Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar
2019-yil 19-20-fevral kunlari Toshkentda “Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya boʻlib oʻtadi.
Konferensiyaning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qutlov nutqini soʻzlashi kutilmoqda.
Konferensiya davlatimiz rahbari tomonidan belgilangan Oʻzbekiston Respublikasi tashqi siyosatining asosiy ustuvor yoʻnalishlarini amalga oshirish doirasida oʻtkazilmoqda.
Konferensiya Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi va BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi tomonidan tashkil etilmoqda.
Forumga Afgʻoniston, AQSH,Belgiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Eron, Germaniya, Gruziya, Hindiston,Isroil, Ispaniya, Italiya, Qozogʻiston, Kanada, Misr, Xitoy, Kuvayt, Ozarbayjon, Qirgʻiziston, Latviya, Malayziya, Niderlandiya, Pokiston, Polsha, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Tailand, Turkiya, Vengriya, Ukraina, Oʻzbekiston, Finlyandiya, Fransiya, Shvetsiya, Yaponiya tahliliy markazlarning 100 dan ortiq vakillari taklif etilgan boʻlib, ular mintaqaviy hamkorlikning hozirgi holati va xavfsizlik, savdo, transport, suvdan foydalanish, taʼlim va ilm-fan sohalarida aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qiladilar.

Interconnectedness in Central Asia: challenges and new opportunities
International Conference “Interconnectedness in Central Asia: challenges and new opportunities” will be held on February 19-20, 2019 in Tashkent city.
It is expected that the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will deliver a welcoming speech at the opening ceremony of the conference.
The conference is held within the framework of implementation of the main priorities of Uzbekistan’s foreign policy, determined by the Head of the state.
The conference is organized by the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the United Nations Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia.
Over 100 leading experts of analytical centers from Azerbaijan, Afghanistan, Belgium, the United Kingdom, Hungary, Germany, Georgia, Denmark, Egypt, Israel, India, Iran, Spain, Italy, Kazakhstan, Canada, China, Kuwait, Kyrgyzstan, Latvia, Malaysia, the Netherlands, Pakistan, Poland, Russia, Saudi Arabia, the United States, Thailand, Turkey, Uzbekistan, Ukraine, Finland, France, Sweden, Japan will attend the conference. They will discuss the current state of regional cooperation and deepening cooperation in security, trade, transport, water use, education and science.
Regional structures – the European Union, the Nordic Council, the Organization of American States, the Arctic Advisory Board, as well as international financial institutions – the World Bank, the WTO, the European Investment Bank and others will also be present at the event.