Poytaxtimizda birinchi marta “TEMP – 2019” xalqaro forumi oʻtkaziladi
Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi tashabbusi bilan joriy yilning 22-28-iyun kunlari Kasaba uyushmalari yoshlarining “TEMP – 2019” Toshkent xalqaro forumi boʻlib oʻtadi.
“TEMP – 2019” (Kasaba uyushma yoshlari mehnat bilan yakdildirlar) forumi yurtimizda Prezidentimiz tashabbusi bilan aholi, ayniqsa, yoshlarni kuchli ijtimoiy himoya qilish borasida olib borilayotgan tizimli ishlar, bu borada erishilgan tajriba, yutuqlarni dunyo hamjamiyatiga yanada kengroq yetkazish va targʻib qilish maqsadida tashkil etilmoqda.
Nufuzli tadbirda 20 ga yaqin davlatdan 120 nafarga yaqin yosh, shuningdek, 100 nafardan ortiq Oʻzbekiston kasaba uyushmalari faollari ishtirok etishi kutilmoqda.
Forum dasturidan ishtirokchilarni mamlakatimizdagi salohiyatli korxonalar, milliy hunarmandchilik, shuningdek, Toshkent, Samarqand shaharlarining tarixiy obidalari, diqqatga sazovor joylari bilan tanishtirish, yosh sportchilar, jahon va olimpiya chempionlari bilan uchrashuvini tashkil etish joy olgan.
Forum doirasida “Mamlakat ijtimoiy rivojlanishida kasaba uyushmalari yoshlarining oʻrni: Oʻzbekiston tajribasi va xalqaro amaliyot” xalqaro ilmiy anjumani tashkil etiladi.
Unda ishtirokchilar mamlakatimiz kasaba uyushmalari tizimida yoshlar bilan ishlash boʻyicha yaratilgan oʻziga xos mexanizm, kasaba uyushmalarining barcha boʻgʻinlarida yoshlar masalasi bilan shugʻullanuvchi tuzilmalar faoliyati bilan yaqindan tanishadi.
Ishtirokchilar Prezidentimiz tomonidan yosh avlodni madaniyat, sanʼat, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, ularda axborot texnologiyalaridan toʻgʻri foydalanish koʻnikmasini shakllantirish, kitobxonlikni targʻib qilish, xotin-qizlar bandligini taʼminlash boʻyicha ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbus mazmun-mohiyati bilan tanishtiriladi.
Kasaba uyushmalari yoshlarining “TEMP – 2019” Toshkent xalqaro forumi ishtirokchilarda mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan eʼtibor, ularga yaratilayotgan shart-sharoitlar, bu jarayonda yurtimiz kasaba uyushmalarining tutgan oʻrni, qolaversa, Vatanimizning koʻhna oʻtmishi va boy madaniyati haqida yorqin tasavvur uygʻotishi bilan jiddiy ahamiyat kasb etishiga shubha yoʻq.

В столице впервые состоится международный форум “ТЕМП – 2019”
По инициативе Федерации профсоюзов Узбекистана 22-28 июня текущего года в Ташкенте состоится Международный молодежный образовательный профсоюзный форум “ТЕМП – 2019”.
Форум “ТЕМП – 2019” (Трудом едина молодежь профсоюзов) проводится в целях более широкой пропаганды в мировом сообществе проводимой по инициативе Президента нашей страны системной работы по сильной социальной защите населения, особенно, молодежи, накопленного в этом направлении опыта, достижений.
Ожидается, что на форум приедут около 120 молодых людей из около 20 государств, а также более 100 активистов профсоюзов Узбекистана.
В программе форума предусмотрено ознакомление участников с потенциальными предприятиями нашей страны, национальным ремесленничеством, а также историческими памятниками, достопримечательностями городов Ташкент, Самарканд, встречи с чемпионами мира и олимпийских игр.
В рамках форума будет организован международный научный форум «Роль профсоюзов Узбекистана в социальном развитии страны: опыт Узбекистана и международная практика».
На нем участники ознакомятся с созданным в системе профсоюзов нашей страны своеобразным механизмом по работе с молодежью, деятельностью структур, занимающихся вопросами молодежи во всех звеньях профсоюзов.
Участники будут ознакомлены с содержанием выдвинутым Президентом страны 5 важных инициатив по широкому вовлечению молодого поколения к культуре, искусству, физической культуре и спорту, формированию у них навыков правильного использования компьютерных технологий, пропаганде культуры чтения, обеспечению занятости женщин.
Несомненно Международный молодежный образовательный профсоюзный форум «ТЕМП – 2019» будет иметь важное значение тем, что сформирует у участников представление об уделяемом в нашей стране молодежи внимании, создаваемых для них условиях, о роли профсоюзов в этом процессе, а также древней истории и богатой культуре нашей Родины.