MDH Tashqi ishlar vazirlari kengashining bo‘lajak majlisi
2020-yilning 12-may kuni O‘zbekiston Respublikasining Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi doirasida videokonferensaloqa shaklida Hamdo‘stlik ishtirokchi davlatlari Tashqi ishlar vazirlari kengashining majlisi bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov raisligidagi majlis ishida Armaniston, Belarus, Moldova, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston va Turkmaniston tashqi siyosat idoralari rahbarlari hamda MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ishtirok etadilar.
Tadbir chog‘ida xalqaro kun tartibining va Hamdo‘stlik formatidagi hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashish, MDH doirasida 2019-yilga mo‘ljallangan ko‘p darajali vazirliklararo maslahatlashuvlar rejasining amalga oshirilishini va 2020-yil uchun Rejani, shuningdek koronavirus tarqalishiga qarshi birgalikda qarshi kurashish yo‘llarini muhokama qilish ko‘zda tutilgan.

12 мая 2020 года в рамках Председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-участников Содружества в формате видеоконференцсвязи.
В работе заседания под председательством Министра иностранных дел Узбекистана Абдулазиза Камилова примут участие главы внешнеполитических ведомств Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана и Туркменистана, а также Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В ходе мероприятия предусматривается обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня и взаимодействия в формате Содружества, обсуждение реализации Плана многоуровневых межмидовских консультаций в рамках СНГ на 2019 год и Плана на 2020 год, а также пути совместного противодействия распространению коронавируса.