Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi
Davlat rahbarlari muntazamlik kasb etgan siyosiy muloqotning davomi sifatida Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik holati yuzasidan fikr almashadilar. Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaatli aloqalarni kengaytirish, turli sohalarda yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Tashrif kun tartibidan dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish masalalari ham oʻrin olgan.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida ilk bor Taʼlim forumi va “Oʻzbekiston-Rossiya” hududlararo hamkorlik forumi oʻtkaziladi, shuningdek, mamlakatimizda atom elektr stansiyasi qurilishining boshlanishiga bagʻishlangan marosim ham oʻtkaziladi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonotini qabul qilish, 2019-2024 yillarga moʻljallangan iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2019-2021 yillarda madaniy-gumanitar sohada hamkorlik dasturi, Oʻzbekistonda Rossiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalarining filiallarini tashkil etish va faoliyatini taʼminlash toʻgʻrisidagi kelishuv, “Suffa” xalqaro radioastronomik observatoriyasini tashkil etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” va boshqa muhim ikki tomonlama hujjatlarni imzolash rejalashtirilgan.
Tashrif davomida, shuningdek, Oʻzbekiston bilan Rossiya hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasida yirik investitsiya va savdo shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

On the state visit of the President of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan
On October 18, at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Russian Federation Vladimir Putin will pay a state visit to Uzbekistan.
In continuation of regular political dialogue, the heads of states will exchange views on the state of Uzbekistan – Russia multifaceted relations, discuss prospects for further strengthening strategic partnership and alliance, expanding mutually beneficial cooperation, practical implementation of new joint projects and programs in various fields.
The agenda also includes current international issues, including ensuring stability and security in the region, promoting the peace process in Afghanistan.
Within the framework of the state visit of the President of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan, a joint Educational Forum and Uzbekistan – Russia Interregional Cooperation
Forum will be held for the first time, as well as a launching ceremony of construction of a nuclear power station in Uzbekistan will be held.
Following the summit, it is planned to adopt the Joint Statement of the Heads of States, sign the Economic Cooperation Program for 2019-2024, the Cooperation Program in Cultural and Humanitarian Sphere for 2019-2021, agreements on establishment and operation of branches of the leading universities of Russia in Uzbekistan, roadmaps on creation of Suffa International Radio Astronomy Observatory and a number of other important bilateral documents.
During the visit, it is also planned to conclude investment and trade contracts between regions and business circles of Uzbekistan and Russia.