Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-mart kuni videoanjuman shaklida o‘tadigan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining (IHT) 14-sammiti ishida ishtirok etadi.
1985-yilda tashkil etilgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bugungi kunda nufuzli mintaqaviy birlashma hisoblanadi. Ushbu ko‘p tomonlama tuzilmaning asosiy maqsadi savdo, investisiyalar, innovatsiyalar, transport, kommunikatsiyalar, energetika, qishloq xo‘jaligi va sanoat kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishdan iborat.
Bugungi kunda 10 ta davlat IHTga a'zo. Bular – O‘zbekiston, Turkiya, Eron, Pokiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Ozarbayjon va Afg‘oniston.
Tashkilotga a'zo davlatlar rahbarlarining Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida o‘tadigan uchrashuvi kun tartibidan COVID-19 dan keyingi davrda mintaqada amaliy hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari o‘rin olgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti o‘z nutqida mintaqaviy sheriklikni kengaytirish istiqbollari borasidagi fikr-mulohazalarini bayon etishi, shuningdek, pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish, savdo aloqalarini tiklash, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish, transport va logistika, oziq-ovqat xavfsizligi sohalarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish, “yashil” iqtisodiyot va moliyaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surishi kutilmoqda.

14-й саммит Организации экономического сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта примет участие в работе 14-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС), который состоится в формате видеоконференции.
Организация экономического сотрудничества, созданная в 1985 году, сегодня является авторитетным региональным объединением. Основной целью этой многосторонней структуры является продвижение взаимодействия в таких приоритетных направлениях, как торговля, инвестиции, инновации, транспорт, коммуникации, энергетика, сельское хозяйство и промышленность.
В настоящее время членами ОЭС являются 10 государств. Помимо Узбекистана, это Турция, Иран, Пакистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Азербайджан и Афганистан.
В повестку дня предстоящей встречи лидеров государств-членов организации, которая пройдет под председательством Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, включены актуальные вопросы практического сотрудничества в обширном регионе в период после COVID-19.
Предусматривается, что в своем выступлении Президент Республики Узбекистан представит видение перспектив развития регионального партнерства, а также выдвинет ряд предложений по преодолению последствий пандемии, восстановлению торговых связей, усилению промышленной кооперации, реализации совместных программ в области транспорта и логистики, продовольственной безопасности, развития «зеленой экономики» и финансового сотрудничества.