Toshkentda keng koʻlamli “Made in Uzbekistan” eksport koʻrgazmasi
2018-yil 27-30-noyabr kunlari Toshkentdagi “Oʻzekspomarkaz” MKMning 3-4 pavilionlari va 2-atriumida birinchi “Made in Uzbekistan” eksport koʻrgazma-yarmarkasi oʻtkaziladi. Koʻrgazma Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi tashabbusi bilan “Oʻzekspomarkaz” AJ MKM va Toshkent shahar hokimligi bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Koʻrgazmaning asosiy maqsadi – mahalliy korxonalar tomonidan eksport uchun ishlab chiqarilgan mahsulotlarni namoyish etish, eksport kontraktlari toʻplamlarini oldindan shakllantirish, mamlakatning eksport salohiyatini kengaytirish hamda xorijiy hamkorlar bilan barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va mustahkamlash.
Koʻrgazmada 150dan ortiq mahalliy korxonalar tomonidan tekstil, charm-poyabzal mahsulotlari, gilamlar, meva-sabzavotlar, elektrotexnika va kabel mahsulotlari, avtomobil va qishloq xoʻjaligi texnikasi, metallurgiya, neft-kimyo va boshqa turdagi tayyor mahsulotlar namoyish etiladi.
Shuningdek, tadbir doirasida sanoat sohasi taraqqiyoti va iqtisodiyotimiz tarmoqlarining eksport salohiyatiga oid qator konferensiyalar boʻlib oʻtadi. Bundan tashqari, koʻrgazma davomida ishbilarmonlar oʻrtasida ikkitomonlama uchrashuvlar oʻtkazish, shartnomalar tuzish bilan birga yirik sanoat korxonalariga tashrif buyurish imkoniyatlari mavjud.
Tadbirlarda Yevropa, Markaziy Osiyo, Rossiya, Ukraina, Afgʻoniston, BAA, Xitoy, Koreya Respublikasi, AQSH va boshqa davlatlardan mingdan ziyod xorijiy korxonalar, Oʻzbekistonning tashqi iqtisodiy hamkorlari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.

Масштабная экспортная выставка «Made in Uzbekistan» в Ташкенте
С 27 по 30 ноября 2018 года в павильонах №3-4 и атриуме №2 НВК «Узэкспоцентр» в г. Ташкенте пройдет Первая международная экспортная выставка-ярмарка «Made in Uzbekistan». Выставка проводится по инициативе Министерства внешней торговли Республики Узбекистан совместно с АО НВК «Узэкспоцентр», а также хокимиятом города Ташкент.
Цель выставки - демонстрация экспортоориентированной продукции отечественных предприятий, заблаговременное формирование портфеля твердых экспортных контрактов и повышение экспортного потенциала страны, а также налаживание устойчивого и долгосрочного сотрудничества с зарубежными партнерами.
На выставке примут участие более 150 отечественных компаний с демонстрацией широкой номенклатуры отечественной текстильной и кожевенно-обувной продукции, ковровых изделий, свежей, сушеной и переработанной плодоовощной продукции, электробытовой техники и кабельно-проводниковой продукции, автомобилей и сельхозтехники, металлургической, нефтехимической и прочей готовой продукции.\
В рамках выставки также будут проходить тематические конференции, посвященные достижениям в области развития промышленного сектора и презентации экспортного потенциала отраслей национальной экономики. Кроме того, на полях мероприятия имеется возможность проведения двусторонних деловых встреч и переговоров, заключения твердых контрактов, а также предусмотрены посещения крупных производственных предприятий.
Ожидается участие более тысячи крупных зарубежных потребителей отечественной промышленной продукции, торговых компаний, а также представителей основных внешнеторговых партнеров Узбекистана, в том числе из стран Европы, Центральной Азии, России, Украины, Афганистана, ОАЭ, Китая, Республики Корея, США и др.