «Mazak», «Rittal», «KUKA», «Yaskawa», «Volvo», «SAP», «Dassault Systemes», а также ведущие российские производители – государственная корпорация «Ростех», группа «Синара», ЧТПЗ, государственная корпорация «Росатом», УГМК, «SOLLERS», «KAMAЗ» и другие. Выставку ежегодно посещают в среднем около 50 тысяч посетителей из 70 стран мира.
Основные разделы выставки: автоматизация и робототехника, машиностроение, металлообработка, аддитивные технологии, транспортное машиностроение, энергетика, медицинская техника.