AQSh delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi
2020-yilning 29-iyun – 1-iyul kunlari AQShning Afg‘onistondagi yarashish masalalari bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Halilzod va AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Adam Boyler O‘zbekistonga tashrif buyuradi.
Tashrif dasturida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, tashqi ishlar, investitsiyalar va tashqi savdo, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirliklarida ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak uchrashuvlar davomida Afg‘onistondagi tinchlik muzokaralari jarayonini qo‘llab-quvvatlash masalalari, DFC mablag‘larini O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun jalb qilish istiqbollari muhokama qilinadi.
AQSh delegatsiyasi 30-iyun kuni videokonferensaloqa orqali bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo – AQSh” (“C5+1”) shaklidagi vazirlar uchrashuvida ham ishtirok etadi.

Визит делегации США в Узбекистан
29 июня – 1 июля 2020 года Специальный представитель США по афганскому примирению Залмай Халилзад и главный исполнительный директор Корпорации финансирования международного развития США (DFC) Адам Бойлер посетят Узбекистан.
Программой визита предусмотрены двусторонние переговоры в Сенате Олий Мажлиса, министерствах иностранных дел, инвестиций и внешней торговли, экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
В ходе предстоящих переговоров будут обсуждены вопросы поддержки мирного переговорного процесса в Афганистане, перспективы привлечения финансовых средств DFC для реализации инвестиционных проектов в Узбекистане.
Американская делегация также примет участие в министерской встрече в формате «Центральная Азия – США» («С5+1»), которая состоится 30 июня посредством видеоконференцсвязи.