19-21-noyabr kunlari birinchi marta Toshkentda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat turizmni rivojlantirish qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat investitsiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Oʻzbekiston Respublikasining chet eldagi elchixonasi, Tashqi savdo va savdo vazirligi Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkillashtirilgan turizm sohasidagi xalqaro investitsion forum oʻtkaziladi.
Maʼlumki, turizm butun u bilan bogʻliq barcha infratuzilmani rivojlantirishga (transport, ijtimoiy xizmatlar, xizmatlar va h.k.) toʻgʻridan-toʻgʻri taʼsir koʻrsatadi va natijada uni iqtisodiyotning yuqori daromadli sohasiga aylantiradi. Shu munosabat bilan, turizmni rivojlantirish sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etish va mamlakatning sayyohlik salohiyatini ommalashtirish maqsadida 19-noyabr kuni “Oʻzekspomarkaz“ MKKda birinchi xalqaro turistik investitsion forum oʻz ishini boshlaydi.
Kimni kutish kerak?
Forumda Yevropa va Osiyo mamlakatlari sarmoyadorlari, xalqaro moliya institutlari va turizm sohasidagi tashkilotlar vakillari, sayyohlik sohasi mutaxassislari, mamlakatimiz va chet el kompaniyalarining rahbarlari ishtirok etadilar.
Nima boʻladi?
Forum dasturi doirasida ishtirokchilarni taqdim etilayotgan, investitsiyalarni jalb qilish potensialiga ega loyihalar bilan tanishtirish uchun matbuot anjumani, “Chorvoq” erkin turistik zonalari, “Samarqand shahri“, “Qadimiy Buxoro“ sayyohlik hududlari, Surxondaryo viloyatida kichik sayyohlik hududlari yaratish, shuningdek, viloyatlarga tashriflar rejalashtirilgan.
Xalqaro turizm investitsion forumi natijalari boʻyicha investorlar va turizm sektori vakillari oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimlar va memorandumlar imzolanishi kutil

On November 19-21, Tashkent will host an International Investment Forum in the sphere of tourism, the organizers of which is the State Committee for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan, the State Investment Committee of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Embassy of the Republic of Uzbekistan abroad, the Ministry for Foreign Trade and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
The forum will bring together investors from Europe and Asia, representatives of international financial institutions and organizations in tourism sector, experts and specialists from tourism industry, heads of major domestic and foreign companies.
The program of the forum includes a press conference, a presentation of projects on creation of free tourist zones Charvak, Samarkand city, Qadimiy Bukhoro, small tourist zones in Surkhandarya region, as well as visits to the country’s regions to familiarize the forum participants with projects that have potential to attract investment.
Following the International Tourism Investment Forum, it is planned to sign agreements and memorandums of cooperation between investors and representatives of the tourism sector.