Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar
2019-yil 19-20-fevral kunlari Toshkentda “Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya boʻlib oʻtadi.
Konferensiyaning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qutlov nutqini soʻzlashi kutilmoqda.
Konferensiya davlatimiz rahbari tomonidan belgilangan Oʻzbekiston Respublikasi tashqi siyosatining asosiy ustuvor yoʻnalishlarini amalga oshirish doirasida oʻtkazilmoqda.
Konferensiya Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi va BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi tomonidan tashkil etilmoqda.
Forumga Afgʻoniston, AQSH,Belgiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Eron, Germaniya, Gruziya, Hindiston,Isroil, Ispaniya, Italiya, Qozogʻiston, Kanada, Misr, Xitoy, Kuvayt, Ozarbayjon, Qirgʻiziston, Latviya, Malayziya, Niderlandiya, Pokiston, Polsha, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Tailand, Turkiya, Vengriya, Ukraina, Oʻzbekiston, Finlyandiya, Fransiya, Shvetsiya, Yaponiya tahliliy markazlarning 100 dan ortiq vakillari taklif etilgan boʻlib, ular mintaqaviy hamkorlikning hozirgi holati va xavfsizlik, savdo, transport, suvdan foydalanish, taʼlim va ilm-fan sohalarida aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qiladilar.

Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности
19-20 февраля 2019 года в г.Ташкенте состоится Международная конференция «Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности».
Ожидается, что на открытии конференции с приветственной речью выступит Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Конференция проводится в рамках реализации основных приоритетов внешней политики Республики Узбекистан, определенных главой нашего государства.
Организаторами конференции выступают Министерство иностранных дел Узбекистана и Региональный центр ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии.
На форум приглашены свыше 100 ведущих экспертов аналитических центров из Азербайджана, Афганистана, Бельгии, Великобритании, Венгрии, Германии, Грузии, Дании, Египта, Израиля, Индии, Ирана, Испании, Италии, Казахстана, Канады, КНР, Кувейта, Кыргызстана, Латвии, Малайзии, Нидерландов, Пакистана, Польши, России, Саудовской Аравии, США, Таиланда, Турции, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Швеции, Японии, которые обсудят вопросы текущего состояния регионального сотрудничества и углубления взаимодействия в области безопасности, торговли, транспорта, водопользования, образования и науки.
На мероприятии также будут представлены региональные структуры - Европейский союз, Нордический совет, Организация американских государств, Арктический консультативный совет, а также международные финансовые институты – Всемирный банк, ВТО, Европейский инвестиционный банк и другие.