“Hindiston – Markaziy Osiyo“ muloqoti Afgʻoniston ishtirokida
2019-yilning 12-13-yanvar kunlari Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo“ muloqoti tashqi ishlar vazirlarining Afgʻoniston ishtirokida ilk uchrashuvi boʻlib oʻtadi.
Unda Hindiston Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj, Qirgʻiziston Tashqi ishlar vaziri Chingiz Aydarbekov, Tojikiston Tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin, Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Oʻzbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov, Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Muxtor Tleuberdi, shuningdek, Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy ishtirok etadi.
Uchrashuvda oʻzaro savdo hajmini oshirishga koʻmaklashish, transport va logistikani rivojlantirish, sanoat, energetika, axborot texnologiyalari, tibbiyot, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligining muhim tarmoqlariga investitsiyalar, innovatsiya va texnologiyalar jalb qilish boʻyicha hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari, shuningdek, madaniyat, ilm-fan, taʼlim va turizm sohalarida hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Vazirlarning birinchi uchrashuvi yakunlari boʻyicha Qoʻshma bayonot qabul qilinishi koʻzda tutilgan.

Диалог «Индия – Центральная Азия» с участием Афганистана
12-13 января 2019 года в г.Самарканде состоится первая встреча министров иностранных дел Диалога «Индия – Центральная Азия» с участием Афганистана.
В ней примут участие главы внешнеполитических ведомств Индии – Сушма Сварадж, Кыргызстана – Чингиз Айдарбеков, Таджикистана – Сироджиддин Мухриддин, Туркменистана – Рашид Мередов, Узбекистана – Абдулазиз Камилов, первый заместитель министра Казахстана Мухтар Тлеуберди. К ним присоединится глава МИД Афганистана Салахуддин Раббани.
Участники встречи обсудят перспективные направления сотрудничества в области содействия росту взаимной торговли, развития транспорта и логистики, привлечения инвестиций, инноваций и технологий в ключевые отрасли промышленности, энергетики, информационных технологий, медицины, фармацевтики, сельского хозяйства, а также вопросы взаимодействия в сферах культуры, науки и образования, туризма.