Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi
Davlat rahbarlari muntazamlik kasb etgan siyosiy muloqotning davomi sifatida Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik holati yuzasidan fikr almashadilar. Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, oʻzaro manfaatli aloqalarni kengaytirish, turli sohalarda yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Tashrif kun tartibidan dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash, Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish masalalari ham oʻrin olgan.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining Oʻzbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida ilk bor Taʼlim forumi va “Oʻzbekiston-Rossiya” hududlararo hamkorlik forumi oʻtkaziladi, shuningdek, mamlakatimizda atom elektr stansiyasi qurilishining boshlanishiga bagʻishlangan marosim ham oʻtkaziladi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qoʻshma bayonotini qabul qilish, 2019-2024 yillarga moʻljallangan iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2019-2021 yillarda madaniy-gumanitar sohada hamkorlik dasturi, Oʻzbekistonda Rossiyaning yetakchi oliy taʼlim muassasalarining filiallarini tashkil etish va faoliyatini taʼminlash toʻgʻrisidagi kelishuv, “Suffa” xalqaro radioastronomik observatoriyasini tashkil etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” va boshqa muhim ikki tomonlama hujjatlarni imzolash rejalashtirilgan.
Tashrif davomida, shuningdek, Oʻzbekiston bilan Rossiya hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasida yirik investitsiya va savdo shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

Государственный визит Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18 октября этого года в нашу страну с государственным визитом прибывает Президент Российской Федерации Владимир Путин.
В продолжение регулярного политического диалога главы государств обменяются мнениями о состоянии узбекско-российских многоплановых отношений, обсудят перспективы дальнейшего укрепления стратегического партнёрства и союзничества, расширения взаимовыгодного сотрудничества, практической реализации новых совместных проектов и программ в различных областях.
В повестке дня также актуальные международные вопросы, в том числе обеспечение стабильности и безопасности в регионе, содействие мирному процессу в Афганистане.
В рамках государственного визита Президента Российской Федерации в Республику Узбекистан впервые будут проведены совместный Образовательный форум и Форум межрегионального сотрудничества «Узбекистан – Россия», также состоится церемония запуска строительства атомной электростанции в нашей стране.
По итогам переговоров на высшем уровне предусмотрено принятие Совместного заявления глав государств, подписание Программы экономического сотрудничестве на 2019-2024 годы, Программы сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере на 2019-2021 годы, соглашения о создании и функционировании филиалов ведущих вузов России в Узбекистане, «дорожной карты» по созданию Международной радиоастрономической обсерватории «Суффа» и целого ряда других важных двусторонних документов.
В ходе визита ожидается также заключение крупных инвестиционных договоров и торговых контрактов между регионами и деловыми кругами Узбекистана и России.