O‘zbekiston parlament delegatsiyasining MDH Parlamentlararo Assambleyasining 48-majlisi ishida ishtiroki
2018-11-29
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) ishtirokchi davlatlarining Parlamentlararo Assambleyasi (PA) Kengashining taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Nig‘matilla Yo‘ldoshev boshchiligidagi mamlakatimiz parlament delegatsiyasi 2018 yil 29-30 noyabr kunlari Sankt-Peterburg shahrida (Rossiya) bo‘lib o‘tadigan MDH PA 48-majlisi ishida ishtirok etadi.
MDH PA xalqaro tashkilot bo‘lib, uning asosiy vazifasi MDH ishtirokchi davlatlarining qonun hujjatlarini yaqinlashtirishga qaratilgan model qonunlar ishlab chiqish va qabul qilishdan iboratdir.
O‘zbekiston avval ham mazkur tashkilot tadbirlarida ishtirok etgan. MDH PAning navbatdagi majlisida shaxsiy ma’lumotlar, turizm, axborotga oid rivojlanish, ta’lim sifatini oshirish kabi masalalar yuzasidan qator model hujjatlar loyihalari ko‘rib chiqilishi nazarda tutilgan.

Участие парламентской делегации Узбекистана в работе 48-ого заседания Межпарламентской Ассамблеи СНГ
2018-11-29
По приглашению Совета Межпарламентской Ассамблеи (МПА) государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ) парламентская делегация Республики Узбекистан во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Нигматиллой Йулдошевым примет участие в работе  48-ого заседания МПА СНГ, которое состоится 29-30 ноября 2018 года в г.Санкт-Петербурге (России).
МПА СНГ является международной организацией, основной задачей которой является разработка и принятие модельных законов, направленных на сближение законодательств государств-участников СНГ.
Ранее Узбекистан уже участвовал в мероприятиях данной организации. На очередном заседании МПА СНГ предусмотрено рассмотрение ряда проектов модельных документов по вопросам персональных данных, туризма, информационного развития, повышения качества образования и др.