I Xalqaro baxshichilik sanʼati festivali
Termizda 5-10 aprel kunlari keng koʻlamdagi tadbir – birinchi Xalqaro baxshichilik sanʼati festivali oʻtkaziladi.
Festivalda 75 mamlakatdan 170 chet ellik mehmonlar, jumladan diplomatik korpus vakillari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, sharq madaniyati va sanʼati sohasining musiqachilari va ekspertlari, shuningdek xorijiy OAV vakillari ishtiroki kutilmoqda.
Tadbirga tayyorgarlik koʻrish jarayonida tashkilotchilar shaharni obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish, festivali qatnashchilari va mehmonlari uchun turar-joylarni inventarizatsiya qilish va yangilash, jamoat joylarida sanitariya-gigiena obyektlarini oʻrnatish va boshqa koʻplab yoʻnalishlar boʻyicha ish olib bormoqda.
Hozirgi vaqtda Termizda va shahar atrofida jami 4 716 ta oʻringa teng boʻlgan 34 mehmonxona faoliyat olib bormoqda. Shuningdek, tadbirga tayyorgarlik koʻrish jarayonida shahar va unga yaqin boʻlgan hududda umumiy 483 oʻringa moʻljallangan 102 mehmonxona uylari barpo etildi.
Festival ishtirokchilari orasida Surxondaryo viloyatining sayyohlik salohiyatini keng targʻib qilish maqsadida tashkilotchilar tomonidan viloyatning sayyohlik salohiyati haqida uch tilda 22 mingta buklet va 1,5 ming tarqatma materiallar, shuningdek, Termiz va Termiz viloyatining 2 mingdan ziyod turistik xaritalari tayyorlandi va chop etildi.

I Международный фестиваль искусства Бахши
На фестивале ожидается участие 170 иностранных гостей из 75 стран, среди которых представители дипломатических корпусов, руководители международных организаций, музыковеды и эксперты в области восточной культуры и искусства, а также представители зарубежных СМИ.
В ходе подготовки к мероприятию, организаторами ведутся работы по благоустройству и озеленению города, инвентаризации и обновлению средств размещения для участников и гостей фестиваля, установке санитарно-гигиенических узлов в общественных местах и многое другое.
На данный момент, в Термезе и в пригородном районе   функционируют 34 гостиницы общей численностью на 4716 мест. Из них 29 располагаются в самом городе. Также, за время подготовки к мероприятию, в городе и близлежащих районах, было построено 102 гостевых дома общей численностью на 483 места.
Для продвижения туристического потенциала Сурхандарьинской области среди гостей Фестиваля, организаторами было подготовлено и издано 22 тыс. буклетов и 1,5 тыс. брошюр на трех языках о туристических достопримечательностях региона, а также более 2 тыс. туристических карт города Термеза и Термезского района.