“Imom Abu Mansur Moturidiy va Moturidiya ta'limoti: o‘tmish va bugun” mavzuidagi xalqaro anjuman
Joriy yilning 3-5 mart kunlari Samarqandda “Imom Abu Mansur Moturidiy va Moturidiya ta'limoti: o‘tmish va bugun” mavzuidagi xalqaro anjuman o‘tkaziladi.
Bu yil buyuk vatandoshimiz, hadis va fiqh ilmining ravnaqiga ulkan hissa qo‘shgan yirik alloma Abu Mansur Moturidiy tavalludiga 1150 yil to‘ladi.
Tarixiy manbalarda Markaziy Osiyoda kalom ilmining rivojlanishida Abu Mansur Moturidiyning o‘rni nihoyatda katta bo‘lgani qayd etiladi. Chunki, alloma yashagan davrda, ya'ni IX asrning oxiri va X asrning birinchi yarmida islom dinida turli guruh va firqalar soni ko‘payib ketgan. Natijada imon-e'tiqod masalalarida ko‘plab ixtiloflar kelib chiqqan. Ana shunday vaziyatda Imom Moturidiy dinning asl mohiyatini ochib berish, sof islomiy aqidani saqlab qolish borasida beqiyos ishlarni amalga oshirgan. Hanafiy mazhabi asoschisi Abu Hanafaning ta'limotiga suyangan holda o‘ziga xos kalom maktabini yaratgan. Bu maktab tomonidan ilgari surilgan g‘oyalar islom dinining mohiyatini to‘g‘rilik, ezgulik, insoniylik deb biladigan mo‘min-musulmonlarning qarashlari va intilishlari bilan hamohang edi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra 2000-yilda yurtimizda Abu Mansur Moturidiy tavalludining 1130 yilligi keng nishonlanib, Samarqand shahridagi Chokardiza qabristonida alloma maqbarasi bunyod etildi. Uning ilmiy merosini chuqur tadqiq etish borasida sa'y-harakatlar boshlandi.
Keyingi yillarda yurtimizda muqaddas islom dini rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan ulug‘ allomalar hayoti va faoliyatini, ulardan meros qolgan asarlarni o‘rganishga qaratilgan alohida e'tibor tufayli Imom Moturidiy va uning Moturidiya ta'limoti ham keng tadqiq etilmoqda.
Bu ishlarning amaliy ifodasi o‘laroq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Islom sivilizasiyasi markazi, O‘zbekiston musulmonlari idorasi, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi hamda Misrning al-Ahzar majmuasi hamkorligida “Imom Abu Mansur Moturidiy va Moturidiya ta'limoti: o‘tmish va bugun” mavzuida xalqaro konferensiya tashkil etilmoqda.
Mazkur nufuzli anjumanga tayyorgarlik ko‘rish va yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha Samarqand viloyati hokimligi tomonidan ham zarur chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, Samarqand shahridagi Imom Abu Mansur Moturidiy maqbarasi va mazkur majmua atrofida ta'mirlash ishlari amalga oshiriladi. Anjumanning asosiy majlisi o‘tkaziladigan Samarqand shahridagi “Forumlar majmuasi” hamda sho‘'ba yig‘ilishlari tashkil etiladigan Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi hamda Hadis ilmi maktabi ham konferensiyaga tayyorlanmoqda.
Bundan tashqari, dunyoning turli mamlakatlari va xalqaro tashkilotlardan keladigan mehmonlarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish uchun mehmonxonalar, transport vositalari tanlandi. Mehmonlarga hamrohlik qilish uchun gid-tarjimonlar saralanmoqda.
– Mazkur konferensiya Moturidiya ta'limotining tub mazmun-mohiyatini ochib berish, Imom Moturidiy merosini chuqur o‘rganish va uning islom sivilizasiyasi rivojiga qo‘shgan bebaho hissasini xalqaro miqyosda targ‘ib etish kabi ishlar qamrovini yanada kengaytirish maqsadida tashkil etilayotgani bilan ahamiyatlidir, – deydi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi direktori Shovosil Ziyodov. – Anjumanda dunyodagi yirik islomshunos olimlar, xalqaro tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot markazlari vakillari, bizning markazimiz bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan chet eldagi muassasalar xodimlari ishtirok etish istagini bildirgan. Ular bilan birgalikda Moturidiya ta'limotining asosi va uning bugungi kun uchun ahamiyati, alloma asarlarini o‘rganishning holati va oldimizda turgan vazifalar haqida fikrlashib olishni rejalashtirganmiz. Bu yil alloma tavalludiga 1150 yil to‘lishi tufayli ushbu konferensiya bilan cheklanmay, Samarqanddagi oliy o‘quv yurtlarida, markazimiz va Hadis ilmiy maktabida ham bir qator tadbirlar, uchrashuvlar o‘tkazmoqchimiz. Xususan, Imom Abu Mansur Moturidiyning turli yillarda nashr etilgan va qo‘lyozma nusxalari taqdimotlarini o‘tkazish ko‘zda tutilgan. Yaqinda Turkiyada xizmat safarida bo‘lgan markazimiz xodimlaridan biri Imom Moturidiyning turk olimlari tomonidan turk tiliga tarjima qilingan 18 tomlik “Ta'vilotul Qur'on” asarini olib keldi.

Международная конференция на тему "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее"
3-5 марта текущего года в Самарканде будет проведена международная конференция на тему "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее".
В этом году исполнится 1150 лет со дня рождения нашего великого соотечественника, крупного ученого Абу Мансура Матуриди, внесшего огромный вклад в развитие исламского учения.
В исторических источниках отмечается большой вклад Абу Мансура Матуриди в развитие учения Корана в Центральной Азии. В период жизни и творчества ученого, то есть в конце IХ и в первой половине Х века, в исламе увеличилось число разных групп и течений. В результате возникали религиозные конфликты. В таких условиях Имам Матуриди осуществил несравненную работу по раскрытию истинной сути религии, сохранению безупречных исламских убеждений. Опираясь на учение основателя направления ханафи Абу Ханафы, он создал своеобразную школу Корана. Идеи, выдвигаемые этой школой, гармонировали со взглядами и стремлениями мусульман, считавших сутью ислама правдивость, доброту и гуманность.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан в 2000 году широко отмечалось 1130-летие Абу Мансура Матуриди, на кладбище Чокардиза в Самарканде построен мавзолей великого ученого. Начались работы по исследованию его научного наследия.
Благодаря особому вниманию, направленному на изучение жизни и творчества, научного наследия великих ученых, внесших неоценимый вклад в развитие священной исламской религии, в последние годы в нашей стране широко исследуются работы Имама Матуриди и учения Матуриди.
В качестве практического отражения этой работы организуется международная конференция на тему "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее" совместно с Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари, Центром исламской цивилизации, Управлением мусульман Узбекистана, Международной исламской академией Узбекистана и Египетским комплексом аль-Азхар.
Самаркандским областным хокимиятом утвержден план необходимых мероприятий по подготовке и проведению на высоком уровне данной престижной конференции.
Согласно плану будут реализованы работы по ремонту мавзолея Имама Абу Мансура Матуриди и его окрестностей. Идет подготовка в Комплексе форумов Самарканда, где будет проходить основное заседание конференции, Международном научно-исследовательском центре Имама Бухари, где будут организованы секционные заседания, а также Научная школа хадиса.
Кроме того, для высококачественного обслуживания гостей, которые прибудут из разных государств мира, определены гостиницы, транспортные средства. Для обслуживания гостей отбираются гиды-переводчики.
– Данная конференция значима тем, что организуется в целях дальнейшего расширения масштабов работы по раскрытию истинной сути учения Матуриди, глубокого изучения наследия Имама Матуриди и пропаганды в международном масштабе неоценимого вклада ученого в развитие исламской цивилизации, - говорит директор Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари Шовосил Зиёдов. - Желание участвовать в конференции выразили крупные ученые-исламисты мира, представители международных организаций, работники зарубежных учреждений, которые ведут с нами научное сотрудничество. С ними мы планируем обсудить основы учения Матуриди и его значение на сегодняшний день, состояние изучения произведений ученого и задачи на перспективу. В связи с 1150-летием ученого мы не хотим ограничиваться лишь конференцией, планируем провести ряд мероприятий, встреч в высших учебных заведениях Самарканда, нашем центре и Научной школе хадиса. В частности, предусмотрено проведение презентаций произведений Имама Абу Мансура Матуриди, изданных в разные годы, а также рукописей. Один из работников нашего центра, находившийся в служебной командировке в Турции, привез перевод 16-томника ученого "Тайлот ул Куръон".