Buxoroda saylovga oid xalqaro konferensiya
Joriy yilning 16-17-noyabr kunlari Buxoro shahrida “Saylov qonunchiligini takomillashtirish va demokratik saylovlar: Oʻzbekiston tajribasi va xalqaro amaliyot” mavzusida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtadi.
Xalqaro konferensiya Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining tashabbusi bilan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT)ning Oʻzbekistondagi loyihalari koordinatori hamda Konrad Adenauer nomidagi jamgʻarmaning Markaziy Osiyo boʻyicha mintaqaviy vakolatxonasi hamkorligida oʻtkazilmoqda. Konferensiyani tashkil etishda Oliy Majlis palatalari, Fuqarolik jamiyati shakllanishini monitoring qilish mustaqil instituti va Buxoro viloyati hokimligi vakillari ishtirok etadi.
Mazkur konferensiyadan koʻzlangan maqsad - xalqaro va xorijiy ekspertlar ishtirokida Oʻzbekiston Respublikasi Saylov kodeksi loyihasi, shuningdek saylov jarayonlariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy qilish bilan bogʻliq masalalar muhokama qilinadi.
Konferensiya ishida YEXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosi, Venetsiya komissiyasi, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi, BMT Kotibiyati huzuridagi Siyosiy masalalar boʻyicha departamentning saylovlar oʻtkazishga koʻmaklashish boʻlimi va boshqa shu kabi xalqaro institutlarning vakillari qatnashishi kutilmoqda.
Xalqaro konferensiya yakunida milliy saylov qonunchiligini yanada takomillashtirish va demokratik saylovlarni oʻtkazish boʻyicha takliflar hamda tavsiyalar ishlab chiqiladi.

Международная конференция по обсуждению проекта Избирательного кодекса
16-17 ноября текущего года в Бухаре состоится международная конференция на тему «Совершенствование избирательного законодательства и демократические выборы: опыт Узбекистана и международная практика».
Международная конференция инициируется Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и Регионального представительства Фонда им. Конрада Аденауэра по Центральной Азии. Среди организаторов конференции палаты Олий Мажлиса, НИМФОГО, хокимият Бухарской области.
Цель предстоящей конференции – обсуждение проекта Избирательного кодекса Республики Узбекистан, а также вопросов внедрения информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс.
В работе конференции ожидается участие таких международных институтов в сфере выборов, как БДИПЧ ОБСЕ, Венецианской комиссии, Всемирной ассоциации избирательных органов, отдела по оказанию помощи в проведении выборов Департамента по политическим вопросам при Секретариате ООН и др.
Для освещения работы данного мероприятия будут привлечены представители средств массовой информации.
Предстоящая конференция призвана внести вклад в выработку предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию избирательного законодательства и проведения демократических выборов.