19-21-noyabr kunlari birinchi marta Toshkentda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat turizmni rivojlantirish qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat investitsiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Oʻzbekiston Respublikasining chet eldagi elchixonasi, Tashqi savdo va savdo vazirligi Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkillashtirilgan turizm sohasidagi xalqaro investitsion forum oʻtkaziladi.
Maʼlumki, turizm butun u bilan bogʻliq barcha infratuzilmani rivojlantirishga (transport, ijtimoiy xizmatlar, xizmatlar va h.k.) toʻgʻridan-toʻgʻri taʼsir koʻrsatadi va natijada uni iqtisodiyotning yuqori daromadli sohasiga aylantiradi. Shu munosabat bilan, turizmni rivojlantirish sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etish va mamlakatning sayyohlik salohiyatini ommalashtirish maqsadida 19-noyabr kuni “Oʻzekspomarkaz“ MKKda birinchi xalqaro turistik investitsion forum oʻz ishini boshlaydi.
Kimni kutish kerak?
Forumda Yevropa va Osiyo mamlakatlari sarmoyadorlari, xalqaro moliya institutlari va turizm sohasidagi tashkilotlar vakillari, sayyohlik sohasi mutaxassislari, mamlakatimiz va chet el kompaniyalarining rahbarlari ishtirok etadilar.
Nima boʻladi?
Forum dasturi doirasida ishtirokchilarni taqdim etilayotgan, investitsiyalarni jalb qilish potensialiga ega loyihalar bilan tanishtirish uchun matbuot anjumani, “Chorvoq” erkin turistik zonalari, “Samarqand shahri“, “Qadimiy Buxoro“ sayyohlik hududlari, Surxondaryo viloyatida kichik sayyohlik hududlari yaratish, shuningdek, viloyatlarga tashriflar rejalashtirilgan.
Xalqaro turizm investitsion forumi natijalari boʻyicha investorlar va turizm sektori vakillari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimlar va memorandumlar imzolanishi kutil

Первый Международный Инвестиционный форум в сфере туризма
19-21 ноября впервые в Ташкенте пройдет Международный Инвестиционный форум в сфере туризма, организаторами которого выступают Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Государственный комитет Республики Узбекистан по инвестициям, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан и Посольства Республики Узбекистана за рубежом, Министерство внешней торговли и Торгово-промышленная палата Узбекистана.
Известно, что туризм, оказывает прямое влияние на развитие всей связанной с ним инфраструктуры (транспорт, социальная сфера, сфера услуг и т.д.), что в конечном счете, превращает его в высокодоходную отрасль экономики. Поэтому, в целях расширения международного сотрудничества в сфере развития туризма, привлечения прямых инвестиций и пропаганды туристского потенциала страны 19 ноября в НВК «Узэкспоцентр» начнет свою работу первый Международный инвестиционный форум в сфере туризма.
Кого ждать?
Форум соберет инвесторов из стран Европы и Азии, представителей международно-финансовых институтов и организаций туристской сферы, экспертов и специалистов туристической отрасли, руководителей крупных отечественных и зарубежных компаний.
Что будет?
В программе форума планируется проведение Пресс-конференции, презентации проектов по созданию свободно-туристских зон «Чарвак», Samarkand city, «Кадимий Бухоро», малых туристских зон в Сурхандарьинской области, а также посещение регионов страны для ознакомления участников форума с представленными проектами, имеющими потенциал для привлечения инвестиций.
По итогам Международного инвестиционного форума в сфере туризма ожидается подписание соглашений и меморандумов о сотрудничестве между инвесторами и представителями туристской сферы.