AQSh delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi
2020-yilning 29-iyun – 1-iyul kunlari AQShning Afg‘onistondagi yarashish masalalari bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Halilzod va AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Adam Boyler O‘zbekistonga tashrif buyuradi.
Tashrif dasturida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, tashqi ishlar, investitsiyalar va tashqi savdo, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirliklarida ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak uchrashuvlar davomida Afg‘onistondagi tinchlik muzokaralari jarayonini qo‘llab-quvvatlash masalalari, DFC mablag‘larini O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun jalb qilish istiqbollari muhokama qilinadi.
AQSh delegatsiyasi 30-iyun kuni videokonferensaloqa orqali bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo – AQSh” (“C5+1”) shaklidagi vazirlar uchrashuvida ham ishtirok etadi.

U.S. delegation to visit Uzbekistan
On June 29 – July 1, 2020, Special Representative of the United States of America for Afghanistan Reconciliation Zalmay Khalilzad and the first Chief Executive Officer of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) Adam Boehler will visit Uzbekistan.
According to Uzbekistan MFA, the program of the visit includes bilateral negotiations in the Senate of the Oliy Majlis, ministries of Foreign Affairs, Investments and Foreign Trade, Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan.
Issues of supporting peace negotiation process in Afghanistan and prospects for attracting DFC funds for implementing investment projects in Uzbekistan will be discussed at the meeting.
The delegation will also attend Central Asia – USA (C5+1) MFA Meeting on June 30, via videoconference.