“Hindiston – Markaziy Osiyo“ muloqoti Afgʻoniston ishtirokida
2019-yilning 12-13-yanvar kunlari Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo“ muloqoti tashqi ishlar vazirlarining Afgʻoniston ishtirokida ilk uchrashuvi boʻlib oʻtadi.
Unda Hindiston Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj, Qirgʻiziston Tashqi ishlar vaziri Chingiz Aydarbekov, Tojikiston Tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muhriddin, Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Oʻzbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov, Qozogʻiston Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Muxtor Tleuberdi, shuningdek, Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy ishtirok etadi.
Uchrashuvda oʻzaro savdo hajmini oshirishga koʻmaklashish, transport va logistikani rivojlantirish, sanoat, energetika, axborot texnologiyalari, tibbiyot, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligining muhim tarmoqlariga investitsiyalar, innovatsiya va texnologiyalar jalb qilish boʻyicha hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari, shuningdek, madaniyat, ilm-fan, taʼlim va turizm sohalarida hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Vazirlarning birinchi uchrashuvi yakunlari boʻyicha Qoʻshma bayonot qabul qilinishi koʻzda tutilgan.

India – Central Asia Dialogue with participation of Afghanistan
On January 12-13, the first meeting of Ministers of Foreign Affairs of India – Central Asia Dialogue with participation of Afghanistan will be held in Samarkand.
It will be attended by heads of foreign policy offices of India – Sushma Swaraj, Kyrgyzstan – Chingiz Aidarbekov, Tajikistan – Sirojiddin Muhriddin, Turkmenistan – Rashid Meredov, Uzbekistan – Abdulaziz Kamilov, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Mukhtar Tileuberdi. The Minister of Foreign Affairs of Afghanistan Salahuddin Rabbani will join them.
Participants of the meeting will discuss promising areas of cooperation in promoting mutual trade, development of transport and logistics, attracting investment, innovation and technologies in key industries, energy, information technologies, medicine, pharmaceuticals, agriculture, as well as issues of interaction in the spheres of culture, science, education and tourism.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, following the first Ministerial Meeting, it is planned to adopt a Joint Statement.