Mehnat sohasi boʻyicha xalqaro konferensiya
Konferensiyaning asosiy maqsadi – munosib bandlikni ta'minlash masalalarini muhokama qilish uchun mehnat sohasi ekspertlari va professionallarini bir joyda to‘plashdan iborat.
Konferensiya jarayonida Xalqaro mehnat tashkilotining bosh direktori Gay Rayder ishtirok etadi. Bu XMT bosh direktorining Markaziy Osiyo mintaqasiga ilk tashrifidir. Shuningdek, O‘zbekistonga XMTning Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari Mintaqaviy byurosi direktori Xayns Kyoller, XMTning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari Byurosi direktori Olga Kulayeva, XMT byurosining bandlik masalalari bo‘yicha bosh mutaxassisi Mixail Pushkin ham tashrif buyuradi.
Rossiya Federatsiyasi, Turkiya, Qozog‘iston, Tojikiston, Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Eron va boshqa davlatlarning ishtirokchilari konferensiyada ishtirok etishlarini tasdiqlashgan.
Konferensiyada BMT TD, YXHT, YUNISEF, Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot, Osiyo taraqqiyot banki spikerlari bandlik muammolari yechimi bo‘yicha fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashadi.
E'tiborli jihati, Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “Mehnat sohasi istiqboli: Xalqaro mehnat tashkilotining 100 yilligi arafasida munosib bandlikni ta'minlashga qaratilgan sa'y-harakatlar” xalqaro konferensiyasi Xalqaro mehnat tashkilotining 100 yilligini nishonlash bo‘yicha 2019-yil dunyo bo‘ylab o‘tkaziladigan tadbirlarni boshlab beradi.
O‘zbekistonda shunday yuqori saviyadagi tadbirning o‘tkazilishi mehnat va bandlik sohasi bo‘yicha erishilgan so‘nggi davrdagi natijalar tufayli amalga oshirilmoqda. Eslatib o‘tamiz, joriy yilda AQSh Mehnat vazirligi O‘zbekistonni paxta yetishtirish va terib olishda bolalar mehnatidan foydalanuvchi mamlakatlar ro‘yxatidan chiqardi, XMTning dastlabki hisobotida esa majburiy mehnatga qarshi kurashishda salmoqli yuksalishlar kuzatilgani qayd etildi.

Международная конференция по труду
14 декабря 2018 года в отеле Hyatt Regency Tashkent пройдет международная конференция на тему «Будущее сферы труда: инициативы по обеспечению достойной занятости в преддверии 100-летия Международной организации труда».
Основная цель конференции – собрать на одной площадке профессионалов и экспертов сферы труда для обсуждения вопросов обеспечения достойной занятости.
В работе конференции примет участие генеральный директор Международной организации труда Гай Райдер. Это первый визит генерального директора МОТ в Центрально-Азиатский регион. Также Узбекистан посетят директор Регионального бюро МОТ для стран Европы и Центральной Азии Хайнц Кёллер, директор Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ольга Кулаева, главный специалист по вопросам занятости бюро МОТ Михаил Пушкин.
Свое участие в конференции подтвердили участники из Российской Федерации, Турции, Казахстана,  Таджикистана, Афганистана, Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Ирана и других стран.
На конференции своими взглядами на решение проблем занятости поделятся спикеры из ПРООН, ОБСЕ, ЮНИСЕФ, Международной организации по миграции, Азиатского банка развития и другие.
Примечательно, что Международная конференция «Будущее сферы труда: инициативы по обеспечению достойной занятости в преддверии 100-летия Международной организации труда» в Ташкенте открывает череду мероприятий по всему миру, посвященных празднованию 100-летия Международной организации труда в 2019 году.
Проведение  мероприятия такого высокого уровня в Узбекистане стало возможном благодаря достигнутым результатам в сфере труда и занятости за последнее время.  Напомним, что  в этом году Министерство труда США исключило Узбекистан из списка стран, где при выращивании и сборе хлопка используют детский труд, а предварительный отчет МОТ отметил значительный прогресс в борьбе с искоренением принудительного труда.